922/1Lyngby
Joseph Christian Lillie, tilskrevet: Ovalt dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 148. B. 60.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/2Lyngby
Italiansk Louis XVI kommode af nøddetræ indlagt med marquetteri. Antageligt Lombardiet, 18. årh.s slutning. H. 91. B. 124. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/3Lyngby
Et par danske empire vireværk brødkurve af sølv, oval form. København 1814. Vægt 1.355 g. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
922/4Lyngby
André-Antoine Ravrio, efter: Et par franske empire væglampetter af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 55. B. 28. D. 23. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/5Lyngby
Et par senempire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med kvindelige figurer med tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 59. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/6Lyngby
Et par store franske kandelabre af forgyldt og bemalet bronze, monteret til el. Charles X form, 19. årh.s slutning. H. 86. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/7Lyngby
Werner & Mieth: Stor tysk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, otte svungne lysarme. 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 100.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
922/8Lyngby
Et par store Empire kandelabre af forgyldt bronze, efter model af Pierre-Philippe Thomire, hver med syv lysarme. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 80. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/9Lyngby
Et par gustavianske prismegirandoler af forgyldt bronze, behængt med prismer, baser af hvid marmor. Sveirge, 18. årh.s slutning. H. 65. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/10Lyngby
Stor senempire prismekrone af forgyldt bronze med ti lysarme monteret til el., behængt med prismer. 19. årh. H. 104. Diam. 100.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/11Lyngby
Gustaviansk prismekrone med bundskål af hvid opalineglas. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 86.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/12Lyngby
Et par George III bestikvaser og kabinetter i Sheraton stil, mahogni indlagt med lister af satinwood. 18. årh.s slutning. H. 166. B. 46. D. 46. (2)
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
922/13Lyngby
William Green: Stort Standur med spilleværk i kasse af mahogni. Skiven sign. Wm. Green, Apenrade. Denmark, 18. årh.s slutning. H. 267. B. 59. D. 28.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/14Lyngby
N. A. Abildgaard: Scene fra Ossian-digtene. Ca. 1780-82. Usigneret. Olie på lærred. 44 x 56.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/15Lyngby
Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze. Dresden eller Prag. 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 80.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/16Lyngby
Stor Gustaviansk prismekrone med stel af forgyldt bronze med 12 svungne lysarme. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 85.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/17Lyngby
Stor gustaviansk prismekrone. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 106. Diam. 88.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/18Lyngby
Gustaviansk tebordssblad af fajance. Sverige, 18. årh. H. 76. L. 89. B. 61.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
922/19Lyngby
Signeret Kirman tæppe, Persien. Medaljondesign udført med en detaljerigdom uden lige. Signeret: Sedighiani. 20. årh.s begyndelse. 444 x 681.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/20Lyngby
Bidjar tæppe, Persien. Usædvanligt stort og veludført eksemplar, formentlig udført på bestilling. 20. årh.s begyndelse. 706 x 360.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/21Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Sæt på seks armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med brunt farvet skind. (6)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
922/22Lyngby
Helge Vestergaard Jensen: Fritstående skænk af mahogni, front med seks skuffer med runde, indfalsede greb.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/23Lyngby
William Scharff: "Grisefold". Sign. William Scharff. Olie på lærred. 90 x 160.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/24Lyngby
William Scharff: Tre siddende kvinder. Sign. William Scharff 1929. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/25Lyngby
William Scharff: Rytter. Sign. W. Scharff 1921. Olie på plade. 145 x 145.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/26Lyngby
William Scharff: Landskab. Sign. William Scharff 1934. Olie på lærred. 112 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/27Lyngby
Ole Wanscher: “Ægyptertaburet”. Foldetaburet af riopalisander. Sæde udspændt med sort skind. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/28Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Sæt på seks armstole af mahogni. Sædehynde betrukket med brunt farvet skind. (6)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
922/30Lyngby
Hans J. Wegner: “Jakkens Hvile”/“Bøjlestolen”. Skulpturel stol med stel af massiv fyr, opklappeligt sæde af massiv teak.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
922/31Lyngby
Harald Nielsen: Cirkulært frugtfad af sterlingsølv med let hamret overflade og to snoede hanke. L. 34,4.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/32Lyngby
Karel Appel: Personnages. Sign. Appel, Delft. Relief af stentøj dekoreret med polykrom glasur. 52 x 41 x 5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/33Lyngby
Thomas Hunter junior: George III lygteur. Sign. Thomas Hunter junior, London. 18. årh.s anden halvdel. H. 52. B., 37. D. 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/34Lyngby
Kaare Klint: Et par bergeres af mahogni med indlæg af palisander. Hynder betrukket med lyst ternet stof. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/35Lyngby
Antikt Baotou tæppe, Kina. Klassisk landskabsmotiv. C. 1900. 282 x 342.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/36Lyngby
Antikt Baotou-Suiyuan tæppe, Kina. Dekorativt gentagelsesmønster med blomster, grene og talrige fuglemotiver. 20. årh.s begyndelse. 281 x 341
Vurdering :
20.000 DKK -
922/37Lyngby
Gustaviansk prismekrone. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 108. Diam. 80.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/38Lyngby
Qum tæppe, Persien. Medaljondesign udført med høj detaljegrad. 20. årh.s midte. 321 x 442.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/39Lyngby
Tre engelske George III vaser af sterlingsølv. Daniel Smith & Robert Sharp, London 1772. H. 18,5 cm. og 21,5 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/40Lyngby
Et sæt på ti engelske tallerkener af sølv. Lødighed 958. 19. årh.s anden halvdel. Vægt 4.989 g. Diam. 24,5 cm. (10)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/41Lyngby
Et par engelske George III stager af sterlingsølv. Mester Willaim Abdy II, London 1785-1786. H. 28,5 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
922/42Lyngby
Peter Pohlmann, maser 1760-75: Stort George III standur med spilleværk. Sign. Peter Pohlmann, London. England, 18. årh.s slutning. H. 249. B. 64. D. 29.
Vurdering :
20.000–40.000 DKK -
922/43Lyngby
John May (aktiv 1750-1788): Stort standur i kasse af mahogni indlagt med lyst træ. Sign. John May, London, ca. 1760. H. 268. B. 68. D. 43.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/44Lyngby
Meget stor glaskrone af Böhmisk glas med 22 svungne lysarme i to etager monteret til el. 19. årh.s slutning. H. 210. Diam. 120.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/45Lyngby
Stor prismekrone i Maria Theresia stil, stel af metal beklædt med gals, 22 lysarme monteret til el. i to etager. 19. årh.s slutning. H. 155. Diam. 115.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/46Lyngby
Fransk nyrokoko jardinière af sølv. 20. år.s begyndelse. Vægt 5.785 g. L. 64 cm. Proveniens; Isak Glückstadt.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/47Lyngby
Svensk barok lågkrus af sølv. Mester Erik Guldsmed, Lidköping 1696. Vægt 596 g. H. 14,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/48Lyngby
Dansk regence præsenterfad af sølv. Mester Christopher Jonsen, København 1756. Vægt 954 g. H. 9,5 cm. B. 27 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/49Lyngby
Baccarat: Et par franske prismekroner med stel af forgyldt bronze, monteret til el. Louis XV form, 19. årh.s slutning. H. 138. Diam. 64. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
922/50Lyngby
Täbriz tæppe, Persien. Medaljondesign. Nummereret eksemplar. 1950-1960. 345 x 492.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/51Lyngby
Stor Gustaviansk prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 85.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/52Lyngby
Gustaviansk prismekrone. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 70.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/53Lyngby
Stor gustaviansk prismekrone med seks lysarme. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 105. Diam. 98.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/54Lyngby
To sammenhørende tyske Louis XVI tre-armede kandelabre af sølv. 18. årh.s slutning. H. 36-37 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/55Lyngby
Dansk Louis XVI tallerken af sølv. Mester Christian Hosøe, København 1786. Vægt 420 g. Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK