2439/1516Lyngby
Kinesisk tæppe. Roset og blomsterranke på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 248 x 328
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2439/1517Lyngby
Kinesisk tæppe, central roset med pagode og landskab på åben lys bund omgivet af hovedbort med landskabsmotiver. 20. årh.s begyndelse. 243 x 292.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/1535Lyngby
Bidjar tæppe, Persien. Medaljon design. 21. årh. 386 x 300
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1536Lyngby
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 21. årh. 341 x 249.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1550Lyngby
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. 20. årh.s midte. 343 x 560.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1571Lyngby
Kinesisk løber, enkle blomstergrene på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 161 x 479.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1572Lyngby
Kinesisk tæppe, design med central dragemedaljon omgivet af skyformationer. 20. årh.s slutning. 245 x 306.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/1599Lyngby
Tehran/kerman tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1940. 327 x 412
Vurdering :
2439/1600Lyngby
Bidjar løber, Persien. Design med sammenhængende kantet medaljoner. 21. årh. 79 x 723
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1613Lyngby
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljon. 21. årh. 311 x 253.
Vurdering :
2439/1622Lyngby
Fereghan tæppe, Persien. Herati gentagelsesmøsnter. 20. årh.s begyndelse. 344 x 514.
Vurdering :
2439/1623Lyngby
Bidjar tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 305 x 254.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1631Lyngby
Yalameh tæppe, Persien. Design med tre sammenhængende hagemedaljoner. 20. årh.s anden halvdel. 176 x 316.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1633Lyngby
Signeret Täbriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med forbundne palmetter og grenværk på lys bund. 1940. 281 x 398.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/1639Lyngby
Indisk tæppe, gentagelsesmønster med forbundne palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s slutning. 249 x 347
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: