2431/8120Lyngby
Tysk kunstner, 18. årh.: Kaligrafisk portræt af Friedrich II af Preussen. Tegnet med miniaturebogstaver. 1770. Sign. Ihno Reershemius. Pen på pergament.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8121Lyngby
H. G. F. Holm: "Forlystelsesteltene ved Charlottenlund". Ca. 1830. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17 x 24,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8122Lyngby
Samuel Hieronymus Grimm: Byparti med personer ved en flod. Sign. S. H. Grimm fecit 1773. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 31 x 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2431/8123Lyngby
H. G. F. Holm: "Børsen set fra Holmens bro". Sign. H. G. F. Holm Børsen 1852. Sepia på pergament. Lysmål 9,5 x 12.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8124Lyngby
Olga Alexandrovna: En skovvej. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 14 x 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8125Lyngby
N. A. Abildgaard: Designudkast til to medaljer, ét hvis ikke begge med tilknytning til Henrik Gerner (1741-1787). (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8126Lyngby
H. G. F. Holm: Parti ved Frederiksdal Mølle. Ca. 1830. Usigneret. Betegnet Holm. Pen og vandfarve på papir. 12 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2431/8127Lyngby
H. G. F. Holm: Parti fra Gentofte kirke. Sign. Holm fec. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 11 x 16.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8128Lyngby
G. L. Lahde (efter C. W. Eckersberg): "Udfald mod de Engelske i Classens Have, under Kiøbenhavns Beleiring, d. 31. August 1807". Bladstørrelse 37 x 50.
Vurdering :
2431/8129Lyngby
H. G. F. Holm: Parti fra Skt. Annæ Plads. Usigneret. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 21 x 31. Samtidig ramme.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/8130Lyngby
A. Riis Carstensen: Skibe i høj sø. Sign. A. Riis Carstensen New York 1869. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 16,5 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
2431/8131Lyngby
Johan Thomas Lundbye: Studie af en ko. Sign. J. T. Lundbye Vinderød Juli 1835. Bly på papir. Bladstørrelse 13,5 x 20,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8132Lyngby
Willem Guillelmus Janszoon Blaeu: “Tabula Islandiæ Auctore Georgio Carolo Flandro”. Landkort over Island. Delvist håndkoloreret kobberstik. Lysmål 46×55.
Vurdering :
2431/8133Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af J. Muhle (?-1795). Usigneret. Bly på papir. 13,5 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8135Lyngby
G. L. Lahde (efter Eckersberg) : Vor Frue Taarns brand. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 39 x 27.
Vurdering :