2439/1586
To George III kammerstager af sterlingsølv. Rebecca Emes & Edward Barnard I, London 1812 og William Burwash, 1817. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2439/1595
Regency sofa af mahogni. England, 19. årh.s begyndelse. L. 168.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/1592
Dansk Empire klapbord af mahogni, sarg med skuffer, ben med spolehjul og sabots af messing. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/1591
Serveringsbakke af sterlingsølv med opadvendte hanke, godroneret kant. 20. årh. Vægt 1320 g. L. 47 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1590
To Heiberg lamper af hvidlig opaline glas og montering af messing. 19/20. årh. H. ekskl. montering ca. 58 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/1589
Lille biblioteksstige af mahogni. 'Made in England by Arthur Brett & Sons Ltd. for Lysberg, Hansen & Therp, exclusive'. England, 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2439/1583
Senempire prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze med otte lysarme, behængt med prismer. 19. årh.s begyndelse. H. 115. Diam. 87.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2439/1587
To lampeborde af mahogni i engelsk stil. Lysberg Hansen og Therp. 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/1585
George III salver af sterlingsølv, mester John Cormick, London 1771. Vægt 222 g. Diam. 16 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1582
Engelsk two-pillar table af mahogni med to tillægsplader. Delvis 19. årh. H. 73. L. 213. B. 132. To tillægsplader, hver B. 72. L. italt 357.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1581
Et sæt på ti engelske stole af mahogni med sæder betrukket med sort hestehår. 20. årh. (10)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1580
Ampel af klart glas med ophæng af messing. 20. årh. H. 68. Diam. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1579
Engelsk pemproke table af mahogni med indlagte lister af satinwood. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2439/1571
Kinesisk løber, enkle blomstergrene på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 161 x 479.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/1578
George III standur i kasse af mahogni. Sign. Peter Pohlmanns, London. 18. årh.s slutning. H. 236. B. 55. D. 27.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/1577
George III tekande af sterlingsølv, A. Field, London 1806. Samt sættebakke William Fountain 1800. Vægt 591 g. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/1573
Stort kinesisk mandarin porcelæn fad. Qianlong 1736-1795. 41 x 49 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/1576
George III lågfad af sterlingsølv. London 1807. Vægt 1729 g. 20 x 29 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1572
Kinesisk tæppe, design med central dragemedaljon omgivet af skyformationer. 20. årh.s slutning. 245 x 306.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1574
Tre kinesiske famille verte tallerkner monterede med forgyldt bronze til en etagere. Kangxi og senere. H. inkl. montering 47 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1569
Kinesisk famille verte fad. Kangxi (1662-1722). Diam. 27 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/1566
To halvrunde regency spilleborde af mahogni indlagt med lyst træ, pplader med grønt filt. England, 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1570
Kinesisk asiet af powderblue glaseret porcelæn med forgyldt dekoration. Kangxi 1662-1722. Diam. 15,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2439/1568
Regency skrivebord af mahogni, plade med grønt gyldentrykt læder. England, 19. årh.s begyndelse. H. 76. L. 114. B. 87.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1565
Regency sofa af mahogni. England, 19. årh.s begyndelse. L. 192.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1567
Regency bibliotekstol af mahogni med fransk fletværk. England, 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1556
Ostindisk fad af porcelæn, dekoreret i farver med blomster. Qianlong 1736-1795. L. 39 cm. H. 6 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1564
Et sæt på syv regency armstole af mahogni, betrukket med hestehår. 19. årh. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1563
Dansk maler, ca. 1800: Slaget ved Sjællands Odde. Usigneret. Vandfarve på papir. Lysmål 27 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1558
George III standur i kasse af mahogni, værk med minut og dato. Sign. Thomas Hunter junior London. England, 18. årh.s slutning. H. 262. B. 49. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/1562
G. L. Lahde (efter Eckersberg) : “Kiøbenhavn Natten mellem 4. og 5. Sept. 1807, seet fra Christianshavn”. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 38×46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1561
Andreas Flint (efter C. F. Standley): “Forestilling af Branden i Kiöbenhavn [...]”. Trykbetegnet A. Flint Sc. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 27 × 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/1560
J. C. Stadler, John Bluck, 18. årh.: "Representing the british fleet" & "Representing the Glorius victory". Håndkolorerede kobberstik. Lysmål hver ca. 57 x 78.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1555
Ostindisk våbenfad af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Qing ca 1750. Diam. 35 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/1559
Engelsk standur i kasse af mahogni. Sign. Wm Nicoll Grt Portland Strt, London. 19. årh.s begyndelse. H. 245. B. 50. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/1543
Et par George II kammerstager af sølv. Mester Edward Vincent, London 1736. Vægt 686 g. H. 9,5 cm Diam. 13,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1554
Svensk rokoko chatol af nødderod. 18. årh.s første halvdel. H. 224. B. 109. D. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/1557
Ostindisk fad, dekoreret med vase. Qianlong 1736-1795. 31 x 37 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/1548
Rundt bord af egetræ. Rokoko form, 20. årh. H. 77. Diam. 118.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2439/1547
Nyrokoko kaminskærm af forgyldt træ og glas. 19. årh.s slutning. H. 106. B. 84. D. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/1552
Et par gustavianske taburetter af senere bemalet og forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/1553
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2439/1551
Et par Louis XVI prismelampetter med stel af forgyldt messing, hver med to lysarme. 18. årh.s slutning. H. 55. B. 25. D. 23. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1536
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 21. årh. 341 x 249.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/1545
Et par senempire stager af sølv, mester Hans Jacob Møller, København 1818. Vægt 430 g. H. 22,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1550
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. 20. årh.s midte. 343 x 560.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1549
Et par store glaslysekroner med 24 lysarme i to etager monteret til el., behængt med prismer i kæder. 20. årh. H. 130. Diam. 130. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2439/1544
Tre danske strøbøsser af sølv, Københavns bymærke, 18. årh. Vægt 479 g. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/1533
Tysk prismekrone med stel af messing behængt med prismer, otte lysarme monteret til el. 19. årh. H. 102. Diam. 75.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1546
Stort møblement i fransk régence stil af egetræ, betstående af 21 armstole og stort bord. 20. årh. Bord L. 560. B. 150. (22)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
2439/1527
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. København, 18. årh.s slutning. H. 133. B. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1522
Et par danske Louis XVI spejle af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 156. B. 50. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2439/1542
Engelsk regency two-pillar table af mahogni med to tillægsplader. Delvis 19. årh.s begyndelse. H. 71. L. 200. B. 121. Tillægsplader hver B. 53. L. ialt 306 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2439/1541
Et sæt på elleve George III stole i Hepplewhite stil af mahogni, sæder med sort hestehår, én med armlæn. England, 19. årh.s begyndelse. (11)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1534
Et sæt på fire franske væglampetter af forgyldt bronze, hver med to lysarme, monteret til el. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 50. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/1540
Engelsk regency brakefront bookcase af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 242. B. 185. D. 42.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2439/1539
Et par store lysekroner af messing, hver med profilerede stammer med otte lysarme. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 77. Diam. 78. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/1538
Et par halvrunde borde af bemalet træ, dekoreret i pompejansk stil. 20. årh. H. 78. B. 135. D. 58. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2439/1537
Stort regulator vægur i kasse af mahogni udskåret med figurer, rund skive sign. H.E. Holst efterfølger, Kjøbenhavn. Ca. 1900. H. 180. B. 60. D. 24.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2439/1532
Ostindisk famille rose våben terrin. Qianlong 1736-1795.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/1525
Fransk empire søjleur af forgyldt bronze med regulator pendul. 19. årh.s begyndelse. H. 59. B. 29. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/1516
Kinesisk tæppe. Roset og blomsterranke på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 248 x 328
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK