2441/9060Lyngby
Fransk empire bouillotte lampe af forgyldt bronze, højdejusterbar skærm af bemalt metal. 19. årh. H. 85 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/9061Lyngby
Et par tazze af alabast skåret med vinblade og vindruer, på snoet stamme. 20. årh. H. 22 cm. Diam. ca. 29 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/9062Lyngby
Svensk skab af almuebemalt træ. H. 212. B. 137. D. 57.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2441/9063Lyngby
Et par ovale Gustavianske spejle i rammer af forgyldt træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/9064Lyngby
Fritstående fransk konsolbord af forgyldt træ. Régence form, 20. årh.s begyndelse. H. 77. L. 147. B. 85.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/9065Lyngby
Barok spejl i ramme af forgyldt og udskåret træ. 18. årh.s første halvdel. H. 175. B. 76.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2441/9066Lyngby
Stort empire kaminspejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh.s begyndelse. H. 202. B. 110.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/9067Lyngby
Et par prydvaser af florit 'Blue John' med montering af forgyldt bronze. 19. årh.s anden halvdel. H. 21. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2441/9068Lyngby
Et par gustavianske kandelabre af forgyldt bronze og hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 60. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/9069Lyngby
Et par franske vaser af rød marmor med montering af forgyldt bronze. Louis XVI form, 20. årh. H. 54. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/9070Lyngby
Et par store Napoleon III kaminbukke af forgyldt bronze, hver støbt med putto og brændende urner. Frankrig, 19. årh. H. 40. B. 43. (2)
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Næste bud:
2441/9071Lyngby
Stort tredelt Napoleon III kamingarniture af kinesisk porcelæn og forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s slutning. (3)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2441/9072Lyngby
Stort fransk kaminur af forgyldt bronze. Sign. Gille l'Ainé a Paris. 19. årh.s første halvdel. H. 56. B. 43. D. 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2441/9073Lyngby
Fransk konsolur. Værket sign. Jacques Painier a Paris. Régence form, 19. årh.s anden halvdel. H. 142. B. 51. D. 45.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/9074Lyngby
Dansk adelig Art Nouveau jardinière af sølv. S. & M. Benzen. 20. årh.s begyndelse. H. 17,5 cm. L. 46,5 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/9075Lyngby
Dansk seng i Nygotisk stil af mahogni. Ca. 1900. Indvendige mål H. xxx L. 200. B. 140.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: