924/202Bredgade
Et par senempire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med kvindelige figurer med tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 59. (2)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/203Bredgade
Et par franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med stående kvindelig figur på kugle holdende to lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 42.(2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/210Bredgade
Et par gustavianske prismegirandoler af forgyldt bronze, behængt med prismer, baser af hvid marmor. Sveirge, 18. årh.s slutning. H. 65. (2)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/225Bredgade
Et par kolosal Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. H. 110. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK