2446/7515
Henrik Buch: Blå organisk form, 1944. Usign. Olie på lærred. 90 x 69.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/7507
Kujahn Blask: Uden titel. Sign. KB; sign. på bagsiden Kujahn Blask. Olie på lærred. 150 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2446/7513
Richard Winther: Uden titel. Sign. på bagsiden Winther 1957-58. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/7512
Mogens Jørgensen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Jørgensen. Olie på masonit. 122 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/7511
Bent Sørensen: "Relief i metal". Sign. på bagsiden BS 1948. Metal og træ. 101 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/7510
Henrik Buch: "Ballet", 1948. Usign. Assemblage og olie på krydsfiner. 92 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2446/7509
Axel Wilmar: Uden titel, 1949. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2446/7508
Ole Schwalbe: "Komposition I", 1959. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/7503
Gunnar Aagaard Andersen: "Deling i sidernes forhold". Sign. Aagaard Andersen VI 48. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2446/7506
Ib Geertsen: Brun/blå drejeskulptur i tre dele, 1953. Bemalet jern, fod af farvet beton. H. 75. (3)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2446/7505
Søren Georg Jensen: Uden titel, 1950erne. Kunststen på sokkel af egetræ. Mål ekskl. sokkel 19x45x14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2446/7504
Paul Gadegaard: Uden titel, Paris, 1949. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/7501
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Lek". Usign. Olie på lærred. 88 x 116.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK