924/199Lyngby
Signeret Sadegh Seirafian Isfahan tæppe, Persien/Iran. Ca. 1 mio. kn. pr. m2.(10 x 10 pr. cm2). Ca. 1960. 151 x 268.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/200Lyngby
Stort dansk Louis XVI chatol af mahogni. Ca. 1790. H. 260. B. 125. D. 60.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/201Bredgade
GRAVELL & TOLKIEN: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON, 3012'. England, 18. årh.s slutning. H. 55. B. 37. D. 22.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/202Bredgade
Et par senempire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med kvindelige figurer med tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 59. (2)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/203Bredgade
Et par franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med stående kvindelig figur på kugle holdende to lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 42.(2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/204Lyngby
Jean Joseph Chapuis (b. 1765- d. 1864): Empire bænk af mahogni. Stemplet 'CHAPUIS'. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/205Bredgade
"Lettre D’Amour”: Fransk empire kaminur af forgyldt bronze efter model af François-Louis Savart (1780-1828). Paris, c. 1810. H. 52. B. 43. D. 17.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/206Lyngby
Et par empire form fem-armede kandelabre af sølv. Antagelig Tyskland. Ca. 1900. H. 51 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/207Bredgade
Stralsund faience plaque painted in yellow, blue and manganese, inserted in a Gustavian mahogany table with brass mounts and castors. 18th century.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/208Bredgade
Biedermeier sekretær af mahogni. 19. årh.s. begyndelse. Berlin. H. 179. B. 95. D. 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/209Lyngby
A near pair Hannoversh-Münden faience trays/plaques painted in colours. 74 x 53 cm. In Louis XVI style fruitwood table. H. 74 cm. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/210Bredgade
Et par gustavianske prismegirandoler af forgyldt bronze, behængt med prismer, baser af hvid marmor. Sveirge, 18. årh.s slutning. H. 65. (2)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/211Lyngby
"Flora Danica" fire par tresidede cremekopper med låg af porcelæn. 3575 og 3576. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/212Lyngby
"Flora Danica" sæt på 12 par tresidede cremekopper med låg af porcelæn. 3575 og 3576. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/213Lyngby
An enamelled porcelain needle case with silvered metal mounts. 'Den Kongelige Porcelainsfabrik'
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/214Lyngby
An enamelled porcelain needle case with gold mounts. Den Kongelige Porcelainsfabrik, Royal Copenhagen. 1780ies.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/215Lyngby
"Fauna Danica" sæt på otte tallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (8)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/216Bredgade
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol af elmetræ og elmerod. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 221. B. 120. D. 56.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/217Bredgade
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol af elemtræ og elmerod. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 120. D. 58.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/218Bredgade
Dansk fiskeformet hovedvandsæg af sølv. Mester Johan Haberkiel, Aabenraa 1756-1802. Vægt 60 g. L. 9 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
924/219Lyngby
"Flora Danica" seks frokosttallerkner af porcelæn med gennembrudt bort. 3554. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/220Lyngby
"Flora Danica" seks frokosttallerkener af porcelæn med gennembrudt bort. 3554. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/221Lyngby
Dansk varmtvandskande af sølv i drevet Louis XVI. Mester Thomas Andreas Westrup, København 1780. H. 45 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/222Lyngby
"Frugtstellet" 12 frugttallerkner med gennembrudt bort. 429/3584. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. I kasse af teaktræ. (12)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/223Lyngby
Fransk 'Grand Lustre', forgyldt bronze/prismer. Ca. 1820-30. H. 205. Diam. 165.
Vurdering :
150.000–250.000 DKK -
924/224Lyngby
Usædvanligt stort fransk senempire kaminur af forgyldt bronze. Urhus med Apostlen Andreas. Ca. 1820. H. 85. B. 68. D. 31.
Vurdering :
40.000 DKK -
924/225Bredgade
Et par kolosal Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. H. 110. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/226Lyngby
Fransk Louis XVI snustobaksdåse af 18 kt. guld. Mester Jean Fremin, Paris ca. 1770. Vægt 78 g. L. 6,7 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/227Lyngby
Louis XVI hovedvandsdåse af 18 kt. guld. Antagelig Frankrig. 18. årh.s anden halvdel. Vægt 17 g. L. 3,2 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
924/228Bredgade
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Signeret: Iran Isfahan Asachy Brothers. Knyttet med kork-uld på silkekæde. 20. årh.s midte. 199 x 302.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/229Lyngby
Peking tæppe, Kina. Design med central pagode, træer og blomstergrene på åben blå bund. 20. årh.s første halvdel. 344 x 283.
Vurdering :
25.000 DKK -
924/230Lyngby
Peking dragetæppe, Kina. Design med dragemotiver på mørk bund omgivet af bølgebort. 20. årh.s første halvdel. 445 x 366.
Vurdering :
40.000 DKK -
924/231Lyngby
Signeret Fransk bogskab. Ca. 1880. H. 250. B. 152. D. 53.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/232Bredgade
Signeret Emadzadeh Isfahan tæppe, Persien/Iran. Knyttet på silkekæde med konturer og mindre partier med silkeluv. 20. årh.s midte. 310 x 214.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/233Bredgade
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien/Iran. Betegnet: "Made for Seirafian Isfahan Iran". Ca. 1.1 mio kn. pr. m2. 1950-1960. 236 x 145 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/234Bredgade
Dobbeltsigneret Mojtaba Seirafian Isfahan tæppe, Persia/Iran. Ca. 1,2 mio. kn. pr. m2. C. 1960. 180 x 111.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/235Lyngby
Kongeligt fad af sølv med Christian X og Dronning Alexandrines monogram. A. Dragsted, Kbh. 1898. Diam. 45,5 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/236Lyngby
Ti kongelige tallerkener af sølv med Christian X og Dronning Alexandrines monogram. A. Dragsted, Kbh. 1898. Vægt 7.434 g. Diam. 26 cm. (10)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/237Lyngby
"Gammel Riflet" - tre par gafler af forgyldt sølv med det danske kongevåben. Bendix Johan Schnee m.fl., 19. årh. (6)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/238Bredgade
Et par store kongelige kander af sølv. A. Michelsen, København 1885. H. 51 cm. Proveniens; Prins Valdemar. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/239Lyngby
Kongelig cocktail kande af glas og sølv med Prins Gustavs monogram. A. Dragsted, København 1898. H. 25 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/240Lyngby
Dronning Alexandrines skrin af guld og sølv fra dåben af ØKs skib "Kina". A. Dragsted, København. 1938. L. 27 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/241Lyngby
Kongeligt dansk serveringsfad af sølv. Mester Peter Terpager Hagen, København 1794. Vægt 1.565 g. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
924/242Lyngby
Antikt Suzani broderi, Usbekistan, central Asien. Gentagelsesmønster med blomstergrene i silkebroderi på lys bomuldsbund. Ca. 1900. 166 x 235.
Vurdering :
40.000 DKK -
924/243Bredgade
Sjælden kaukasisk vin-drikkekar af sølv med niello-arbejde. Georgien, 18. årh. Vægt 274 g. L. 34,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/244Bredgade
Nordamerikansk service af sølv, bestående af 11 dele. Samuel Kirk & Son, Baltimore 1886-1921. H. 14-15,5 cm. (11)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/245Lyngby
Et par tyske nyrokoko syv-armede kandelabre af sølv. Gebrüder Friedländer, Berlin 1850-1888. H. 58 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/246Bredgade
Stor Meissen "Zwiebelmuster" opsats af porcelæn. Modelnummer 2772. Tyskland 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
25.000 DKK -
924/247Lyngby
Effie Hegermann-Lindencrone: Vase af porcelæn. Sign. monogram, 1252/2. Bing & Grøndahl, 1902-1914. H. 44 cm.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/248Bredgade
Et par store italienske vaser af marmor. 20. årh. H. 102. Diam. 64. (2)
Vurdering :
25.000 DKK -
924/249Bredgade
Vurdering :
25.000 DKK -
924/250Bredgade
Russisk fuldskæftet flintlåspistol med forgyldte messingbeslag af I. C. Illing ca. 1730. (1)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/251Bredgade
Et par muligvis russiske fuldskæftede sølvmonterede pistoler omkring 1740. (2)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/252Bredgade
Et par messingbeslåede pistoler af Johan Jacon Behr ca. 1740. (2)
Vurdering :
35.000 DKK -
924/253Bredgade
Sølvmonteret tysk flintlåspistol ca. 1726-29 af Casper Weber. (1)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/254Bredgade
Fransk usigneret pragtpistol med broncepibe ca. 1700 og forgyldte, eftercisselerede messingbeslag. (1)
Vurdering :
40.000 DKK -
924/255Lyngby
Et par små franske jernbeslåede pistoler ca. 1780 af L. Le Hanne i Borcette. (2)
Vurdering :
15.000 DKK -
924/256Bredgade
Et par fine dobbeltløbede jernbeslåede Wender flintlåspistoler af Urbain Saive fra Liege ca. 1690. (2)
Vurdering :
90.000 DKK -
924/257Bredgade
Langløbet halvskæftet jagtmusket omkring 1700 med pibe af Geronimo Fernandez. (1)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/258Bredgade
Fin sølvmonteret flintlåspistol af Poncet a Pontarlier omkring 1730. (1)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/259Bredgade
Et par fine usignerede jernbeslåede flintlåspistoler med ottomannske piber omkring 1770. (2)
Vurdering :
65.000 DKK -
924/260Lyngby
Fin og tidlig jernbeslået riflet flintlåskarabin af Barthel Bauer omkring 1660. (1)
Vurdering :
40.000 DKK