2439/1525
Fransk empire søjleur af forgyldt bronze med regulator pendul. 19. årh.s begyndelse. H. 59. B. 29. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/1516
Kinesisk tæppe. Roset og blomsterranke på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 248 x 328
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2439/1535
Bidjar tæppe, Persien. Medaljon design. 21. årh. 386 x 300
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1528
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 81. B. 76. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1530
Ostindisk ovalt fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, med rigt ornamenteret bort. Qianlong 1736-1795. L. 38 cm. H. 5,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1526
John Gatton, London: George III lygteur i kasse af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 54. B. 32. D. 19.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/1509
Louis XVI prismekrone. Nordtyskland, 18. årh.s slutning. H. 95. Diam. 65.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2439/1529
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. København, 18. årh.s slutning, H. 225. B. 125. D. 60.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1524
John Skinner, Exeter: George III lygteur i kasse af mahogni med forsølvet skive. Sign. Jn. Skinner, Exeter. Ca. 1800. H. 45. B. 32. D. 21.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1508
Fransk empire prismekrone af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 98. Diam 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2439/1518
Fire engelske libary chairs af mahogni med sider af fletværk, hver med ryg og siddehynde, ben med spolehjul af messing. 19. årh.s begyndelse. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2439/1523
Et par danske halvrunde empire kommoder af mahogni. 19. årh.s begyndelse. H. 88. B. 108. D. 50. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2439/1521
Domenico Tintoretto, stil: Portræt af en venetiansk adelsmand. Usigneret. Olie på lærred. 146 x 131.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2439/1520
"Flora Danica" tre tallerkener af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 26 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2439/1519
Engelsk regency chatol af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 95. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/1517
Kinesisk tæppe, central roset med pagode og landskab på åben lys bund omgivet af hovedbort med landskabsmotiver. 20. årh.s begyndelse. 243 x 292.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/1515
Fire dækketallerkener af sølv og sterlingsølv. Svend Toxværd m.fl. Vægt 1962 g. Diam. 28 cm. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/1514
Et par danske empire stager af sølv, mester Jon Jonsen, København 1804. Vægt 926 g. H. 29,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1513
Potpourrivase af porcelæn med gennembrudt låg. Juliane Marie mærket. Royal Copenhagen. H. 50 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1512
Et par lågvaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.s begyndelse. H. 32 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/1507
Et sæt på seks George III stole af mahogni, sæder betrukket med sort hestehår. 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/1511
Engelsk regency sofa af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. L. 156.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2439/1501
Stor ostindisk famille rose og powderblue bowle med forgyldt dekoration, Qing 18. årh. H. 18 cm Diam. 39,5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2439/1506
Et sæt på seks George III stole af mahogni med sæder betrukket med sort hestehår. 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1505
Stort engelsk four-pillar table af mahogni på spolehjul af messing, to tillægsplader. 18. årh. H. 70. L. 324. To plader hver L. 62. L. ialt 448. B. 137.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2439/1503
Svend Hammershøi: Parti fra Slotsholmskanalen med udsigt mod Højbro Plads. Sign. monogram 43?. Olie på lærred. 87 x 127.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2439/1500
Et par George III vitrineskabe af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 210. B. 111. D. 37. (2)
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK