2439/1720
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Sæt på fire armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med brunt, farvet skind. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2439/1726
Gertrud Vasegaard: To fade af stentøj dekoreret med gråhvid glasur med blåglaseret geometrisk dekor. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2439/1713
Ole Wanscher: Otte armstole af mahogni med krydssprosser i ryg. Sæde betrukket med sort hestehår med sorte skindkeder. (8)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2439/1724
Carl-Henning Pedersen: Tre kompositioner. Sign. Carl-Henning Pedersen 1982, Prøvetryk. Litografi i farver. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1723
Robert Jacobsen: Tre kompositioner. Alle sign. Rob Jacobsen, hhv. 51/75, 19/75 og 146/150. Litografi i farver. Lysmål 48 x 55 og 60 x 43. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/1714
Hans J. Wegner: “JH 567”. Spisebord af mahogni, oval top med udtræk samt to tillægsplader. Stel, sarg samt støtteben af massiv mahogni.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2439/1722
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1721
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1719
Kaare Klint: To-pers. sofa med seksbenet stel af mahogni. Betrukket med lyst, ternet stof. H. 92. L. 136. D. 75.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1718
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Brandes, 67/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2439/1717
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Brandes 48/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2439/1716
Mogens Koch: Et sæt på tre skabe af massiv elm. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./W. 76. D. 36. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1715
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2439/1707
Mogens Koch: Et sæt på fire skabe af massiv elm. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./W. 76. D. 36. (8)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2439/1712
William Scharff: Model. Sign. William Scharff. Akvarel på papir. Lysmål 65 x 52.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1711
Carl-Henning Pedersen: To figurkompositioner. Sign. Carl-Henning Pedersen, 1994, 121/125. Ætsninger i farver. Bladstørrelser 76 x 58. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1710
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Et sæt på seks armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet lyst, farvet skind. (6)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
2439/1708
Mogens Lassen: “Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni på krydsbensfoldestel med messing afslutninger. H. 53. Diam. 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2439/1709
Pierre Alechinsky: "Dupue Bleu (?)". Sign. Alechinsky 1978, 30/75. Ætsning i farver. Bladstørrelse 66 x 49.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/1706
William Scharff: San Gimignano. Sign. William Scharff. Akvarel på papir. Bladstørrelse 64 x 89.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1705
Le Corbusier: "Totem". Tryksign. Le Corbusier 18/10/63. Litografi i farver. Lysmål 71 x 79.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2439/1704
Olaf Rude: Huse i landskab. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2439/1703
Olaf Rude: Landskab. SIgn. Oluf Rude. Olie på lærred. 97 x 150.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2439/1702
Kaare Klint: Fritstående tre-pers. sofa med stel af mahogni. Betrukket med blåternet stof. H. 92. L. 197. D. 75.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2439/1700
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Sæt på otte armstole af kirsebærtræ. Hynde betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK