922/352
Hanne Varming: "To børn. Søskende", 1981. Sign. Hanne Varming. Figurgruppe. Bronze. 131 x 35 x 84.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Ikke solgt
922/351
Kristian Blystad: "Mannstorso", ca. 1996. Svensk diabas / basalt.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
922/349
Svend Wiig Hansen: "Frugtbarhed", 1982. Sign. SWH 5/6; støbermærke Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 26. B. 27. D. 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/343
Keld Moseholm: "Pige på stol", 1981. Stemplet KMJ 4. Udført i 8 ex. Bronze. 120 x 107 x 43.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
922/339
Jesper Neergaard: "Dragen", 1979. Bardiglio marmor. 180 x 140 x 80.
Vurdering :
130.000 DKK -
922/338
Kurt Trampedach: Sovende figur. Usign. Bemalet gips, tekstil, sko, hår. L. 137.
Vurdering :
922/335
Lynn Chadwick: To lysestager, 1983. Begge mærket Chadwick, nummereret hhv. 68/350 og 77/350, stemplet 'Artcurial' and 'Blanchet Fondeur'. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/334
Wilhelm Freddie: "Sfinks". Sign. Freddie 47, 2/6. Poleret messing. 29 x 56 x 31.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
922/333
Robert Jacobsen: Mand med nøgle, 1959. Usign. Patineret jern. H. 75. B. 11. D. 15.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
922/322
Pablo Picasso: "Sauterelle sur une branche", 1955. 31.3.55. Stemplet Empreinte originale de Picasso. Madoura plein feu. Lille skål. Diam. 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
922/321
Pablo Picasso: "Pichet gothique aux oiseaux", 1953. 70/100. Edition Picasso. Stemplet Edition Picasso. Madoura plein feu. Kande. H. 28.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
922/312
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. RJ, betegnet [utydeligt nummer] /70. Patineret jern. H. 50. B. 46. D. 26.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/309
Jens-Flemming Sørensen: Kvindetorso. Sign. J.F. Sørensen 5/6, 2002. Grønpatineret bronze. H. 220.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/308
Fernandez Arman: "Pizzaiola", 2004. Sign. Arman, EA 8/20. Poleret bronze. H. 65. Monteret på en sort base af sten.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/263
Christian Lemmerz: "Sfinx", 1989/94. Sign. Lemmerz, 1/3. Bronze. H. 192.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
922/247
Ejler Bille: "Næbdyr (Fabeldyr)", formgivet ca. 1936, senere støbt. Sign. E. Bille 6/6. Patineret bronze. H. 34. B. 35. D. 36.
Vurdering :
135.000 DKK -
922/220
Gerhard Henning: “Staaende pige, der støtter sig mod en træstamme”, 1928. Sign. G. Henning, 1928, No VI. Mørkpatineret bronze. H. 57 inkl. base.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
922/211
Kai Nielsen: "Aarhuspigen", 1921. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 173.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Hammerslag:
1.200.000 DKK -
922/210
Kai Nielsen: "Træet og børnene", også kaldet "Eventyrtræet", 1917. Sign. Kai Nielsen. Stemplet DK 3. Bronze. Dansk Kunsthandel. H. 53.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
922/209
Jean René Gauguin: "Jockey springer over en hest". Formgivet 1914. Usign. Bronze. H. 31. L. 42. D. 21.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
922/208
Adam Fischer: "Fodboldspiller". Sign. AF Rom 1915. Patineret bronze. H. 23,5. B. 22. D. 13.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK