922/1Lyngby
Joseph Christian Lillie, tilskrevet: Ovalt dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 148. B. 60.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/2Lyngby
Italiansk Louis XVI kommode af nøddetræ indlagt med marquetteri. Antageligt Lombardiet, 18. årh.s slutning. H. 91. B. 124. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/7Lyngby
Werner & Mieth: Stor tysk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, otte svungne lysarme. 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 100.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
922/10Lyngby
Stor senempire prismekrone af forgyldt bronze med ti lysarme monteret til el., behængt med prismer. 19. årh. H. 104. Diam. 100.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/11Lyngby
Gustaviansk prismekrone med bundskål af hvid opalineglas. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 86.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/12Lyngby
Et par George III bestikvaser og kabinetter i Sheraton stil, mahogni indlagt med lister af satinwood. 18. årh.s slutning. H. 166. B. 46. D. 46. (2)
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
922/15Lyngby
Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze. Dresden eller Prag. 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 80.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/16Lyngby
Stor Gustaviansk prismekrone med stel af forgyldt bronze med 12 svungne lysarme. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 85.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/17Lyngby
Stor gustaviansk prismekrone. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 106. Diam. 88.
Vurdering :
30.000 DKK -
922/37Lyngby
Gustaviansk prismekrone. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 108. Diam. 80.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/44Lyngby
Meget stor glaskrone af Böhmisk glas med 22 svungne lysarme i to etager monteret til el. 19. årh.s slutning. H. 210. Diam. 120.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
922/45Lyngby
Stor prismekrone i Maria Theresia stil, stel af metal beklædt med gals, 22 lysarme monteret til el. i to etager. 19. årh.s slutning. H. 155. Diam. 115.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/49Lyngby
Baccarat: Et par franske prismekroner med stel af forgyldt bronze, monteret til el. Louis XV form, 19. årh.s slutning. H. 138. Diam. 64. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
922/51Lyngby
Stor Gustaviansk prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 85.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK -
922/52Lyngby
Gustaviansk prismekrone. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 70.
Vurdering :
20.000 DKK -
922/53Lyngby
Stor gustaviansk prismekrone med seks lysarme. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 105. Diam. 98.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK