2441/9018
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/9016
Fransk kaminur af forgyldt bronze. 19. årh. H. 48 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/9015
Et par italienske lampetspejle af slebet glas, 18. årh. senere lysarme af forgyldt bronze, 19. årh. H. 55 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2441/9001
Et par franske vinkølere af forgyldt bronze, hver med to vædderhoveder. Louis XVI form, 19. årh. H. 29. B. 23. D. 16. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2441/9014
Fransk opsats af forgyldt bronze med skål af japansk Imari porcelæn. 19. årh. H. 20/29 cm Diam. 35/47 cm
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2441/9013
Napoleon III skrin af frugttræ. Sign. Diehl, 19 r. Michel-le-Comte, Paris. 19. årh. H. 15 cm L. 30 cm B. 25 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2441/9012
Et par store Napoleon III kaminbukke af forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 40. L. 37. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2441/9007
Skrivetøj af forgyldt bronze prydet med malakit i ovale medaljoner. Antagelig Rusland ca. 1900.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2441/9011
Sæt på seks prismelampetter, gustaviansk form 20. årh. H. 47 cm. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2441/9009
Stort fransk Louis XVI spejl af forgyldt og udskåret træ og gesso. H. 176. B. 124.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2441/9006
Fransk cameo glas skål med montering af forgyldt bronze mrk. Escalier de Cristal, Paris. Diam. 29 cm B. inkl. hanke 40 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2441/9000
Et par franske Louis XV stil kandelabre af forgyldt bronze med kinesiske Budai figurer af porcelæn. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2441/9005
Stor italiensk rokoko kommode af nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 89. B. 138. D. 64.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2441/9004
Et par kandelabre af forgyldt og patineret bronze i Clodion stil med faun og nymfe, baser af hvid marmor. 19. årh. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2441/9002
En italiensk sengeramme af forgyldt og blåmalet træ. 20. årh. De ydre mål H. 155 cm. L. ca. 230 cm. W. ca. 180 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt