2439/1508Lyngby
Fransk empire prismekrone af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 98. Diam 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1509Lyngby
Louis XVI prismekrone. Nordtyskland, 18. årh.s slutning. H. 95. Diam. 65.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1533Lyngby
Tysk prismekrone med stel af messing behængt med prismer, otte lysarme monteret til el. 19. årh. H. 102. Diam. 75.
Vurdering :
2439/1539Lyngby
Et par store lysekroner af messing, hver med profilerede stammer med otte lysarme. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 77. Diam. 78. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1580Lyngby
Ampel af klart glas med ophæng af messing. 20. årh. H. 68. Diam. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1583Lyngby
Senempire prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze med otte lysarme, behængt med prismer. 19. årh.s begyndelse. H. 115. Diam. 87.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1597Lyngby
Et par ampler af klart glas med ophæng af messing, monteret til el. 20. årh. H. 68. Diam. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1612Lyngby
Dansk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 78.
Vurdering :
2439/1626Lyngby
Et par ampler af klart glas, montering af patineret messing, monteret til el. 20. årh. H. 67. Diam. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1629Lyngby
Tysk prismekrone med stel af bronze, ti svungne lysarme monteret til el., behængt med prismer. 19. årh.s midte. H. 108. Diam. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1634Lyngby
Et sæt på fire ampler af patineret bronze, monteret til el. Empire form, 20. årh. H. 80. Diam. 37. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: