2446/7500Lyngby
Ib Geertsen: Uden titel, 1950. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2446/7501Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Lek". Usign. Olie på lærred. 88 x 116.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2446/7502Lyngby
Preben Hornung: "Fabriksbillede". Sign. Hornung 49; sign. og dateret på blændrammen. Olie på lærred. 92 x 66.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2446/7503Lyngby
Gunnar Aagaard Andersen: "Deling i sidernes forhold". Sign. Aagaard Andersen VI 48. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2446/7504Lyngby
Paul Gadegaard: Uden titel, Paris, 1949. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/7507Lyngby
Kujahn Blask: Uden titel. Sign. KB; sign. på bagsiden Kujahn Blask. Olie på lærred. 150 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/7508Lyngby
Ole Schwalbe: "Komposition I", 1959. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/7509Lyngby
Axel Wilmar: Uden titel, 1949. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7510Lyngby
Henrik Buch: "Ballet", 1948. Usign. Assemblage og olie på krydsfiner. 92 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/7511Lyngby
Bent Sørensen: "Relief i metal". Sign. på bagsiden BS 1948. Metal og træ. 101 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/7512Lyngby
Mogens Jørgensen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Jørgensen. Olie på masonit. 122 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7513Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Sign. på bagsiden Winther 1957-58. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/7514Lyngby
Albert Mertz: "I nærheden af verdens ende", 1949. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på plade. 58 x 91.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7515Lyngby
Henrik Buch: Blå organisk form, 1944. Usign. Olie på lærred. 90 x 69.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7516Lyngby
Ib Geertsen: Uden titel, 1952. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 128.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2446/7517Lyngby
Knud Nielsen: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/7518Lyngby
Bamse Kragh-Jacobsen: “Hommage à Mondrian”, ca. 1938. Usign. Olie på lærred. 120×70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/7519Lyngby
Allan Schmidt: "Gult billede", 1956. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7521Lyngby
Ole Schwalbe: Uden titel. Sign. Schwalbe 60. Relief; olie og collage på plade. 48 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7522Lyngby
Paul Gadegaard: Uden titel, 1953. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2446/7523Lyngby
Richard Winther: Uden titel, Paris, 1949. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
2446/7526Lyngby
Bent Sørensen: "Motorcyklist", 1948. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 30.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7527Lyngby
Poul Andersson: "Linie-serien nr. 15", 1950. Sign. med titel på blændrammen. Olie på hessian. 56 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7528Lyngby
Henrik Buch: "Sort på sort". Usign. Olie på masonit. 115 x 122.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/7529Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Sign. Richard Winther 1948. Olie på lærred. 106 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/7530Lyngby
Mogens Lohmann: Uden titel, 1958. Sign. og dateret på bagsiden Mogens Lohmann samt betegnet P.8. Olie på lærred. 46 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/7531Lyngby
Mogens Lohmann: Uden titel, 1959. Sign. og dateret på bagsiden samt betegnet A. XVII, P. 10. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/7532Lyngby
Paul Gadegaard: Uden titel, 1954. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2446/7533Lyngby
Bent Sørensen: Uden titel, 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Relief; olie på træ. 51 x 61.
Vurdering :
2446/7534Lyngby
Ib Geertsen: Uden titel, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/7535Lyngby
Ole Schwalbe: "F. 60", 1955-1956. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 130 x 97.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/7536Lyngby
Henrik Buch: "Op ned", 1947. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på malerpap. 149 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7537Lyngby
Helge Ernst: Uden titel. Sign. HE. Olie på lærred. 100 x 65.
Vurdering :
2446/7538Lyngby
Vurdering :
2446/7539Lyngby
Richard Winther: "Orange og fire andre farver", 1953. Sign. på bagsiden; med titel på blændrammen. Olie på lærred. 60 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/7540Lyngby
Axel Wilmar: Uden titel. Sign. A. Wilmar 1959. Olie på plade. 60 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7541Lyngby
Knud Nielsen: "Striber", 1955. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7542Lyngby
Ib Geertsen: Uden titel, 1952-53. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7543Lyngby
Helge Ernst: Uden titel. Sign. HE. Olie på lærred. 122 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7544Lyngby
Mogens Lohmann: "Landsbyen og natten". Sign. Mogens Lohmann -51; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7545Lyngby
Mogens Lohmann: "Øen i havet". Sign. Mogens Lohmann -51. Olie på lærred. 90 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7546Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. 55. Olie på lærred. 50 x 98. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7547Lyngby
Axel Wilmar: Uden titel. Sign. på blændrammen. Olie på masonit. 26,5 x 51,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7548Lyngby
Henrik Buch: "Brun form på hvidt", 1944. Usign. Olie på lærred. 177 x 94.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7549Lyngby
Poul L. Andersen: "Concretione Suedoise", 1965. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på masonit. 89 x 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7550Lyngby
Mogens Jørgensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på masonit. 170 x 103.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/7551Lyngby
Mogens Lohmann: Uden titel, 1956. Sign. og dateret på bagsiden; betegnet P.15. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7552Lyngby
Ole Schwalbe: "Echecs", 1988. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 93 x 83.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/7553Lyngby
Bent Sørensen: "Firkanter", 1948. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7554Lyngby
Mogens Lohmann: Uden titel, 1959. Sign. og dateret på bagsiden; betegnet P.20. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/7556Lyngby
Axel Wilmar: Uden titel, 1949. Sign. med datering på bagsiden. Olie på plade. 60 x 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/7557Lyngby
Sven Hauptmann: Uden titel. Sign. Sven Hauptmann 52. Olie på papir. 46 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/7558Lyngby
Allan Schmidt: Uden titel, 1949. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 88 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7559Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Sign. RW 53. Olie på lærred. 65 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/7560Lyngby
Allan Schmidt: Uden titel, 1958. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
2446/7561Lyngby
Mogens Jørgensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 36 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/7562Lyngby
Bamse Kragh-Jacobsen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 61 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7563Lyngby
Mogens Lohmann: Gul og orange komposition. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/7564Lyngby
Mogens Jørgensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Tempera på masonit. 30 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/7565Lyngby
Poul L. Andersen: "Opus Cinnamon II", 1957. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 30.
Vurdering :
2446/7566Lyngby
Axel Wilmar: Uden titel. Sign. Wilmar -52. Olie på plade. 37 x 62.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: