2450/7579Lyngby
Eugène Brands: "De eerste ster in de avoud". Sign. EB samt sign. på bagsiden Brands 19 oktober 1979-1(cat. 6248). Gouache på papir. Lysmål 50 x 62.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7582Lyngby
Egill Jacobsen: Grøn maskekomposition. Sign. E. Jacobsen 1990. Serigrafi i farver. Lysmål 118 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7583Lyngby
Eugène Brands: "Open raam", 1959. Sign. Brands 59. Olie på pap. 40 x 49.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7584Lyngby
Pierre Alechinsky: "Chute libre". Sign. Alechinsky 1977, 43/60. Akvatinte radering i farver. Bladstørrelse 100 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7585Lyngby
Henry Heerup: "Leda og svanen". Sign. Heerup, prøvetryk. Litografi i farver. Bladstørrelse 51 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7586Lyngby
Corneille, Karel Appel, Eugène Brands, m.fl.: Reflex Nr.1+2, 1948 og 1949. To hæfter med original grafik. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/7588Lyngby
Asger Jorn: Blad fra “Ars-mappen”, 1945. Sign. Asger Jorn 45. Litografi. Lysmål 35 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7589Lyngby
Pierre Alechinsky: "Aalborg". Sign. Alechinsky 1975, 23/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 84 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7590Lyngby
Asger Jorn: Blad fra “Ars-mappen”, 1945. Sign. Asger Jorn 45. Litografi. Lysmål 45 x 34.
Vurdering :
2450/7591Lyngby
Anton Rooskens: To kompositioner. Begge sign Rooskens 62, H.C. Litografi i farver. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7592Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 12/100. Litografi i farver. Lysmål 51 × 36.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/7593Lyngby
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 81, prøvetryk. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 63.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7594Lyngby
Karel Appel, efter: To kompositioner. Usign. Photo-litho, SMI, Paris. Lysmål 33 x 53. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7595Lyngby
Eugène Brands: "Vogelleiland". Sign. Brands 64 (cat. 3262). Gouache på papir. Lysmål 55 x 49.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7599Lyngby
Eugène Brands: "Kompositie met Orion nevel". Sign. på bagsiden Brands 17 september 1979-3 (cat. 6207). Gouache/collage på papir. 66 x 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7601Lyngby
Joseph Noiret, Mogens Balle: "Histoires naturelles de la Crevêche..", 1965. Sign. Litografi i farver. 25 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7602Lyngby
Constant: "Le Massacre", 1972. Sign. Constant, 189/350. Litografi i farver. Lysmål 52 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7603Lyngby
Henry Heerup: "Jeg kysser dig veninde", 1977. Sign. Heerup, 103/150. Litografi i farver. Lysmål 48 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7604Lyngby
Asger Jorn: "Pour la forme...", 1958. Usign. Litografisk omslag. 27,5 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7605Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition, 1970. Sign. Alechinsky, essai. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7606Lyngby
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 88. Håndkoloreret litografi i farver. Bladstørrelse 28 x 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7607Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Jerusalems Syv Porte nr. 5". Litografi i farver. Bladstørrelse 88 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7608Lyngby
Eugène Brands: "Flowery. Sign. på bagsiden Brands 19 october 1980-1 (cat. 6465). Gouache på papir. 40 x 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7610Lyngby
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. EJ 86, 22/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7611Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP. Polykromt malet mosaik. 40 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7613Lyngby
Pierre Alechinsky: "Sasperé". Sign. Alechinsky 1988, 4/20 HC. Radering, akvatinte og pochoir på Japan papir. Bladstørrelse 70 x 70.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud:
2450/7614Lyngby
Lucebert: To figurer. Sign. Lucebert 88. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2450/7615Lyngby
Pierre Alechinsky: "Astrologue en fuite", 1973. Sign. Alechinsky, 15/90. Akvatine i farver. Lysmål 45 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7616Lyngby
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 84, særtryk. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7617Lyngby
Eugène Brands: "Composition pur". Sign. på bagsiden Brands 27.V.1999-3. Gouache på papir. Bladstørrelse 38 x 40.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7618Lyngby
Jacques Doucet: Uden titel. Sign. Doucet. Gouache og oliekridt på papir. Lysmål 42 x 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7622Lyngby
Anton Rooskens: Uden titel. Sign. Rooskens 70. Gouache på papir. Lysmål 36 x 48.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/7623Lyngby
Corneille: Fugl. Sign. Corneille 73. Polykromt bemalet forsølvet metal. 39 x 29.
Vurdering :
2450/7625Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 115/150. Litografi i farver. Lysmål 30 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7626Lyngby
Henry Heerup: Todelt figur, kvinde. Usign. 1950erne. Rød sten. H. incl. base 11. L. 18.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7627Lyngby
Eugène Brands: Uden titel. Sign. EB. gouache på papir. Bladstørrelse 41 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7631Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Venus noire". Sign., 36/60. Håndkoloreret kobbertryk. Bladstørrelse 68 x 95.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7632Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. To kompositioner. Tryksign. Jorn og Jorn 56. Litografi i farver. Lysmål hver 25×42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7633Lyngby
Henry Heerup: Figur Usign. Bemalet sten. H. 7. B. 14. D 13. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7634Lyngby
Eugène Brands: Komposition. Gouache på papir. Bladstørrelse 31 x 27.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/7635Lyngby
Carl Otto Hultén: Komposition. Sign. CO Hultén. Mixed media på avisside. Bladstørrelse 45x45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7636Lyngby
Corneille: Kvinde og fugle. Sign. Corneille '83. Håndkoloreret litografi på papir monteret på lærred. 70 x 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7637Lyngby
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 05, 96/99. Guldpatineret bronze på sokkel af træ. 25 x 32 x 9.
Vurdering :
2450/7639Lyngby
Eugène Brands: "Green spot". Sign. på bagsiden Brands 7 III 1994-3. Gouache på papir. Bladstørrelse 28x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7640Lyngby
Serge Vandercam: Uden titel, 1968. Sign. Serge V: sign. med datering (utydeligt) på bagsiden. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/7641Lyngby
Corneille: “Femmes et oiseaux.” Otte kompositioner. Sign. Corneille 80. Litografier i farver. I original kassette.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7642Lyngby
Henry Heerup: Figur, 1950erne. Granit, delvist bemalet. H. 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7646Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP 1992. Polykromt bemalet glasfad monteret i jern. Diam. 45. inkl. jernramme 72 x 67.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7648Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, ca. 1951. Sign. MB. Olie på lærred. 26,5 x 28,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7649Lyngby
Christian Dotremont: "Oui non". Sign. CD 65. Pastel på papir. Bladstørrelse 27 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7650Lyngby
Tage Mellerup: Uden titel. Sign. Mellerup. Koldnålsradering. Lysmål 21 x 32.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/7651Lyngby
Henry Heerup: Uden titel. Sign. Heerup 53. Farveblyant på papir. Bladstørrelse 18 x 22.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7652Lyngby
Mogens Balle: To kompositioner. Begge sign. Træsnit. Størrelse varierer. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7656Lyngby
Henry Heerup: “Sangerinden Marian Anderson”. Sign. Heerup 49. Olie på plade. 81 × 100.
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
2450/7759Lyngby
Asger Jorn: Fire forarbejder og én komposition, 1956. Tusch og litografi i farver. Bladstørrelse 73 x 55 og 65 x 49. (5)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: