924/97Lyngby
Kinesisk figur af forgyldt metal i form af Amitayus siddende på lotustrone. Qianlong 1736-1795. Vægt 521 g. H. 12 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/98Lyngby
A Chinese first grade official winter hat, Jiguan, and its blue silk box and cover. Qing 19th century.
Vurdering :
10.000 DKK -
924/99Lyngby
Kinesisk medicinskab/skuffedarie, Yaoxiang. 18. årh. H. inkl. håndtag 35 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/100Lyngby
A Chinese carved cinnabar laquer double-sided box. Jiaqing. Diam. 13 cm. With later zitan stand.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/101Lyngby
A Chinese huanghuali miniature vase of mallow-shape. 18/19th century. H. 12.5 cm
Vurdering :
8.000–10.000 DKK -
924/102Lyngby
A Chinese cinnabar lacquer peach-shaped box and cover. Qianlong. Diam. 16 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/103Lyngby
Stupa af forgyldt bronze på trinbase, indlagt med koral, turkis og lapis lazuli. Med stand. Tibet, 18. årh. Vægt 3472 g. H. 22 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/104Lyngby
Figur af forgyldt bronze i form af Amitayus siddende på trone. Kina. Qianlong 1736–1795. Vægt 881 g. H. 18,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/105Lyngby
Kinesisk kop på fod af porcelæn. Qianlong mærke og fra perioden 1736-1795. H. 13 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/106Lyngby
A Chinese gilt bronze figure of Vasudhara, early 18th century. Weight 4612 g. H. 27 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/107Lyngby
A pair of Chinese patinated bronze lion dogs, late Ming, 17th century. Weight 12,295 g. L. approx. 42 cm. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/108Lyngby
A pair of elmwood "Jiage" bookshelves. 18th century. H. 173 cm. W. 103 cm. D. 32 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/109Lyngby
A Chinese blue and white 'Eighteen Louhans' vase. Qing 19th century. H. 52 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/110Lyngby
Moonflask/pilgrimsflaske af porcelæn. Mærket Daoguang 1820-1850 og fra perioden. H. 23,5 cm.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/111Lyngby
A Chinese Huanghuali rectangular box and cover. 17th/18th century. L. 32.5 cm. W. 17 cm. H. 10.5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/112Lyngby
A Chinese 'Robin's egg' glazed vase of double gourd shape. Qing c. 1800. H. 12 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK -
924/113Lyngby
A Chinese huanghuali brush pot, bitong, Ming dynasty 16th/17th century. H. 14.5 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/114Lyngby
A Chinese famille verte porcelain tile/brick decorated with peacock sitting on a branch with lotus and butterfly. Kangxi 1662-1722. 34 x 30 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/115Lyngby
A pair of Chinese large 'peach and flower' jars and covers, Jiaqing (1796-1820). H. 57 cm. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/116Lyngby
To kinesiske "Scholars objects" bestående af en seglæske af huanghuali og en rektangulær æske af hongmu. 19. århundrede. L. 11 og 13 cm. H. 5,5 og 8 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/117Lyngby
A Chinese huanghuali brushpot, bitong, the base fitted with a central wood plug. 17th/18th century. H. 14 cm. Diam. 13.5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK -
924/118Lyngby
Kinesisk medicinskab/skuffedarie af zitan, med små håndtag af messing. 18. årh. H. inkl. håndtag 15,5 cm. B. 27,5 cm. D. 19,5 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/119Lyngby
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni. Kangxi 1662-1722. Vægt 1154 g. H. 16 cm.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/120Lyngby
A grey-green rectangular inkstone with flat sides, beneath an inscription and seal mark for Zhong Xuan. Song Dynasty 960-1279. L. 17.4 cm. H. 3.3 cm. W. 9.5 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/121Lyngby
To kinesiske miniature alterborde af huanghuali. 19. årh. H. 10 og 11,5 c. L. 29,5 og 39 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/122Lyngby
A Chinese huanghuali brushpot, bitong, with profiled rim and base on three feet. 17th/18th century. H. 14 cm. Diam. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK -
924/123Lyngby
Figur af forgyldt bronze i form a Amitayus siddende i dhyanasana på en dobbelt lotustrone. 18. årh. Vægt 1060 g. H. 16 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/124Lyngby
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni. Ming. 15.-16. årh. Vægt 4862 g. H. 34 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/127Lyngby
A Chinese silk painting depicting the Daoist Immortal Han Zhongli. C. 1800.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/128Lyngby
An imperial 'Eight Immortals' enamelled porcelain dish, Chuxiu Gong mark, Guangxu (1875-1908) period. Diam. 35 cm.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/129Lyngby
Anonymous painter: Battlescene from the Taiping Rebellion. Guangxu period ca. 1900. C. 135 x 335 cm.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/130Lyngby
Sæt på seks "Bajixiang" skåle med låg. Mærket Qianlong, men Guangxu periode 1875-1908. H. (12)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/131Lyngby
Et par "Bajixiang" skåle af porcelæn. Begge mærket Tongzhi 1861-1875 og fra perioden. H. 6,5 cm. Diam. ca. 10,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/132Lyngby
Fire "Bajixiang" tallerkener af porcelæn. Mærket Guangxu 1875-1908 og fra perioden. Diam. ca. 15-15,5 cm. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/133Lyngby
To næsten identiske "Bajixiang" skåle af porcelæn. Begge mærket Guangxu 1875-1908 og fra perioden. H. 6,5 cm. Diam. ca. 10,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/134Lyngby
Qi Baishi: Krysantemer. Akvarel og tusch på papir. 1953. Lysmål 103 x 34 cm. Inkl. silkemontering 193 x 48 cm.
Vurdering :
200.000 DKK -
924/135Lyngby
A scroll painting in colours and gold on cloth depicting Buddha and his two diciples. Thailand, Rattanakosin period, 19th century. 241 x 94 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/136Lyngby
A Thai bronze figure of Sakyamuni Buddha. Ayutthaya period, 16/17th century. H. 67 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/137Lyngby
Japansk delvist forgyldt alterskab med buddha af træ og lak. Edo periode, 18.-19. århundrede. H. 54 cm. B. 28 cm. D. 20 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/138Lyngby
Indisk relief af sandsten med Parvati. Antagelig 10.-11. århundrede. H. 47 cm.
Vurdering :
20.000 DKK