922/361
Joan Miró: "La presidente nymhomane", 1971. Sign. Miró, H.C. Litografi i farver. Bladstørrelse 119 x 77.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
922/360
Asger Jorn: "Schweizer Suite. 23 Radierungen von Asger Jorn", 1961. Alle blade sign. Jorn 53, 47/50. Raderinger. Bladstørrelser 38 x 27,5. (23)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
922/359
Marc Chagall: "Ile Saint-Louis", juni 1959. Sign. Marc Chagall, 31/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/358
Jean Dubuffet: ”Course la galope" fra "Fables". Sign. J.D. 76, 20/50. Serigrafi i farver på Arches. Lysmål 69 x 87.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/357
Pablo Picasso: "Toros en Vallauris 1960". Sign. Picasso, 89/185. Linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 75 x 62,3.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
922/356
Henri Matisse: "Tête voilée", fra serien "Etudes pour la Vierge", 1950/51. Sign. Matisse, 152/200. Litografi. Lysmål 41 x 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
922/354
Pierre Soulages: "Lithographie no. 3", 1957. Sign. Soulages, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
922/353
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Part of the cace", 2014. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 77.
Vurdering :
922/352
Hanne Varming: "To børn. Søskende", 1981. Sign. Hanne Varming. Figurgruppe. Bronze. 131 x 35 x 84.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Ikke solgt
922/351
Kristian Blystad: "Mannstorso", ca. 1996. Svensk diabas / basalt.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
922/350
Poul Anker Bech: "Den store køllemand". Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech 1989 og med titel. Olie på lærred. 200 x 320.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
480.000 DKK -
922/349
Svend Wiig Hansen: "Frugtbarhed", 1982. Sign. SWH 5/6; støbermærke Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 26. B. 27. D. 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/348
Mogens Andersen: Uden titel, 1974. Sign. M.A. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
922/347
Han Mook: Uden titel, 1952. Sign. Han Mook 52.5, Myeong-dong. Olie på papir. Bladstørrelse 29 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
922/346
Enrico Baj: Uden titel, 1960. Sign. Baj 60. Mixed media på pap. 70 x 50.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
922/344
Vilhelm Bjerke-Petersen: Skibe og mastekraner. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 66 x 75.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/343
Keld Moseholm: "Pige på stol", 1981. Stemplet KMJ 4. Udført i 8 ex. Bronze. 120 x 107 x 43.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
922/341
Preben Hornung: Jernbanebillede. Sign. monogram 56 samt sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 112 x 79.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
922/340
Preben Hornung: "Atelierbillede", juni 1971. Sign. monogram; med titel sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
922/339
Jesper Neergaard: "Dragen", 1979. Bardiglio marmor. 180 x 140 x 80.
Vurdering :
130.000 DKK -
922/338
Kurt Trampedach: Sovende figur. Usign. Bemalet gips, tekstil, sko, hår. L. 137.
Vurdering :
922/337
Kurt Trampedach: Siddende selvportræt, 1968. Sign. KT; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 75.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
922/336
Louis Marcussen (Ovartaci): "Lilly" og "Doris", recto et verso og "Ramses II". Én sign. Gouache på ugrunderet lærred. 168 x 30,5 og 180 x 30,5. (2)
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
922/335
Lynn Chadwick: To lysestager, 1983. Begge mærket Chadwick, nummereret hhv. 68/350 og 77/350, stemplet 'Artcurial' and 'Blanchet Fondeur'. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/334
Wilhelm Freddie: "Sfinks". Sign. Freddie 47, 2/6. Poleret messing. 29 x 56 x 31.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
922/333
Robert Jacobsen: Mand med nøgle, 1959. Usign. Patineret jern. H. 75. B. 11. D. 15.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
922/332
Wilhelm Freddie: "Paris' dom". Sign. Freddie 86 samt sign. på bagsiden Wilhelm Freddie med titel og årstal. Olie på lærred. 116 x 147.
Vurdering :
400.000 DKK -
922/331
Hans Voigt Steffensen: "Ballerina", 2021. Sign. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 150 x 140.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
922/330
Andy Warhol: "Marilyn Monroe (Marilyn)", 1967. Serigrafi i farver på papir. Bladstørrelse 91 x 91.
Vurdering :
750.000 DKK Ikke solgt
922/329
Keith Haring: "Untitled (Medusa)". Sign. K. Haring 86, 14/24. Akvatinte på Hahnemühle Bütten 300g. Bladstørrelse 137 x 248.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
922/328
Keith Haring: "Pop Shop 1 (plate 1)" eller "Best Buddies". Sign. K. Haring 87, 93/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 30,5 x 38.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
922/327
Keith Haring: "International Youth Year", 1985. Sign. K. Haring, 792/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 28 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
922/325
Huguette Arthur Bertrand: "Rouge couchant". Sign. Hug. A. Bertrand 1963; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/324
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "La réponse au Singe", Paris 1959. Sign. Erro 59. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
922/323
Henri Hayden: "Nature morte à la panetière", april 1921. Sign. Hayden; sign. på bagsiden Hayden IV-1921. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
922/322
Pablo Picasso: "Sauterelle sur une branche", 1955. 31.3.55. Stemplet Empreinte originale de Picasso. Madoura plein feu. Lille skål. Diam. 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
922/321
Pablo Picasso: "Pichet gothique aux oiseaux", 1953. 70/100. Edition Picasso. Stemplet Edition Picasso. Madoura plein feu. Kande. H. 28.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
922/320
Per Kirkeby: Uden titel, 1978. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 49.
Vurdering :
230.000 DKK -
922/319
Maja Lisa Engelhardt: "La Porte", Paris 1987. Sign. M.L.E-J. 87 samt sign på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 110.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/318
Genaro de Carvalho: Villa da Mata, Salvador, Bahia. Sign. Genaro. Vægtæppe. 154 x 131.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/317
Pierre Wemaëre: "Le Rouge domine". Sign. P. Wemaëre samt sign. på bagsiden P. Wemaëre 69. Olie på lærred. 54 x 45.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
922/316
Gina Pellón: "Miroir Astral", Paris. Sign. Gina Pellón. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
922/315
Jean Dewasne: "Europe Clash". Sign. på bagsiden J. Dewasne. Lakmaling på plade. 97 x 130.
Vurdering :
75.000 DKK -
922/314
Jean Dewasne: "Arcadie". Sign. på bagsiden J. Dewasne. Lakmaling på plade. 97 x 130.
Vurdering :
60.000 DKK -
922/313
Richard Mortensen: "Fium 'Orbo. 21 dåbsattester nr. 17", Ajaccio 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
922/312
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. RJ, betegnet [utydeligt nummer] /70. Patineret jern. H. 50. B. 46. D. 26.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/311
Richard Mortensen: "Bleu, vert, jaune et rouge" (Blå, grøn, gul, rød). Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 105.
Vurdering :
160.000 DKK -
922/310
Jean Dewasne: "Midi - Soleil". Sign. på bagsiden J. Dewasne. Lakmaling på plade. 97 × 130.
Vurdering :
60.000 DKK -
922/309
Jens-Flemming Sørensen: Kvindetorso. Sign. J.F. Sørensen 5/6, 2002. Grønpatineret bronze. H. 220.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/308
Fernandez Arman: "Pizzaiola", 2004. Sign. Arman, EA 8/20. Poleret bronze. H. 65. Monteret på en sort base af sten.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/306
Per Kirkeby: "Efter stormen I", 1985. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.000.000 DKK -
922/305
Per Kirkeby: Uden titel, Læsø 2000. Betegnet på bagsiden "Til Absalon fra Vibeke og Per, malet af Per Læsø 2000". Olie på lærred. 60 x 30.
Vurdering :
180.000 DKK -
922/304
Meret Oppenheim: "Fenêtre-Onyx". Sign. M.O, XII 70; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 24,5 x 42.
Vurdering :
320.000 DKK -
922/303
A. R. Penck: "Zwischen den Welten", 1998. Sign. A.R. Penck. Akryl på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Ikke solgt
922/302
A. R. Penck: "Temptation". Sign. A. R. Penck. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
110.000 DKK -
922/301
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
922/300
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/299
Minjung Kim: "Out of Space II". Sign. Kim 2001 samt med monogram. Mixed media på papir monteret på lærred. 25 x 16.5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/298
Minjung Kim: "Of the Moon". Sign. Kim 2000 samt med monogram. Mixed media på papir monteret på lærred. 21 x 33.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/297
Marc Devade: Uden titel, 1976. Sign. på blændrammen Marc Devade 1976. Olie på to-delt lærred. Samlet 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK