922/152Lyngby
Et par signeret Hereke silke og metaltråde tæpper, Tyrkiet. Medaljondesign på lys bund. 20. årh.s anden halvdel. 291 x 196. (2)
Vurdering :
275.000 DKK -
922/165Lyngby
Antikt Akstafa tæppe, Kaukasus. Design med fire geometriske medaljoner, karakteristiske Akstafa påfugle lignende fuglemotiver. 19. årh. 294 x 110 cm.
Vurdering :
60.000 DKK -
922/168Lyngby
Antikt Kuba tæppe, Kaukasus. Sjældent gentagelsesmønster med Lesghi stjerner i forskellige farvekombinationer. Ca. 1900. 259 x 168.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/169Lyngby
Dateret Kazak bedetæppe, Kaukasus. Centralt med bedeniche omgivet af hovedbort med liggende vinglas og egeløv. Sandsynligvis dateret 1300=1882. 142 x 93.
Vurdering :
15.000 DKK -
922/170Lyngby
Chelaberd karabagh tæppe, Caucasus. Design med dobbelt "Sunburst"/"Eagle" design omgivet af hovedbort med taranteller. 19. årh. 132 x 163 cm.
Vurdering :
45.000 DKK -
922/173Lyngby
Antikt Kirman Lavar figuraltæppe, Persien. Afbildning af kong Houshang Shah. Signeret: Amale Ostad Asghare Kermani. 235 x 139 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/174Lyngby
Signeret Isfahan figural tæppe, Persien. Nader shah. Plakette med påskriften: Surate Nader Shah Afshar. 19. årh.s slutning. 210 x 135
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/175Lyngby
Signeret keshan figuraltæppe, Persien. Design med siddende shah. Partier med silkeluv. Signeret: Reza Sabaghian Kashan. 20. årh.s midte. 205 x 132.
Vurdering :
15.000 DKK -
922/176Lyngby
Et par sjældne Keshan Mohtasham figuraltæppe, Persien. Ca. 1910. 200 x 130.(2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
922/181Lyngby
Signeret Seeyed Mohamad Sanaye Isfahan tæppe, Persien. Sjældent design . Knyttet på silkekæde med korkuld. 231 x 146.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/182Lyngby
Tabriz tæppe, Persien. Udført i 1600-tals Isfahan Polonaise design udført i Petag stil. 20. årh.s midte. 379 x 282.
Vurdering :
60.000 DKK -
922/183Lyngby
Heriz tæppe, nordvestlige Persien. Klassisk medaljondesign. Ca. 1940. 491 x 345.
Vurdering :
40.000 DKK -
922/188Lyngby
Art Deco tæppe, Kina. Dekorativt design med enkle blomstergrene, vase og landskabsmotiv. 20. årh.s første havdel. 521 x 300.
Vurdering :
50.000 DKK -
922/189Lyngby
Tidligt Ningxia dragetæppe, Kina. central design med fem dragerundeller på kejserlig gul bund. 18. årh. 225 x 355.
Vurdering :
90.000 DKK