2450/9500Lyngby
Fritz Petzholdt: En italiensk hyrde skuer ud over Campagnen. Sign. F. P. 1836. Olie på papir. 15 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9503Lyngby
Fritz Petzholdt: Italiensk bjerglandskab med høje træer. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 45 x 39.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9504Lyngby
Asmus Kaufmann: Parti fra den romerske Campagne med antikke ruiner. Sign. A. K. Olie på papir monteret på træ. 21,5 x 24,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9505Lyngby
Viggo Fauerholdt: Stille dag på Øresund. Sign. W. Fauerholdt. Olie på lærred. 24,5 x 37,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9506Lyngby
Ernst Meyer: "Tvende italienerinder". Sign. Ernst Meyer Roma på blændrammen. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9507Lyngby
I. L. Jensen: Lyserøde roser. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 14 x 10.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9509Lyngby
Johan Stroe: Fra haven set mod Rosenborg Slot. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 27 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9510Lyngby
Jacob Petersen: Briggerne Frode og Thorvald ud for Malagas kyst. Sign. I. P. Malaga 1844. Olie på lærred. 58 x 79.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9511Lyngby
Thorald Brendstrup: Parti fra Frederiksværk med udsigt mod en gård. Usigneret. Betegnet på bagsiden Th. Brendstrup 1854. Olie på træ. 20 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9512Lyngby
C. W. Eckersberg: Bjergprædikenen. Studie til altertavle i Nyborg Vor Frue Kirke. Usigneret. Olie og bly på lærred monteret på træ. Lysmål 22 x 15,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9513Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: En sommerdag ved Taormina. Betegnet Taormina 18. April 1863. Olie på papir. 28 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9514Lyngby
C. W. Eckersberg, skole, 19.årh.s første halvdel: Siddende model. Florentine. 1841. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/9515Lyngby
A. W. Boesen: Fjordparti fra Vejle. Sign. monogram. Olie på lærred. 67 x 98.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9516Lyngby
L. A. Schou: "Mikkelskirken i Slagelse". 1858. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 52.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9522Lyngby
Johan Thomas Lundbye: "Havens stille Venner", ca. 1844. Sign. monogram. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 25 x 47,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9523Lyngby
Anders Lunde: Parti fra den romerske Campagne. Usigneret. På bagsiden betegnet A. Lunde. Olie på lærred. 18 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9524Lyngby
Anton Melbye: Marine med brændende skib. Aften. Sign. Anton Melbye 65. Olie på lærred. 18 x 27,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9525Lyngby
Andreas Juuel: Et selskab i robåd og en lystfisker vadende på vej ind mod en søbred. Sign. A. Juuel. Olie på lærred. 30 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9528Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af en ung mand. Sign. Jensen 18??. Olie på lærred. 52 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9530Lyngby
Vilhelm Petersen: "Nago ved Gardasøen". Betegnet på bagsiden Vilh. Petersen. Olie på papir. 18 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9531Lyngby
Harald Jerichau: En hyrde med sin fåreflok en kirkegård i Konstantinopel. Sign. monogram 73. Olie på lærred. 26 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9533Lyngby
Georg Emil Libert: Fra bredden af et åløb en sensommerdag. Sign. G. Emil Libert 63. Olie på lærred. 63 x 85,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9534Lyngby
F. C. Lund: "På besøg hos skomageren". Sign. F. C. Lund 1865. Olie på lærred. 47 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9535Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9536Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.'s midte: Udsigt over Forum Romanum. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 24 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9537Lyngby
Hermann Carmiencke: Fra en søbred ved Hellebæk. Usigneret, dateret Hellebæk August 1841. Olie på papir monteret på lærred. Ca 37 x 43,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9538Lyngby
Andreas Hunæus: En dreng tager et hvil for foden af en ruin. Sign. Hunaeus Pi 1838. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9539Aarhus
Anton Melbye: Marine med skibe en tidlig morgen. Sign. M, 1848. Olie på papir monteret på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9541Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Portræt af Sophie Wilhelmine Møller (1823-1872). Usigneret. Olie på lærred. 25 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9542Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9543Lyngby
Vilhelm Petersen: Landskab med en gård ved bredden af en sø. Ca. 1850. Usigneret. Dateret D. 12. August. Olie på lærred. 27 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9544Lyngby
N. P. Holbech: Et par portrætter af et ægtepar. Usignerede. Begge betegnede på bagsiden. Olie på lærred monteret på malepap. Hver 37 x 31. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9545Lyngby
Ida Peterson: Roser, forglemmigej og kornblomster i en glasvase. Sign. I. P. 1845. Olie på papir monteret på træ. 22 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9546Lyngby
Vilhelm Petersen: Landskab ved Meran i Tyrol. Betegnet MI (Meran Italien) 11. Dec. 1857. Olie på papir. 21 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9547Lyngby
Janus la Cour: "Skovstudie". Sign. L. C. Olie på malepap monteret på træ. 17 x 22.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9548Lyngby
Anton Melbye: Et sejlskib fanget i storm. Sign. Anton Melbye 1845. Olie på malepap. 21 x 31.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9550Lyngby
Johannes Ludvig Camradt: "Parti fra Dyrehaven". Sign. Professor Camradt på bagsiden. Olie på malepap. 16,5 x 27,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9553Lyngby
Fritz Jürgensen: Landskab fra Lohmen ved Dresden. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 29 x 37.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9555Lyngby
Constantin Hansen: Studie af et æsel. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9563Lyngby
Wilhelm Zillen: En hyrde med sine geder. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9565Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Parti fra Silkeborgsøerne. Sign. K. C. From. Olie på lærred. 27 x 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9566Lyngby
Thorald Læssøe: Landskab fra Sødring. Sign. T. Læssøe Sødring 1839. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9568Aarhus
Hans Jørgen Hammer: Parti med to herrer med udsigt til Tiberen og Peters Kirken. Sign. Olie på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9569Aarhus
Anders Lunde: Parti fra Gurre Sø med kvinde der fodrer gæs. Sign. Olie på papir monteret på lærred. 24 x 32,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/9570Lyngby
Carsten Henrichsen: Parti fra Frederiksborg Slot. Sign. monogram 1856. Olie på lærred. 46 x 65,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9573Lyngby
Georg Emil Libert: Et dansk landskab med børn, der leger nær en dam. Signed G. Emil Libert 64. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9574Lyngby
Vilhelm Kyhn: Lille vej omringet af markblomster. Usigneret. Dateret 1857 på blændrammen. Olie på lærred. 23,5 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9578Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Græssende heste og køer på heden. Usigneret. Olie på lærred. 24,5 x 32.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9579Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti en stille sommerdag med folk på skovtur. Usigneret. Olie på plade. 14 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9580Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af kunstnerens bror, Peter Jensen (1794-1855). Ca. 1821-1822. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9585Lyngby
Dansk maler, 19. årh.s første halvdel: En drikkende herre på en kæmpehøj. Usigneret. Dateret Rom den 25 sept 1824. Olie på lærred. 32 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9586Lyngby
I. L. Jensen, skole: Lyserøde roser. Usigneret. Olie på træ. 14,5 x 19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9587Lyngby
August Plum: Indgang til en grotte. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9588Aarhus
Vilhelm Kyhn: "Udsigt fra Puggaards Ejendom i Halland". Sign. V. K. 24/6, 74. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9589Lyngby
O. D. Ottesen: Opstilling med farverige blomster i en vase. Sign. O. D. Ottesen. Olie på træ. 41 x 30,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9590Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Portræt af uniformsklædt herre. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9592Lyngby
William Hammer: Opstilling med jordbær på en træstub. Sign. W.H. Olie på lærred. 18,5 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/9594Lyngby
Harald Jerichau: "Fra den romerske Campagne”. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 15 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9595Lyngby
Ida M. M. Heerfordt: Udsigt mod Frederiksborg Slot. Sign. Ida H. Olie på lærred. 16 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9596Lyngby
Wilhelm Zillen: To børn leger i et pilekrat. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9597Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En vandringsmand ved en bæk. Usigneret. Olie på træ. 12,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: