Udvalget af moderne kunst
Malerier, grafik, fotografier
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/854
Dearraindrop: "Parrothead". Sign. på bagsiden Dearraindrop 4/2006. Olie på lærred med påmonterede applikationer farvet træ. 61 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/852
Richard Colman: "Gold Floor". Sign. RTC SF.06. 2008. Olie på plade. 76 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/842
Daniel Spoerri: Uden titel. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 77 med diverse stempler. Assemblage med malerklud på træ. 50 x 50.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/828
Svend Wiig Hansen: "Torso". Sign. SWH 58 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 180 x 134
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/805
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK