2450/9596Lyngby
Wilhelm Zillen: To børn leger i et pilekrat. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9597Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En vandringsmand ved en bæk. Usigneret. Olie på træ. 12,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9601Lyngby
Ernst Meyer: "Neapolitansk Fisker". Usigneret. Olie og bly på papir monteret på lærred. 27,5 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9605Lyngby
Thorald Læssøe: "Villa Borghese ved Rom". Sign. Thorald Læssøe 1857. Olie på lærred monteret på træ. 11 x 14,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9606Aarhus
Christian Morgenstern: Studie fra Frederiksdal. Usigneret. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 29 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9608Aarhus
Wilhelm Marstrand: "En romerinde". Usigneret. Dateret. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9609Aarhus
Vilhelm Petersen: Udsigt mod Hornbæk Kirke og Sundet. Sign. monogram, 1863. Olie på lærred. 21 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9610Lyngby
David Monies: En dreng gående med sin lillesøster på ryggen. Usigneret. Olie på træ. 25,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9611Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: To portrætter af Kong Christian 8. og Charlotte Frederikke. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 22. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9612Lyngby
Hermann Carmiencke: Parti fra en bjergø i Tyrol. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 17,5 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9613Lyngby
A. W. Boesen: Fra en pergola på Capri. Sign. A. B. 1856. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9616Lyngby
Dansk guladaldermaler, 19. årh.s første halvdel: "Brokkens Bod (..)". Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 21,5 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9618Aarhus
Thorald Læssøe: Bevoksning på en mindre skrænt. Sign. T. L, samt utydelig datering. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 30.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9619Aarhus
Frederik Sødring: "Rheinparti ved floden Nah ved Kreuznach. Aftenbelysning". Sign. F. Sødering, 9.5. 1835. Olie på lærred. 20 x 28.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/9620Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Et klitlandskab med vindblæste træer. Usigneret. Olie på papir. 24,5 x 32,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9621Lyngby
I. F. Møller: To portrætter af Hr. og Fru Weilbye. Én usigneret. Én sign. I. F. Møller 1852. Olie på lærred. 31 x 23,5. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9622Lyngby
Fritz Petzholdt: "Et opsadlet Æsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 17 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9624Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde, hvide og røde roser i en kurv. Usigneret. Olie på mahogni. 35 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9626Lyngby
I. P. Møller: Parti fra Bregentved - en vandmølle med slottet i baggrunden. Usigneret. Betegnet J. C. M. 1826. Olie på lærred. 55,5 x 72.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9628Aarhus
Frederik Sødring: Italiensk landskab med en hyrde. Sign. Sødring 1840. Olie på papir monteret på træ. 16 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9629Aarhus
Niels Bredal: Italiensk landsbyscene med kirketårn set mod en blå sommerhimmel. Sign. Olie på lærred. 29×45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9630Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser og hvide liljer på en karm. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9632Lyngby
Edvard Lehmann: En bondepige gående med et lam. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 13,5 x 18,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9633Lyngby
Georg Emil Libert: "Parti i Nærheden af Helsingør". Sign. G. E. Libert 1846. Olie på papir monteret på malepap. 17,5 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9634Lyngby
Johan Vilhelm Gertner: Portræt af Elna Stine Bentzon, f. Stensted. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9635Lyngby
I. L. Jensen: En gren med lyserøde roser. Sign. I. L. jensen. Olie på papir monteret på malepap. 22 x 15,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9636Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.s midte: Lyserøde roser liggnede på et bord. Sign. monogram 1851. Olie på malepap. 34 x 44,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9637Lyngby
Georg Emil Libert: "Norsk Landskab". Sign. G. Emil Libert 45. Olie på papir monteret på malepap. 17,5 x 23,5.
Vurdering :
2450/9638Aarhus
O. D. Ottesen: Skovbund med blomster. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 24 x 18.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9639Aarhus
Jens Juel, tilskrevet: Kystparti med folkeliv og en borg. Usigneret. Betegnet på bagsiden Juel 1788. Olie på træ. 18,5 x 26.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9643Lyngby
Louis Auguste Francois Aumont: Portræt af Auguste Vestris (1760-1842). Usigneret. Olie på lærred. 16 x 12,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9644Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en dansk kyst i sollys. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 58 x 74.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: