2439/1629
Tysk prismekrone med stel af bronze, ti svungne lysarme monteret til el., behængt med prismer. 19. årh.s midte. H. 108. Diam. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1634
Et sæt på fire ampler af patineret bronze, monteret til el. Empire form, 20. årh. H. 80. Diam. 37. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2439/1612
Dansk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 78.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2439/1626
Et par ampler af klart glas, montering af patineret messing, monteret til el. 20. årh. H. 67. Diam. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2439/1597
Et par ampler af klart glas med ophæng af messing, monteret til el. 20. årh. H. 68. Diam. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1583
Senempire prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze med otte lysarme, behængt med prismer. 19. årh.s begyndelse. H. 115. Diam. 87.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2439/1580
Ampel af klart glas med ophæng af messing. 20. årh. H. 68. Diam. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/1533
Tysk prismekrone med stel af messing behængt med prismer, otte lysarme monteret til el. 19. årh. H. 102. Diam. 75.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/1539
Et par store lysekroner af messing, hver med profilerede stammer med otte lysarme. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 77. Diam. 78. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/1509
Louis XVI prismekrone. Nordtyskland, 18. årh.s slutning. H. 95. Diam. 65.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2439/1508
Fransk empire prismekrone af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 98. Diam 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK