922/43
John May (aktiv 1750-1788): Stort standur i kasse af mahogni indlagt med lyst træ. Sign. John May, London, ca. 1760. H. 268. B. 68. D. 43.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/42
Peter Pohlmann, maser 1760-75: Stort George III standur med spilleværk. Sign. Peter Pohlmann, London. England, 18. årh.s slutning. H. 249. B. 64. D. 29.
Vurdering :
20.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
922/13
William Green: Stort Standur med spilleværk i kasse af mahogni. Skiven sign. Wm. Green, Apenrade. Denmark, 18. årh.s slutning. H. 267. B. 59. D. 28.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK