2439/1649
Fransk dåse af sølv, cylinderformet, punslet med stiliserede palmetter og blomster. Mester/værksted Puiforcat. 19. årh. Vægt 190 g. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/1652
Lågvase af porcelæn. B&G, ca. 1920. H. 34 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2439/1639
Indisk tæppe, gentagelsesmønster med forbundne palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s slutning. 249 x 347
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/1648
Thailandsk æske af sterlingsølv, låg prydet med nielloarbejde. Indvendig foret med træ. H. 6 cm L. 23 cm B. 13,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/1629
Tysk prismekrone med stel af bronze, ti svungne lysarme monteret til el., behængt med prismer. 19. årh.s midte. H. 108. Diam. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1647
Tysk bakke af sterlingsølv, stemplet Wilkens. Vægt 485 g. Diam. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/1646
Samling engelsk små korpusarbejder af sterlingsølv. 18.-20. årh. Vægt 617 g. H. 3-10 cm. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/1651
Engelsk cigarskrin af sterlingsølv, Birmingham 1898. Derudover tinfad og to lysesakse af forsølvet metal. 19-20. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/1650
Engelsk cylinderlågfad af pletsølv, to par stager samt to kandelaberoverdele. (19/)20. årh. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2439/1631
Yalameh tæppe, Persien. Design med tre sammenhængende hagemedaljoner. 20. årh.s anden halvdel. 176 x 316.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/1645
Svensk skål af sterlingsølv. Borgila, Stockholm 1946. Vægt 569 g. H. 7 cm Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1640
Dansk empire tekande af sølv. Mester Hans Jacob Møller, København 1812. Vægt 582 g.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/1644
Fad af sterlingsølv, F. Hingelberg, Aarhus. Vægt 792 g. Diam. 35 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1643
Samling engelsk sterlingsølv. Primært 20. årh. Vægt ekskl. strøbøsse 1174 g. (6)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1642
Et par kandelaberoverdele af sølv, rokokoform. A. Dragsted, København 1892. Vægt 1518 g. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1641
Tysk bakke af sterlingsølv, 20. årh. Vægt 1334 g. 30,5 x 43,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1634
Et sæt på fire ampler af patineret bronze, monteret til el. Empire form, 20. årh. H. 80. Diam. 37. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2439/1638
Tre lamper af hvidligt opaline glas, montering af messing. 19/20. årh. H. ekskl. montering ca. 47-59 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/1637
To sengustavianske pokaler af glas, 19. årh. H. 17 og 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2439/1622
Fereghan tæppe, Persien. Herati gentagelsesmøsnter. 20. årh.s begyndelse. 344 x 514.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2439/1636
George III tekande af sterlingsølv, mester Charles Fox I, London 1817. Vægt 623 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1635
William IV kammerstage af sølv, mester William Fountain, London 1835. Vægt 222 g. Diam. 14 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1628
Et par halvrunde regency borde af mahogni med lister af satinwood, plader med grønt filt. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1633
Signeret Täbriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med forbundne palmetter og grenværk på lys bund. 1940. 281 x 398.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2439/1632
Regency spillebord af mahogni indlagt med lyst træ, afskårne hjørner. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/1627
George III kammerstage af sterlingsølv. John Emes, London 1800. Vægt 278 g. H. 8,5 cm Diam. 14,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2439/1630
Richard Grigg, Andover: Engelsk standur i kasse af mahogni, værk med månefase, kalender og minutviser. Sign. Rich Grigg Andover. H. 228. B. 53. D. 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2439/1612
Dansk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 78.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2439/1626
Et par ampler af klart glas, montering af patineret messing, monteret til el. 20. årh. H. 67. Diam. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2439/1625
Stort dansk brændekiste med låg af kobber. 18. årh. H. 70. L. 82. B. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2439/1618
Lille nålepunslet bæger af sølv. Mester Christian Pedersen Høvring, borgerskab i Randers 1767. Vægt 64 g. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1624
Ovalt Louis XVI klapbord af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 72. L. 110. D. 81.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/1623
Bidjar tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 305 x 254.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2439/1607
Hollandsk salver af sølv, 1971. Vægt 427 g. Diam. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/1621
Dansk Louis XVI lågskål/sukkerskål af sølv. Johan Christian Reventlow, København 1797. Vægt 429 g. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2439/1620
Kammerstage af sølv, Christian Hosøe, København 1787, derudover Louis XVI tedåse, vinglas og strøske, forskellige mestre. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/1584
George III tekande af sterlingsølv, mester Solomon Hougham, London 1808. Vægt 551 g.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1619
To Louis XVI strøbøsser samt sennepskrukke af sølv, mester Fridrich Mørch, Københavns bymærke 1790'erne. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/1600
Bidjar løber, Persien. Design med sammenhængende kantet medaljoner. 21. årh. 79 x 723
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1617
To Louis XVI spillebord af mahogni, hver med afrundede hjørner og front med skuffe. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1616
Lille ovalt pembroke table af mahogni med lister af satinwood, spolehjul og sabots af messing. 18. årh.s slutning. H. 72. L. 95. B. 73.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2439/1615
Et par danske régence lampetspejle af forgyldt træ hver med en lysarm af messing, facetslebet spejlglas. 18. årh. H. 71. B. 24. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2439/1603
George III tekande af sterlingsølv, mester Andrew Fogelberg, London 1772. Vægt 324 g. H. 11,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1614
Georg Er. Finely, Kiel: Nordtysk standur med spilleværk i kasse af nøddetræ. 18. årh.s anden halvdel. H. 249. B. 54. D. 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2439/1613
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljon. 21. årh. 311 x 253.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2439/1609
Et par franske væglampetter af forgyldt bronze. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H. 55. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1601
Ovalt engelsk bord af mahogni med trepas fodstykke, plade med høj kant. 19. årh. H. 78. B. 94. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/1610
Louis XVI spillebord af mahogni med beslag af messing. 18. årh.s slutning. H. 75. B. 86. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/1604
Et par George III stager af sterlingsølv, George Ashforth & Co (George Ashforth, Ellis, Hawksworth & Best), Sheffield 1787. Udfyldte. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/1608
Lampe af fajance, dekoreret blåt. Delft 18. årh. H. ekskl. montering 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/1606
Hollandsk oval brødbakke af sølv. 1905. Vægt 620 g. L. 26 cm. H. 10 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1605
Victoriansk tallerken af sølv, Walter & John Barnard, London 1881. Vægt 522 g. Diam. 24 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/1602
Engelsk standur i kasse af mahogni. Sign. Nicolas Lampert, London. 18. årh.s slutning. H. 218. B. 58. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/1599
Tehran/kerman tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1940. 327 x 412
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2439/1594
Et par regency armstole af mahogni med sæde af sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/1598
Et sæt på fem regency stole af mahogni, sælges sammen med en senere lignende stol. 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1593
Et par franske væglampetter af forgyldt bronze, hver med fire lysarme monteret til el. Empire form, 19. årh.s slutning. H. 34. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1597
Et par ampler af klart glas med ophæng af messing, monteret til el. 20. årh. H. 68. Diam. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1596
Regency sideboard af mahogni indlagt med satinwood. 19. årh.s begyndelse. H. 91. B. 151. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2439/1586
To George III kammerstager af sterlingsølv. Rebecca Emes & Edward Barnard I, London 1812 og William Burwash, 1817. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2439/1595
Regency sofa af mahogni. England, 19. årh.s begyndelse. L. 168.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK