922/361
Joan Miró: "La presidente nymhomane", 1971. Sign. Miró, H.C. Litografi i farver. Bladstørrelse 119 x 77.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
922/359
Marc Chagall: "Ile Saint-Louis", juni 1959. Sign. Marc Chagall, 31/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/358
Jean Dubuffet: ”Course la galope" fra "Fables". Sign. J.D. 76, 20/50. Serigrafi i farver på Arches. Lysmål 69 x 87.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/357
Pablo Picasso: "Toros en Vallauris 1960". Sign. Picasso, 89/185. Linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 75 x 62,3.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
922/356
Henri Matisse: "Tête voilée", fra serien "Etudes pour la Vierge", 1950/51. Sign. Matisse, 152/200. Litografi. Lysmål 41 x 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
922/355
Pablo Picasso: "Le vieux roi", 1959 (6-1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Bladstørrelse 66 x 50,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
922/354
Pierre Soulages: "Lithographie no. 3", 1957. Sign. Soulages, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
922/330
Andy Warhol: "Marilyn Monroe (Marilyn)", 1967. Serigrafi i farver på papir. Bladstørrelse 91 x 91.
Vurdering :
750.000 DKK Ikke solgt
922/329
Keith Haring: "Untitled (Medusa)". Sign. K. Haring 86, 14/24. Akvatinte på Hahnemühle Bütten 300g. Bladstørrelse 137 x 248.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
922/328
Keith Haring: "Pop Shop 1 (plate 1)" eller "Best Buddies". Sign. K. Haring 87, 93/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 30,5 x 38.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
922/327
Keith Haring: "International Youth Year", 1985. Sign. K. Haring, 792/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 28 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK