2439/1786
Mogens Koch: Et skab af mahogni. Indvendig med hylder. H./B. 76. D. 36.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/1793
Norman Foster: “Foster 500”. Fritstående to-pers. sofa med stel af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/1792
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2439/1791
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af kirsebærtræ. Betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/1790
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af kirsebærtræ. Hynde betrukket med rødt skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/1788
Phillipe Starck, "Romeo Moon". Et par standerlamper af grålakeret metal. Skærme og låg af glas. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1777
Ole Wanscher: Seks armstole af mahogni med krydssprosser i ryg. Sæde betrukket med sort hestehår med sorte skindkeder. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2439/1785
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1784
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1781
Robert Jacobsen: Uden titel fra "Runer" Sign. Rob Jac, E.A. Kobbertryk i farver med håndkolorering. Bladstørrelse 54 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2439/1756
Peter Mogensen: Fritstående to pers. sofa samt en lænestol med ben af mahogni. Betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2439/1780
Hans J. Wegner: Sæt på otte armstole af teak, betrukket med brunt, farvet skind. (8)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2439/1778
Aage Petersen: Et par standerlamper af sortlakeret metal og messing. Plisseret skærm af akryl. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1767
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2439/1774
Dansk snedkermester: Spisebord af mahogni med udtræk og tre tillægsplader med sarg. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1770
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. Model 4283.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1776
Rodolfo Dordoni: Et par standerlamper med stel af stål. Skærm af opalglas. Udført hos Foscarini. H. 140. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/1775
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af kirsebærtræ. Hynde betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1773
Per Kirkeby: Komposition fra “Rebeccas Herbarium”. Sign. Per Kirkeby 75, 15/200. Offset i farver. Lysmål 60 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1755
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af kirsebærtræ. Hynde betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2439/1772
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 60/150. Litografi i farver. Lysmål 68 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1769
Gunnar Biilmann Petersen: Højdejustérbar bordlampe af messing monteret med plisseret papirskærm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1757
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2439/1766
Ole Wanscher: Sidebord af mahogni med to underliggende hylder. H. 60. L. 59. B. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/1765
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2439/1764
Mogens Valeur: Opstilling. Sign. M. Valeur 73. Olie på lærred. 65 x 70.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/1763
Corneille: "Le Fardée". Sign. Corneille, 78, 148/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/1761
Mogens Koch: Et skab af teak. Indvendig med hylder. H./B. 76. D. 36.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1758
Aage Petersen: "Teleskop" Standerlampe af messing og sortlakeret metal. Maks. H. ca. 164.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1760
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1759
Aage Petersen: Et par standerlamper af messing. Plisseret skærm af akryl. Maks. H. 183. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1748
Kaare Klint: "Kip-lampe". Sæt på fire væg/bordlamper med stel af messing med greb af vinyl. Ca. H. 41. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2439/1741
Robert Jacobsen: To kompositioner. Begge sign. Rob. Jacobsen, 52/200 og 33/75. Serigrafier i farver. Bladstørrelser 63 x 48 og 63 x 45. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/1744
Anton Rooskens: To kompositioner. Begge sign. Rooskens 75, H.C. I/X og 122/125. Litografi i farver. Lysmål 54 x 69. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1751
William Scharff: Bibelsk scene. Sign. William Scharff 1927. Akvarel på papir. Lysmål 50 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/1749
Kaare Klint: "Kip-lampe". Sæt på fire væg/bordlamper med stel af messing med greb af vinyl. Ca. H. 41. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2439/1752
William Scharff: Tre kompositioner. Sign. W.S. Akvarel på papir. Lysmål 21 x 20, 20 x 25 og 28 x 14. Indrammet i samme ramme.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1745
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet lyst, farvet skind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2439/1753
Mogens Valeur: Landskab. Sign. M. Valeur 72. Olie på lærred. 67 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1750
Jacob Kjær: “FN-Stolen”. Armstol med stel af kirsebærtræ. Sæde samt ryg betrukket med originalt sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1747
Poul Henningsen: "PH - 4,5/4". Et par bordlamper af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2439/1746
Poul Henningsen: "PH-4,5/3,5". Standerlampe med stel af forkromet metal, skærme af opalglas. H. 128.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1743
Eske Kath: To kompositioner. Begge sign. Eske Kath 08, 50/150. Litografier i farver. Bladstørrelser 54 x 37. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1737
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 10/95. Litografi i farver. Lysmål 63 x 97.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2439/1742
Mogens Lohmann: "Komposition A.IX", 1980. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/1735
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2439/1740
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1739
Robert Jacobsen: Uden titel fra "Runer". Sign. Rob Jac, E.A. Kobbertryk i farver med håndkolorering. Bladstørrelse 54 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/1731
Tróndur Patursson: To kompositioner. Begge sign. T. Patursson, 003, hhv. 112/150 og 86/150. Litografier i farver. Lysmål 50 x 70. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/1738
Robert Jacobsen: Uden titel fra "Runer". Sign. Rob Jac, 73/80. Kobbertryk i farver med håndkolorering. Bladstørrelse 54 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/1736
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgaard, 2005, 61/150. Litografier i farver. Lysmål 52 x 36. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1725
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2439/1730
Ole Wanscher: 12 armstole af mahogni med krydssprosser i ryg. Betrukket med hestehår med sorte skindkeder. (12)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2439/1734
Søren Horn: Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk og to tillægsplader med sarg. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2439/1733
Mogens Koch: Et par bogreoler inkl. sokler af massiv elm. H./B. 76. D. 27,5. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/1732
William Scharff: Sacre Coeur, Paris 1949. Sign. William Scharff. Akvarel på papir. Bladstørrelse 49 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1728
Just Andersen: Cirkulært fad samt to små tallerkner af forsølvet metal. Diam. hhv. 29,3 og 16,8. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2439/1701
Mogens Lassen: Lille cirkulært sofabord af mahogni, opsat på runde, tilspidsede ben hvorimellem profileret krydssprosse. H. 57. Diam. 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2439/1729
Tróndur Patursson: To kompositioner. Begge sign. T. Patursson, 003, hhv. 14/150 og 36/150. Litografier i farver. Lysmål 50 x 70. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1727
Kjell Engman: "Fidji". Skulpurel skål og vase af polykromt glas. H. hhv. 18,8 og 37,3. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/1720
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Sæt på fire armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med brunt, farvet skind. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2439/1726
Gertrud Vasegaard: To fade af stentøj dekoreret med gråhvid glasur med blåglaseret geometrisk dekor. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK