2450/9539Aarhus
Anton Melbye: Marine med skibe en tidlig morgen. Sign. M, 1848. Olie på papir monteret på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9568Aarhus
Hans Jørgen Hammer: Parti med to herrer med udsigt til Tiberen og Peters Kirken. Sign. Olie på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9569Aarhus
Anders Lunde: Parti fra Gurre Sø med kvinde der fodrer gæs. Sign. Olie på papir monteret på lærred. 24 x 32,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/9578Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Græssende heste og køer på heden. Usigneret. Olie på lærred. 24,5 x 32.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9579Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti en stille sommerdag med folk på skovtur. Usigneret. Olie på plade. 14 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9588Aarhus
Vilhelm Kyhn: "Udsigt fra Puggaards Ejendom i Halland". Sign. V. K. 24/6, 74. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9598Aarhus
Holger Roed: Gadeparti med folkeliv. Sign. H. Roed. Akvarel på papir. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/9599Aarhus
Martinus Rørbye: Landskab med en mand, der tager et hvil ved en sø. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9606Aarhus
Christian Morgenstern: Studie fra Frederiksdal. Usigneret. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 29 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9608Aarhus
Wilhelm Marstrand: "En romerinde". Usigneret. Dateret. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9609Aarhus
Vilhelm Petersen: Udsigt mod Hornbæk Kirke og Sundet. Sign. monogram, 1863. Olie på lærred. 21 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9618Aarhus
Thorald Læssøe: Bevoksning på en mindre skrænt. Sign. T. L, samt utydelig datering. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 30.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9619Aarhus
Frederik Sødring: "Rheinparti ved floden Nah ved Kreuznach. Aftenbelysning". Sign. F. Sødering, 9.5. 1835. Olie på lærred. 20 x 28.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/9628Aarhus
Frederik Sødring: Italiensk landskab med en hyrde. Sign. Sødring 1840. Olie på papir monteret på træ. 16 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9629Aarhus
Niels Bredal: Italiensk landsbyscene med kirketårn set mod en blå sommerhimmel. Sign. Olie på lærred. 29×45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9638Aarhus
O. D. Ottesen: Skovbund med blomster. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 24 x 18.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9639Aarhus
Jens Juel, tilskrevet: Kystparti med folkeliv og en borg. Usigneret. Betegnet på bagsiden Juel 1788. Olie på træ. 18,5 x 26.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9644Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en dansk kyst i sollys. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 58 x 74.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: