924/211Lyngby
"Flora Danica" fire par tresidede cremekopper med låg af porcelæn. 3575 og 3576. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/212Lyngby
"Flora Danica" sæt på 12 par tresidede cremekopper med låg af porcelæn. 3575 og 3576. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/213Lyngby
An enamelled porcelain needle case with silvered metal mounts. 'Den Kongelige Porcelainsfabrik'
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/214Lyngby
An enamelled porcelain needle case with gold mounts. Den Kongelige Porcelainsfabrik, Royal Copenhagen. 1780ies.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/215Lyngby
"Fauna Danica" sæt på otte tallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (8)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/219Lyngby
"Flora Danica" seks frokosttallerkner af porcelæn med gennembrudt bort. 3554. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/220Lyngby
"Flora Danica" seks frokosttallerkener af porcelæn med gennembrudt bort. 3554. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/222Lyngby
"Frugtstellet" 12 frugttallerkner med gennembrudt bort. 429/3584. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. I kasse af teaktræ. (12)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/246Bredgade
Stor Meissen "Zwiebelmuster" opsats af porcelæn. Modelnummer 2772. Tyskland 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
25.000 DKK -
924/247Lyngby
Effie Hegermann-Lindencrone: Vase af porcelæn. Sign. monogram, 1252/2. Bing & Grøndahl, 1902-1914. H. 44 cm.
Vurdering :
20.000 DKK