922/70
Michael Ancher: Et kaffeselskab i haven en sommerdag. Sign. M. A. Olie på lærred. 46 x 54.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
922/69
Peder Mønsted: Blomstrende have i Fredensborg. Sign. P. Mønsted Fredensborg 1932. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/68
Johannes Larsen: Knortegæs over Vesterhavet. Sign. monogram. Olie på lærred. 117 x 180.
Vurdering :
220.000 DKK -
922/67
L. A. Ring: Sommerlandskab ved Frederiksværk. Sign. L.A. Ring 99. Olie på lærred. 26 x 48.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/66
Janus la Cour: Forårsdag ved en Kalø Vig. Sign. J. L. C. 31. Mai 1863. Olie på lærred. 37 x 56.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/65
Michael Ancher: Brænding ved Skagen. Sign. M. A. Skagen. Olie på lærred. 32 x 44.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
922/64
Carl Locher: Klar dag med skibe udfor Hornbæk, frisk vind. Sign. Carl Locher Hornbæk 82. Olie på lærred. 45 x 68.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
922/63
Carl Locher: Fiskere ved Skagens Nordstrand. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 54 x 82.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/62
Michael Ancher: En fisker siddende i klitterne i aftensolen. Sign. M. A. 16. Olie på træ. 38 x 44.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
922/61
Anna Ancher: "Garnet bødes". Sign. A. Ancher 1930. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
922/60
Michael Ancher: Askepot. Studie. Sign. M. A. Olie på træ. 32 x 24.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/59
Michael Ancher: En skagensfisker i sydvest. Sign. M. A. 13. Olie på træ. 42 x 32.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/58
Michael Ancher: En fisker med sydvest, en face mod højre. Sign. M. A. Olie på lærred. 54 × 41.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
922/57
Anna Ancher: En ung kvinde iført rødt tørklæde. Sign. A. Ancher. Olie på malepap. 35 x 27.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/56
Michael Ancher: Skagensfisker med rødt tørklæde. Sign. M. A. 97. Olie på træ. Sign. 46 x 37.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK