922/198Lyngby
Christine Swane: Opstilling med blå flasker og plante på kakkelbord. Sign. C. Sw. 1946 samt sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 110 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/199Lyngby
Christine Swane: Skovbillede. Sign. C.Sw 1953 samt sign. på bagsiden C. Sw. 1953. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/200Lyngby
William Scharff: Granskov., Tibirke. Sign. William Scharff 1943. Olie på lærred. 77 x 101.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/201Lyngby
Jens Søndergaard: "Havbillede", Vesterhavet. Sign. Jens Søndergaard 46; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 96 x 125.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
922/202Lyngby
Jens Søndergaard: "Ringridning". Sign. på bagsiden Jens Søndergaard 1953 med titel. Olie på lærred. 142 x 152.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
922/203Lyngby
J. F. Willumsen: Portræt af kunstnerens datter, Ingemor Gersemi Willumsen. Sign. J.F.W. 1911. Olie på lærred. 83 x 64.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
922/204Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling, 1940erne. Sign. VL. Olie på lærred monteret på pap. 63 x 42.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
922/205Lyngby
Karl Isakson: "Blommor" (Blomster). Stemplet på bagsiden. Olie på lærred. 59 x 54.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
922/206Lyngby
Erik Hoppe: Figurer i Søndermarken, Frederiksberg. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 59 x 71.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/207Lyngby
Erik Olson: "Landskap med en figur". Sign. Erik Olson 1943. Olie på masonit. 51 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/212Lyngby
Mogens Ballin: Mandsportræt, Bretagne 1890erne. Usign. Olie og gouache på karton. 19 x 18. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/213Lyngby
Mogens Ballin: Landskab, St. Nolff, 1890erne, Bretagne. Usign. På bagsiden: Studie af træer. Olie og gouache på plade. 31 x 20. Og skitse. Uindrammede. (2)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/214Lyngby
Mogens Ballin: Udsigt over Pont de Saint-Goustan-Auray, ca. 1890, Bretagne. Usign. Sortkridt på papir. 25 x 31. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/215Lyngby
Mogens Ballin: Udsigt over byen Sainte-Anne-d'Auray, Bretagne. På bagsiden betegnet S Anne d'Auray 1890. Akvarel og sortkridt på papir. 30 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/216Lyngby
Mogens Ballin: Bretagne kone, 1890erne. Usign. Olie på plade. 26 x 31 samt Bretagne kone (skitse til førstnævnte). 14 x 22. Begge uindrammede. (2)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/217Lyngby
Mogens Ballin: Kvindeportræt. Usign. På bagsiden: Portræt af ung pige. Olie på plade. 29 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/218Lyngby
Mogens Ballin: Landskab, Aurey 1890erne, Bretagne. Usign. Gouache på papir. 24 x 30. På bagsiden Landskabsskitse. Tusch. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
922/219Lyngby
Karl Isakson: "Blommor" (Blomster). Sign. på bagsiden K. Isakson. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
922/221Lyngby
Jens Adolf Jerichau: "Under palmetræet", Bandol 1915. Usign. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK -
922/222Lyngby
Johannes S. Kjarval: Fjeldformation, Island. Sign. J.S. Kjarval. Olie på lærred. 67 x 83.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
922/223Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Kystparti, Mykines, Færøerne. Sign. S.J-Mikines 58. Olie på lærred. 95 x 110.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
922/224Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Grindedrab, Færøerne. Sign. S. J.-Mikines-62. Olie på lærred. 101 x 152.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/225Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Måneskin. Sign. S. Joensen-Mikines 69. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
922/226Lyngby
Kristján Davíðsson: Uden titel. Sign. K. Davíðsson. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/227Lyngby
Thorvaldur Skulason: Uden titel. Sign. Þ. Skúlason - 42. Olie på lærred. 64 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/228Lyngby
Johannes S. Kjarval: Opstilling med roser, ca. 1914-1918. Sign. Kjarval. Akvarel på papir. Lysmål 54,5 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/229Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/230Lyngby
Jón Stefánsson: Opstilling, ca. 1919. Sign. på bagsiden Jón Stefánsson. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
922/231Lyngby
Niels Lergaard: "Havet", Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 101 x 103.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/232Lyngby
Oluf Høst: Vinterdag, Bognemark, Bornholm. Usign. Olie på lærred. 40 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
922/233Lyngby
Oluf Høst: Landskab med hus, Bornholm. Sign. OH. Olie på lærred. 29 x 46.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/234Lyngby
Edvard Weie: Opstilling, ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 130 x 98.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
922/235Lyngby
Emil Nolde: "Das Porträt einer Frau", 1921 Sign. Nolde. Akvarel på papir. Lysmål 46 x 33.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK -
922/236Lyngby
Olivia Holm-Møller: Landskab, Homaa pr. Trustrup. Sign. OHM. Olie på plade. 110 x 119.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/237Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Solnedgang ved havet. Sign.S.J. Mikines 66. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/238Lyngby
Oluf Høst: Høstak, solnedgang, Bornholm, 1/4-41. Firedobbelt sign. monogram samt BB (BB for Bognemark - Barwenkowo). Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
922/239Lyngby
Bjørn Wiinblad: Balletdanser. Sign. Bjørn Wiinblad. Akvarel, oliekridt og sortkridt på papir. Bladstørrelse 96 x 66.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
922/240Lyngby
Bjørn Wiinblad: "For Every Child A Tree". Sign. Bjørn Wiinblad. Goauche og akvarel på papir. Lysmål 97 x 83.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/241Lyngby
William Fridericia: "Prins Paris". Sign. William Fridericia 47-48. Olie på lærred. 200 x 250.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/242Lyngby
Vurdering :
50.000 DKK -
922/243Lyngby
Christian Dotremont: "Springsk time". Sign. Dotremont 1973. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/244Lyngby
Christian Dotremont: "Mobilité butée". Sign. Dotremont 1977. Tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/245Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1956. Sign. på bagsiden Jorn 56. Olie på lærred. 48 x 40.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
922/246Lyngby
Ejler Bille: "Med blaa dominans", Bali 1979. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 66 x 56.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
922/248Lyngby
Ejler Bille: "Figurer i rum", Ørby 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 66.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
922/249Lyngby
Carl-Henning Pedersen: ”I samtale”, Molesmes 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
922/250Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 1946. Oliekridt og tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK -
922/251Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Stjernepige og enhjørning", 1993. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 102 x 82.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
922/252Lyngby
Egill Jacobsen: Maskebillede, 1956. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
922/253Lyngby
Carl-Henning Pedersen: ”Himlens rytter”, januar 1996. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 82.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
922/254Lyngby
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 87. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
922/255Lyngby
Ejler Bille: "Grønt-hvidt-okker". Sign. på bagsiden Ejler Bille Vejby Strand 1967. Olie på lærred. 76 x 73.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/256Lyngby
Egill Jacobsen: "Grotesk dans", 1975. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
922/257Lyngby
Henry Heerup: Dannebrog, 1987. Sign. Heerup 87. Olie på lærred. 59 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/258Lyngby
Corneille: "Un oiseau passe". Sign. Corneille 86 samt sign. på bagsiden Corneille 86 med titel. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
922/259Lyngby
Søren Sejr: "Comp. Blue / Red line". Sign. på blændrammen Søren Sejr 2018-19. Olie på lærred. 128 x 88.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
922/260Lyngby
Erik A. Frandsen: Uden titel fra serien "Stålblomster". Sign. på bagsiden. Indgravering på plade i rustfri stål. 175 x 115 x 3. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
922/261Lyngby
Monica Kim Garza: "Prada Club House". Sign. MKG 17, delvist på kanten af lærredet. Akryl på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
922/262Lyngby
Farshad Farzankia: Uden titel, 2017-2018. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 195 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
922/264Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: "Earthling", 2019. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kul på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
40.000 DKK -
922/265Lyngby
Kasper Eistrup: "Ancient Celebration". Sign. på bagsiden monogram 2020. Olie, oil stick, blyant og mixed media på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
200.000 DKK