2431/8018
Henrik Olrik: Portræt af G. C. Freund (1821-1900). Sign. H. Olrik 1859. Bly på papir. 28 x 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/8017
Eilif Peterssen: Portræt af P. S. Krøyer (1851-1909). Sign. Eilif P. 81. Rødkridt på papir. 24 x 15,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/8016
Edvard Lehmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. Eduard Lehmann, København 1846. Bly på papir. 28,5 x 21.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2431/8015
C. A. Kølle: Portræt af Philip Weilbach (1834-1900). Sign. C. A. Kølle den 8. marts 1862. Bly på papir. 29 x 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2431/8014
P. S. Krøyer: Portræt af Eilif Peterssen (1852-1928). Sign. P. S. Krøyer, Rom 22. April 81. Bly på papir. 24 x 16.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/8008
Peter Ilsted: “Den gamle Stue”. 1920. Opus 40. Sign. Peter Ilsted 48/150. Mezzotinte. Pladestørrelse 48×43 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/8007
Elisabeth Jerichau Baumann: Havfrue. Sign. Elisabeth Jerichau. Blyant på lærred monteret i passepartout. Lysmål 23,5 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/8010
Christen Købke: Hebe, ungdommens gudinde. Betegnet Købke. Blyant på papir monteret på papir. Bladstørrelse 25,5 x 12.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/8012
Lorenz Frølich: Portræt af Harald Conradsen (1820-1905). Sign. L. Frøl. Neapel 1849. Bly på papir. 23 x 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/8011
Theodor Bülau: Portræt af August Krafft (1798-1829). Med dedikation. Bly på papir. 12 x 10,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2431/8009
Arild Rosenkrantz: Mod lyset. Sign. Arild Rosenkrantz Sep 1946. Pastel på papir. Lysmål 39 x 57.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/8005
Johannes Larsen: En gul fugl i toppen af en busk. Sign. monogram 1951. Vandfarve, gouache, bly og pen på papir monteret på malepap. 28,5 x 22,5. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2431/8006
Michael Ancher: En fisker med sydvest. Sign. Michael Ancher 1874 samt betegnet Fisker i Skagen. Bly på papir. Bladstørrelse 36 x 25,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/8003
Agnes Slott-Møller: "Unge, danske Adelsfolk. Sign. Agnes Slott-Møller 1906. Kul på papir. 85 x 128.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/8001
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Usigneret. Radering. Bladstørrelse 29,5 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/8000
Rembrandt van Rijn: Kristus helbreder de syge. ” Hundredgyldenbladet”. Usigneret. Ætsning, kobberstik og koldnål på ribbet papir. Bladstørrelse 26,9 x 39 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK