2439/1628
Et par halvrunde regency borde af mahogni med lister af satinwood, plader med grønt filt. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1632
Regency spillebord af mahogni indlagt med lyst træ, afskårne hjørner. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/1624
Ovalt Louis XVI klapbord af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 72. L. 110. D. 81.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/1617
To Louis XVI spillebord af mahogni, hver med afrundede hjørner og front med skuffe. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1616
Lille ovalt pembroke table af mahogni med lister af satinwood, spolehjul og sabots af messing. 18. årh.s slutning. H. 72. L. 95. B. 73.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2439/1615
Et par danske régence lampetspejle af forgyldt træ hver med en lysarm af messing, facetslebet spejlglas. 18. årh. H. 71. B. 24. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2439/1601
Ovalt engelsk bord af mahogni med trepas fodstykke, plade med høj kant. 19. årh. H. 78. B. 94. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/1610
Louis XVI spillebord af mahogni med beslag af messing. 18. årh.s slutning. H. 75. B. 86. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/1594
Et par regency armstole af mahogni med sæde af sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/1598
Et sæt på fem regency stole af mahogni, sælges sammen med en senere lignende stol. 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1596
Regency sideboard af mahogni indlagt med satinwood. 19. årh.s begyndelse. H. 91. B. 151. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2439/1595
Regency sofa af mahogni. England, 19. årh.s begyndelse. L. 168.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/1592
Dansk Empire klapbord af mahogni, sarg med skuffer, ben med spolehjul og sabots af messing. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/1589
Lille biblioteksstige af mahogni. 'Made in England by Arthur Brett & Sons Ltd. for Lysberg, Hansen & Therp, exclusive'. England, 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2439/1587
To lampeborde af mahogni i engelsk stil. Lysberg Hansen og Therp. 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/1582
Engelsk two-pillar table af mahogni med to tillægsplader. Delvis 19. årh. H. 73. L. 213. B. 132. To tillægsplader, hver B. 72. L. italt 357.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1581
Et sæt på ti engelske stole af mahogni med sæder betrukket med sort hestehår. 20. årh. (10)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1579
Engelsk pemproke table af mahogni med indlagte lister af satinwood. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2439/1566
To halvrunde regency spilleborde af mahogni indlagt med lyst træ, pplader med grønt filt. England, 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1568
Regency skrivebord af mahogni, plade med grønt gyldentrykt læder. England, 19. årh.s begyndelse. H. 76. L. 114. B. 87.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1565
Regency sofa af mahogni. England, 19. årh.s begyndelse. L. 192.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/1567
Regency bibliotekstol af mahogni med fransk fletværk. England, 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/1564
Et sæt på syv regency armstole af mahogni, betrukket med hestehår. 19. årh. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/1554
Svensk rokoko chatol af nødderod. 18. årh.s første halvdel. H. 224. B. 109. D. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/1548
Rundt bord af egetræ. Rokoko form, 20. årh. H. 77. Diam. 118.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2439/1547
Nyrokoko kaminskærm af forgyldt træ og glas. 19. årh.s slutning. H. 106. B. 84. D. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/1552
Et par gustavianske taburetter af senere bemalet og forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/1553
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2439/1551
Et par Louis XVI prismelampetter med stel af forgyldt messing, hver med to lysarme. 18. årh.s slutning. H. 55. B. 25. D. 23. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1549
Et par store glaslysekroner med 24 lysarme i to etager monteret til el., behængt med prismer i kæder. 20. årh. H. 130. Diam. 130. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2439/1546
Stort møblement i fransk régence stil af egetræ, betstående af 21 armstole og stort bord. 20. årh. Bord L. 560. B. 150. (22)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
2439/1527
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. København, 18. årh.s slutning. H. 133. B. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/1522
Et par danske Louis XVI spejle af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 156. B. 50. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2439/1542
Engelsk regency two-pillar table af mahogni med to tillægsplader. Delvis 19. årh.s begyndelse. H. 71. L. 200. B. 121. Tillægsplader hver B. 53. L. ialt 306 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2439/1541
Et sæt på elleve George III stole i Hepplewhite stil af mahogni, sæder med sort hestehår, én med armlæn. England, 19. årh.s begyndelse. (11)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1540
Engelsk regency brakefront bookcase af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 242. B. 185. D. 42.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2439/1538
Et par halvrunde borde af bemalet træ, dekoreret i pompejansk stil. 20. årh. H. 78. B. 135. D. 58. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2439/1528
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 81. B. 76. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/1529
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. København, 18. årh.s slutning, H. 225. B. 125. D. 60.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/1518
Fire engelske libary chairs af mahogni med sider af fletværk, hver med ryg og siddehynde, ben med spolehjul af messing. 19. årh.s begyndelse. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2439/1523
Et par danske halvrunde empire kommoder af mahogni. 19. årh.s begyndelse. H. 88. B. 108. D. 50. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2439/1519
Engelsk regency chatol af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 95. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/1507
Et sæt på seks George III stole af mahogni, sæder betrukket med sort hestehår. 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/1511
Engelsk regency sofa af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. L. 156.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2439/1506
Et sæt på seks George III stole af mahogni med sæder betrukket med sort hestehår. 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/1505
Stort engelsk four-pillar table af mahogni på spolehjul af messing, to tillægsplader. 18. årh. H. 70. L. 324. To plader hver L. 62. L. ialt 448. B. 137.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2439/1500
Et par George III vitrineskabe af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 210. B. 111. D. 37. (2)
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK