922/302
A. R. Penck: "Temptation". Sign. A. R. Penck. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
922/301
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
922/300
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/299
Minjung Kim: "Out of Space II". Sign. Kim 2001 samt med monogram. Mixed media på papir monteret på lærred. 25 x 16.5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/298
Minjung Kim: "Of the Moon". Sign. Kim 2000 samt med monogram. Mixed media på papir monteret på lærred. 21 x 33.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/297
Marc Devade: Uden titel, 1976. Sign. på blændrammen Marc Devade 1976. Olie på to-delt lærred. Samlet 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
922/296
Jerry Zeniuk: "No 41", Hamburg 1974. Sign. og dateret. Mixed media på lærred monteret på plade. 160 x 152. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
922/295
Raimund Girke: Uden titel, 1974. Sign. på blændrammen Girke 74. Akryl på lærred. 200 x 180.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
922/294
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
922/293
Pinot Gallizio: "Trop tard", 1961. Sign. på bagsiden Pinot 61. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/292
Arthur Köpcke: "Nachmittag eines Fauns". 1959. Sign. på bagsiden A. Köpcke oktober 59. Olie på lærred. 69 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
922/291
Pinot Gallizio: "Frigørelse/Libération", 1961. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/290
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Lost Horizon", 1974. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på maleplade. 31 x 41.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
922/289
Mehmed Melih Devrim Nejad: Uden titel. Sign. Nejad 73; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 28 x 54.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/288
Mehmed Melih Devrim Nejad: Uden titel. Sign. Nejad 12-74. Olie på lærred monteret på pap. 18 x 34.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
922/287
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Lumière de Saragossa", 1973. Sign. Nejad samt sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 63.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
922/286
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Crepuscule a Kumkapı Marmara Istanbule". Sign. Nejad 8-76; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 40 x 40.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
922/285
Mehmed Melih Devrim Nejad: Uden titel. Sign. Nejad 63; sign. og dateret Paris 10/63 på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
922/284
Michael Kvium: Motorcykelbillede. Sign. på bagsiden Kvium 83. Olie på lærred. 130 x 162. Uindrammet.
Vurdering :
922/283
John Kørner: "Teater", 2000. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
922/282
Jeppe Hein: "Frequency Watercolours (D) #6". Sign. på bagsiden Jeppe Hein 2013; titel på label. Akvarel på papir. Bladstørrelse 74 x 74.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/281
Jeppe Hein: "Frequency Watercolours (D) #5". Sign. på bagsiden Jeppe Hein 2013; titel på label. Akvarel på papir. Bladstørrelse 75 x 75.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/280
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 1993. Olie på lærred. 65 x 254.
Vurdering :
922/279
Lars Nørgård: "Buzzing". Sign. på bagsiden Lars Nørgård 2020 med titel. Akryl, crackle paste og olie på lærred. 170 x 150.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
922/278
John Kørner: "Shopping at the Creek". Sign. på bagsiden Kørner 2020 med titel. Akryl på lærred. 150 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
922/277
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/276
Christoph Ruckhäberle: "Nachtstück", 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
922/275
Michael Kvium: Uden titel, 2000. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/274
Lars Nørgård: ”North of Reality”. Sign. på bagsiden Lars Nørgård 2019. Akryl og olie på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
922/273
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. og dateret HuskMitNavn 08. Akryl på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/272
Tal R: Uden titel, 2001. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
922/271
Thierry Feuz: "Technicolor Stratus jaune-orange", 2005. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 111 x 70 x 12. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
922/270
Michael Kvium: "Tilbageblik", 2019. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
270.000 DKK -
922/269
Superflex: ”Supercopy/Lacoste/Light Blue (Blackout)”, 2002-2007. Sign. C-print med applikation i akryl. 102,5 x 96,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/268
Olafur Eliasson: "Icelandserie", 2004. Sign. på certifikat. 1/1. Unikt foto i farver. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
922/267
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
922/266
Olafur Eliasson: "Children", 1995. Sign. og dateret på bagsiden. C-print. Lysmål 30 x 20. (3)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
922/265
Kasper Eistrup: "Ancient Celebration". Sign. på bagsiden monogram 2020. Olie, oil stick, blyant og mixed media på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
922/264
Cathrine Raben Davidsen: "Earthling", 2019. Sign. CRD; sign. med titel og datering på bagsiden. Kul på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
922/263
Christian Lemmerz: "Sfinx", 1989/94. Sign. Lemmerz, 1/3. Bronze. H. 192.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
922/262
Farshad Farzankia: Uden titel, 2017-2018. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 195 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
922/261
Monica Kim Garza: "Prada Club House". Sign. MKG 17, delvist på kanten af lærredet. Akryl på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/260
Erik A. Frandsen: Uden titel fra serien "Stålblomster". Sign. på bagsiden. Indgravering på plade i rustfri stål. 175 x 115 x 3. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
922/259
Søren Sejr: "Comp. Blue / Red line". Sign. på blændrammen Søren Sejr 2018-19. Olie på lærred. 128 x 88.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
922/258
Corneille: "Un oiseau passe". Sign. Corneille 86 samt sign. på bagsiden Corneille 86 med titel. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
90.000 DKK -
922/257
Henry Heerup: Dannebrog, 1987. Sign. Heerup 87. Olie på lærred. 59 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/256
Egill Jacobsen: "Grotesk dans", 1975. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
922/255
Ejler Bille: "Grønt-hvidt-okker". Sign. på bagsiden Ejler Bille Vejby Strand 1967. Olie på lærred. 76 x 73.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
922/254
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 87. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
170.000 DKK -
922/253
Carl-Henning Pedersen: ”Himlens rytter”, januar 1996. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 82. U.r.
Vurdering :
170.000 DKK -
922/252
Egill Jacobsen: Maskebillede, 1956. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
922/251
Carl-Henning Pedersen: "Stjernepige og enhjørning", 1993. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 102 x 82.
Vurdering :
210.000 DKK -
922/250
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 1946. Oliekridt og tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
922/249
Carl-Henning Pedersen: ”I samtale”, Molesmes 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
922/248
Ejler Bille: "Figurer i rum", Ørby 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 66.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
922/247
Ejler Bille: "Næbdyr (Fabeldyr)", formgivet ca. 1936, senere støbt. Sign. E. Bille 6/6. Patineret bronze. H. 34. B. 35. D. 36.
Vurdering :
135.000 DKK -
922/246
Ejler Bille: "Med blaa dominans", Bali 1979. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 66 x 56.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
922/245
Asger Jorn: Uden titel, 1956. Sign. på bagsiden Jorn 56. Olie på lærred. 48 x 40.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
922/244
Christian Dotremont: "Mobilité butée". Sign. Dotremont 1977. Tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/243
Christian Dotremont: "Springsk time". Sign. Dotremont 1973. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/242
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
922/241
William Fridericia: "Prins Paris". Sign. William Fridericia 47-48. Olie på lærred. 200 x 250.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK