922/4Lyngby
André-Antoine Ravrio, efter: Et par franske empire væglampetter af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 55. B. 28. D. 23. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/5Lyngby
Et par senempire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med kvindelige figurer med tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 59. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/6Lyngby
Et par store franske kandelabre af forgyldt og bemalet bronze, monteret til el. Charles X form, 19. årh.s slutning. H. 86. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
922/8Lyngby
Et par store Empire kandelabre af forgyldt bronze, efter model af Pierre-Philippe Thomire, hver med syv lysarme. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 80. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/9Lyngby
Et par gustavianske prismegirandoler af forgyldt bronze, behængt med prismer, baser af hvid marmor. Sveirge, 18. årh.s slutning. H. 65. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK