922/3Lyngby
Et par danske empire vireværk brødkurve af sølv, oval form. København 1814. Vægt 1.355 g. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
922/31Lyngby
Harald Nielsen: Cirkulært frugtfad af sterlingsølv med let hamret overflade og to snoede hanke. L. 34,4.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/39Lyngby
Tre engelske George III vaser af sterlingsølv. Daniel Smith & Robert Sharp, London 1772. H. 18,5 cm. og 21,5 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/40Lyngby
Et sæt på ti engelske tallerkener af sølv. Lødighed 958. 19. årh.s anden halvdel. Vægt 4.989 g. Diam. 24,5 cm. (10)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/41Lyngby
Et par engelske George III stager af sterlingsølv. Mester Willaim Abdy II, London 1785-1786. H. 28,5 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
922/46Lyngby
Fransk nyrokoko jardinière af sølv. 20. år.s begyndelse. Vægt 5.785 g. L. 64 cm. Proveniens; Isak Glückstadt.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/47Lyngby
Svensk barok lågkrus af sølv. Mester Erik Guldsmed, Lidköping 1696. Vægt 596 g. H. 14,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/48Lyngby
Dansk regence præsenterfad af sølv. Mester Christopher Jonsen, København 1756. Vægt 954 g. H. 9,5 cm. B. 27 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/54Lyngby
To sammenhørende tyske Louis XVI tre-armede kandelabre af sølv. 18. årh.s slutning. H. 36-37 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/55Lyngby
Dansk Louis XVI tallerken af sølv. Mester Christian Hosøe, København 1786. Vægt 420 g. Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK