922/138
Peder Mønsted: Kongeslottet i Athen. Sign. P. Mønsted 1893. Olie på lærred. 32 x 42.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
922/137
I. T. Hansen: Udsigt mod Akropolis, Athen. Sign. J. T. Hansen Athen 1893. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/136
Thorald Brendstrup: Udsigt over Tiberen i Rom. Sign. monogram 1850. Olie på træ. 22 x 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/135
Janus la Cour: "Klippeparti Capri". Sign. J. la Cour Capri Aug. 1874. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
922/134
Julius Paulsen: Udsigt over en kyst ved solnedgang. Sign. J. P. 08. Olie på lærred. 51 x 63.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
922/133
Carl Holsøe: Bakket landskab med aftensol. Sign. C. Holsøe. Olie på træ. 42 x 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
922/131
Hubert van Ravesteyn: Opstilling med fisk på et bord. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 18.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/130
Dansk maler, 18. årh.: Trompe l'oeil med død hare, almanak samt krudthorn. 1741. Usigneret. Olie på lærred. 80 x 68.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
922/129
Jacob Binck, værksted, 16. årh.: Portræt af Christian III (1503-1559). Usigneret. Olie på lærred. 90 x 73.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/127
I. L. Jensen: Opstilling med orkidéer. Sign. I. L. Jensen 1845. Olie på lærred. 66 x 53.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/126
David Ryckaert III: Landsbyskomageren. Usigneret. Olie på træ. 62 x 80.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
922/124
Jens Juel: Frans Martin Dodt og hustru Catharina Dodt. 1801. Usigneret. Pastel på papir. Hver 33 x 25. (2).
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
922/123
Vladimir Egorovich Makovsky: "En reprimande". Sign. V. Makovsky 1883-1919. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
922/122
Michail Vasilievich Boskin, tilskrevet: Folkeliv ved Troitsko-Sergieva Lavra i Sergiyev Posad. Oie på lærred. 52 x 93.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
922/121
Carl Bloch: Hans Tausen beskytter Biskop Rønnow. 1875. Usigneret. Olie på lærred. 97 x 83
Vurdering :
75.000 DKK -
922/120
I. L. Jensen, efter Georgius Jacobus van Os: Broget buket i en græsk vase. Usigneret. Olie på træ. 46 x 35.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/119
Flamsk maler, 17. årh.: Kongernes tilbedelse. Usigneret. Olie på egetræ. 55,5 x 76,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
922/118
L. A. Ring: "Landsbygade. Slagteren sælger kød." Sign. L.A. Ring 1899. Olie på lærred. 112 x 146.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
922/117
Hans Smidth: "En Gildegaard. Pinsefest paa Heden i gamle Dage". Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 73 x 103
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/116
Michael Ancher: Dansk sommerlandskab syd for Skagen. Sign. M. A. 13. Olie på lærred. 40 x 52.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
922/115
Michael Ancher: Et interiør med en kvinde, der vasker tøj i stearinlysets skær. Sign. M. A. 06. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
922/114
Michael Ancher: Marie i marken. Sign. M. A. Olie på lærred monteret på malepap. 42 × 31.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
922/113
Fernando Amorsolo: Badende kvinder. 1940'erne. Sign. F. Amorsolo Manila. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
350.000 DKK -
922/112
Laurits Tuxen: Rhododendron i Dagminnes have, Skagen. Sign. L.T. Juni 15. Olie på lærred. 63 x 84.
Vurdering :
240.000 DKK -
922/110
Harald Slott-Møller: Sankthansaften. Ca. 1910. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 67 × 85.
Vurdering :
70.000 DKK -
922/109
Harald Slott-Møller: Parti fra Canal Grande i Venedig. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 48 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/107
Janus la Cour: Stenet strandbred ved Kalø Vig. Sign. Janus la Cour 1897. Olie på lærred. 124 x 192.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
922/106
C. F. Aagaard: “Klipper i en Bygmark”. Sign. C. F. Aagaard 1887. Olie på lærred. 106 x 188.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/105
Peder Mønsted: En kilde i en frodig skovbund. Sign. P.M. 1881. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
922/104
Bertha Wegmann: Afblomstrede mælkebøtter. Sign. B. Wegmann. Olie på papir monteret på pap. 46 x 34.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/103
Bertha Wegmann: "Dammen ved Enrumparken, Vedbæk". Sign. B. Wegmann 07. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/102
Frits Thaulow: Kanalparti fra Venedig. Sign. Frits Thaulow. Olie på lærred. 42 x 34.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/101
Valentín de Zubiaurre Y Aguirrezábal: "Mujer vasca". En kvinde fra Baskerlandet. Sign. Olie på lærred. 70 x 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
922/100
Paul Fischer: Vinterdag på Vesterbros Torv. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 37 x 30.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/99
Paul Fischer: Torvedag ved rådhuset i Lübeck. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 63 x 42.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
922/97
P. S. Krøyer: Passionsblomst. 1869. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 17.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
922/96
Dronning Louise af Danmark / Queen Louise of Denmark: Lyserøde roser og snerler. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/95
Paul Fischer: Gule margueritter. Sign. Poul Fischer 84. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/94
I. L. Jensen: Rød kejserkrone. Sign. I. L. Jensen. Olie på papir monteret på plade. 25 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
922/93
P. S. Krøyer: "Skuespillerinde ved det kgl. Teater Fru Emma Thomsen i kostume". Sign. P. S. Krøyer April 93. Olie på lærred. 74 x 48.
Vurdering :
95.000 DKK -
922/92
Harald Slott-Møller: Portræt af kunstnerens datter. Sign. Harald Slott-Møller 1902 og 1903. Olie på lærred monteret på træ. 90 × 47.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
922/91
Peter Ilsted: Interiør. Sign. monogram 1912. Olie på træ. 45 x 40.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
922/90
Carl Holsøe: Interiør fra en dagligstue med en læsende kvinde. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
922/89
Julius Paulsen: Siddende kvindelig nøgenmodel. Sign. Jul. Paulsen 1912. Olie på lærred. 74 x 92.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
922/88
L. A. Schou: "Nøgen model". Sign. monogram 59. Olie på lærred. 24 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
922/87
Constantin Hansen: "Mandlig Modelfigur". 1872. Usigneret. Olie på lærred. 94 x 73.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
922/86
Frederik Sødring: Parti fra Møns Klint. 1829-31. Sign. F. Sødring. Olie på lærred. 29 x 22,5.
Vurdering :
80.000 DKK -
922/85
C. W. Eckersberg: "Situation ved Rhinstrømmen". Sign. E. 1810. Olie på lærred. 47 x 59.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Ikke solgt
922/84
Martinus Rørbye: Sommerdag med blomstrende hyld. Sign. M. Rørbye. Papir monteret på lærred monteret på træ. 25 x 41.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/82
C. F. Sørensen: Parti fra Samsø. Sign. C. Frederik Sørensen 1846. Olie på lærred. 87 x 112.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/81
Carl Locher: "Foraarsdag i Sundet. Frisk Kuling". Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 81 x 131.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
922/80
Holger Drachmann: Fiskerbåde ud for den hollandske kyst. Sign. Olie på lærred. 45 x 69.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
922/78
Michael Ancher: En lille pige med sin bamse. Sign. M. A. 07. Olie på lærred. 49 x 40.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
922/77
Michael Ancher: Portræt af Bonatzi. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 42.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/76
Michael Ancher: "Gamle Søren". Sign. Mich. Ancher 90. Olie på lærred. 61 x 47.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
922/75
P. S. Krøyer: "Fisker set fra venstre (...)". Sign. S. K. Skagen 83. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
170.000 DKK -
922/74
P. S. Krøyer: "Studie af et Skrivebord". 1900. Usigneret. Olie på træ. 34 x 26.
Vurdering :
120.000 DKK -
922/72
Anna Ancher: En ung kvinde, der plukker en svane. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 85 x 73.
Vurdering :
130.000 DKK -
922/71
Anna Ancher: Skagenskone plukker en gås. Studie. Sign. A. Ancher 1905. Olie på træ. 37 x 28.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
922/70
Michael Ancher: Et kaffeselskab i haven en sommerdag. Sign. M. A. Olie på lærred. 46 x 54.
Vurdering :
180.000 DKK -
922/69
Peder Mønsted: Blomstrende have i Fredensborg. Sign. P. Mønsted Fredensborg 1932. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK