924/60Lyngby
Michael Ancher: Fiskere på stranden ved Skagen en stille sommeraften. Sign. M. A. Olie på lærred. 37 x 48.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/61Lyngby
Michael Ancher: Tre fiskere i en båd, forrest fisker og redningsmand Ole Svendsen. Sign. Michael Ancher 94. Olie på lærred. 92 x 135.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/62Lyngby
Laurits Tuxen: En ung nøgen kvinde solbader. Sign. L.T. 10-8-10. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/63Lyngby
Laurits Tuxen: Kvindelig model i atelieret. Sign. L. T. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/64Lyngby
Paul Fischer: "Heksen skal brændes". Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 65 x 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/65Lyngby
Paul Fischer: Den gamle dampsprøjte på Kultorvet i København. Sign. Paul Fischer 1900. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/66Lyngby
Harald Moltke: Nordlys 14. januar 1901, kl. 22.15. Utsjoki. Mod vest-nordvest. Studie. Sign. H. Moltke 1901. Olie på lærred. 43,5 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/67Lyngby
Janus la Cour: Landskab med en å, der løber ud i havet. Sign. Janus la Cour 1902. Olie på lærred. 50 x 76.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/68Lyngby
Laurits Tuxen: "Måneopgang". Sign. L. T. 09. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/69Lyngby
Viggo Pedersen: “Duet”. Sign. Viggo Pedersen 1893-98. Olie på lærred. 117 x 150.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/70Lyngby
Carl Bloch: Studie til Kristus / Alma Bloch. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 48.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/71Lyngby
Augusta Dohlmann: Parti fra Pompeji. Sign. Augusta Dohlmann 95. Olie på lærred. 31 x 35.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/72Lyngby
O. D. Ottesen: "En Vase med Blomster [...]". Sign. O. D. Ottesen 1879. Olie på træ. 81 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/73Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Buskroser og liljer. Sign. Alma Evers 1881. Olie på lærred. 83 x 70.
Vurdering :
25.000 DKK -
924/74Lyngby
Neapolitansk skole, 17. årh.: Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 99 x 73.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/75Lyngby
Italiensk maler, 19. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på træ. 49 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/76Lyngby
Italiensk maler, 17. årh.: Adelsbørn spiller musik. Usigneret. Betegnet Luis de Morales. Olie på lærred. 111 x 84.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/77Lyngby
Bolognesisk skole, 17. årh.: Pietà. Usigneret. Olie på kobber. 30 x 19.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/78Lyngby
Lawrence Alma-Tadema: Portræt af apoteker og kemiker Laurens Alma. Sign. Olie på træ. Oval. 43 x 34.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/79Lyngby
Jens Juel: Et par portrætter af Anna og Heinrich von Eppingen. Ca. 1790. Usignerede. Pasteller. Ovale i rektangulære rammer. 34 x 22. (2).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/80Lyngby
Emilie Mundt: "Fra asylet i Istedgade". Studie. Ca. 1885. Sign. E. Mundt. Olie på lærred. 47 x 60.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/81Lyngby
Carl Holsøe: Interiør med mor og barn ved morgenbordet. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 68 x 82.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/82Lyngby
Carl Holsøe: Interiør fra en dagligstue. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 66 x 68.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/83Lyngby
Peter Ilsted: "Gæsterne ventes". Sign. monogram. Olie på træ. 37,5 x 39,5.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/84Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Mor og barn. Sign. Jerichau Baumann 1874. Olie på lærred. 74 x 61.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/85Lyngby
Hans Brasen: "En gammel Courmager". Sign. Olie på lærred. 138 x 102.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/86Lyngby
Janus la Cour: “Efteraarsdag ved Skovmølleaaen”. Sign. Janus la Cour 1904. Olie på lærred. 120 × 154.
Vurdering :
60.000 DKK -
924/87Lyngby
Peder Mønsted: En novemberdag ved Schæffergården. Sign. P. Mønsted 8. Novb. 1914. Olie på lærred. 195 x 200.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/88Lyngby
Peder Mønsted: Udsigt over lyngklædte bakker. Sign. P. Mønsted Svejbæk 1912. Olie på lærred. 80 x 122.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/89Lyngby
Janus la Cour: “Graavejrsdag ved Stranden”. Sign. J. la Cour 6. August 1877. Olie på lærred. 45 x 67.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/90Lyngby
L. A. Ring: Udsigt fra Sankt Jørgensbjerg mod Roskilde Fjord. Sign. L. A. Ring 1917. Olie på lærred. 25 x 41.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/91Lyngby
H. A. Brendekilde: En far med sine børn i en blomstereng. Sign. H. A. Brendekilde 07. Olie på lærred. 50 x 69.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/92Lyngby
Peder Mønsted: Forårsdag ved en stråtækt bondegård. Sign. P. Mønsted Særslev 1925. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
924/93Lyngby
H. A. Brendekilde: En piberygende bondemand i en rapsmark. Sign. H.A. Brendekilde 87. Olie på lærred. 66 x 83.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/94Lyngby
Paul Fischer: "Ved Sarkophagen". 1929. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 57 x 75.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/95Lyngby
Paul Fischer: Modellen hviler sig. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 39 x 56.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/96Lyngby
Paul Fischer: Vinterdag ved Trinitatis Kirke og Regensen. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 32 x 39.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK