-
2435/930
Hans J. Wegner: "CH 39". Armstol med stel af eg, betrukket i sæde med stribet uld. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/929
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med blå uld. 1930-40'erne. L. 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/928
Dansk møbeldesign: Skrivebord af palisander, front med tre skuffer. 1960-70'erne. H. 73,5. B. 140. D. 67.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2435/925
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone med stel af messing med syv blus, skærme af opalglas. Diam. 88.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2435/927
Fritz Hansen design: Kommode af mahogni. Front med tre skuffer. 1940'erne. H. 80. B. 90. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/926
Kaare Klint: "Ravenna". Seks stole med stel af mahogni, sæder med lyst brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussen. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2435/923
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P. Brandes, 15/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 149 x 117.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/922
Frank Hammershøj: "Arktisk sang". 2002. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/921
Svend Engelund: “Udsigt fra kirketårnet i Vraa”. Sign. S. E. 36. Olie på plade. 60 x 66.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/920
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/919
Kurt Østervig, tilskrevet: Skænk af eg, front med tre låger. Antageligvis udført hos K.P. Møbler. H. 134. B. 190. D. 45.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2435/918
Renate Müller: Terapi gås af hessian og blåt og rødt skind. H. Josef Leven KG/Sonneberg. H. 59. L. 50. B. 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/917
Peter Hvidt: Sjælden armstol af mahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2435/916
Hans J. Wegner: "Butterfly". Et par armstole af eg. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Getama. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2435/910
Dansk design: Standerlampe af sortlakeret metal og messing med tre justérbare arme. 1950'erne. H. 170-187.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2435/915
Søren Behncke (Papfar): "The shooting gallery", 2018. Sign. monogram, 2/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2435/914
Wilhelm Freddie: Otte kompositioner. Alle sign. Freddie 69, E.A. Litografier i farver. Bladstørrelse 35 × 25. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/913
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2435/912
Dansk design: To standerlamper på baser af træ med svungen stamme beviklet med snor. 1950'erne. H. 153-166. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2435/908
Dansk design: To justérbare standerlamper af patineret messing og jern. 1940-50'erne. H. 132 og 150. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2435/911
Niels Hansen: Marine med sejlskib. Sign. Niels Hansen 30. Olie på lærred. 66 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/909
Hans J. Wegner: "AT 15". Rektangulært sofabord af massiv eg. Udført hos Andreas Tuck. H. 48. L. 150. B. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2435/907
Just Andersen: Bordlampe af patineret bronze. Stemplet Just A. Denmark, dessin B 184. H. inkl. skærmholder 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2435/906
Kgl. P.: To vaser og en skål af stentøj. Skålens og ene vases yderside med indridset reliefdekor. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/905
Erik Reiff: To vaser og en skål af stentøj med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med hhv. celadonglasur og olivinglasur. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2435/904
Niels Hansen: Fjordparti. Sign. Niels Hansen 28. Olie på lærred. 65 x 73.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2435/903
Wilhelm Wils: Portræt af en kvinde. Sign. Wils 19. Olie på lærred. 84 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2435/902
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2435/901
Brdr. Nørgaard: Skænk af palisander med stålben med “sko” af palisander. Front med fire skydelåger med cirkulære greb.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2435/900
Halldor Gunnløgsson: Et par væglampetter af stål forsynet med cylindrisk, justérbar skærm. D. 24. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2435/899
Nils Thorsson: Tresidet kande og rund vase af stentøj. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/898
Nils Thorsson: Tre tallerkner, en vase og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brunglaserede motiver på grønbrun base. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/897
Nils Thorsson: To vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brune og grønlige glasurer. H. 4,5-10,7. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2435/896
Henry Kjærnulf: Cirkulært spisebord af eg, udtræk og fire tillægsplader, heraf en med sarg. H. 73. Diam./L. 125/325. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2435/895
Vibeke Fischer: Skål af stentøj, dekoreret med gråblå og blå glasur med geometrisk dekor. H. 15,5. Diam. 29,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/894
Børge Mogensen: "Shaker". Spisebord af massiv eg. H. 72. L. 140. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2435/893
Kähler: Lille vase af lertøj dekoreret med hornglaserede mørkebrun dekor på transparent glaseret base. H. 13,5. Diam. maks. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2435/892
Howard & Sons, stil: Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med sømbeslået, brunt skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2435/891
Dansk snedkermester: Barskab af teak og eg. Front med låge, invendigt med hylder. H. 72. B. 85. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/890
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 19/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2435/889
Hans J. Wegner: Salesco box 1967. Carl Hansen & Søn, Andr. Tuck, Ry Møbler, AP-Stolen, Getama. Rud. Rasmussen skrift. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/888
Mogens Gissel: Uden titel, 1996. Sign. M.G. med datering. Olie på krydsfinér. 28 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2435/887
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/886
Dansk møbeldesign: Fem hylder, heraf fire af bøg og en af mahogni. Vægbeslag af bøg. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/885
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med helstøbt stamme af aluminium, drejefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2435/878
Henri Matisse, efter: Tre kompositioner. Delvist tryksign. Matisse 49. Litografier. Bladmål 39 x 29. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/884
Mogens Koch: Fire bogreoler af massiv Oregon pine, inkl. to sokler. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2435/883
Dansk design: Fire hynder betrukket med sort skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2435/882
Ib Eisner: "Hubertus før starten ved Peter Lieps hus". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/881
Børge Mogensen: Et sæt på seks armstole af grønlakeret træ. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Model BM 73. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2435/880
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. To-pers. sofa med stel af bøg med justérbar side. Betrukket med lyst stof.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2435/876
Pierre Alechinsky: "En avant, y a pas d'avance!" Sign. Alechinsky 1975, VII/XV, e.a. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2435/879
Børge Mogensen: “Medestolen”. Lænestol og skammel med stel af eg. Sæde, ryg og nakkepude betrukket med lyserødt uld.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2435/877
Frithioff Johansen: "Landscape etc.". Sign. Frithioff Johansen 70. Olie og plexiglas på plade. 95 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/875
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 19/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/874
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2435/873
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/872
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/871
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/870
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2435/869
Hans J. Wegner: "GE 375". Højrygget lænestol af eg, løse hynder med stribet uld. Udført hos Getama.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK