2450/7501Lyngby
Asger Jorn: "Schweizer Suite. 23 Radierungen von Asger Jorn", 1961. Sign. Raderinger. Bladstørrelser 38 x 27,5. (23)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7502Lyngby
Eugène Brands: "Dalende zon", 1981. Sign. E.B.; sign. på bagsiden Brands. Olie på lærred. 80 x 85.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2450/7504Lyngby
Karel Appel: "Portret van Ermin de Vries". Sign. Appel Amsterdam nov. 65. Gouache på papir. Lysmål 46 x 63.
Vurdering :
40.000–45.000 DKK Næste bud:
2450/7505Lyngby
Pierre Alechinsky, Karel Appel, Constant, Christian Dotremont, m. fl.: “Pour Jorn”, 1976.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/7506Lyngby
Corneille: "La femme au gant vert". Sign. to gange Corneille 81. Akvarel på papir. Lysmål 32 x 24,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7507Lyngby
Theo Wolvecamp: Uden titel, 1969. Sign. bagsiden Wolvecamp. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7508Lyngby
Corneille: "Elephant - Parade", 2009. Sign. Corneille 09, 5/5. Håndmalet polyester. 90 x 42 x 75.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7510Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky 1982, VI. Radering med akvarel og gouache. Bladstørrelse 41 x 25.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7511Lyngby
Eugène Brands: "Thinking of a flowing garden". Sign. på bagsiden Brands 7 VII 1994-2. Gouache på papir. Bladstørrelse 40 x 49.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7512Lyngby
Asger Jorn: “Pigen i ilden”, 1938. Usign. Illustreret med linoleumssnit i farver af Asger Jorn. Bladstørrelse 12,5 x 25
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7513Lyngby
Corneille: "Elephant - Parade", 2009. 4/5. Håndmalet polyester. 90 x 42 x 75.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7515Lyngby
Corneille: Figurer og to katte. Sign. Corneille 73-88. Håndkoloreret litografi monteret på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7516Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Madonna I". Sign. Carl-Henning Pedersen 1990. Håndkoloreret kobbertryk. Lysmål 73 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7517Lyngby
Corneille: Kvinde og den farvede fugl. Sign. Corneille 76. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 23,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7518Lyngby
Eugène Brands: "Z.T". Sign. EB samt sign. bagsiden Brands 12 maart 1982-3 (cat. 6831). Gouache på papir. Bladstørrelse 55 x 49.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7519Lyngby
Asger Jorn: Komposition fra "“Die Geschicte vom teuren Brot”. Sign. Jorn 72, E.A 6/15. Litografi i farver. 56 x 76.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7521Lyngby
Reinhoud d'Haese: To små figurer. Usign. Forsølvet franskbrød (Mie de pain). H. 6,5 og H. 5. Én på granitsokkel. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7522Lyngby
Anton Rooskens: Uden titel. Sign. Rooskens 67. Gouache og oliekridt på papir. Lysmål 28 x 37.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7523Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Landlig idyl". Sign. Carl-Henning Pedersen 1944 med dedikation. Oliekridt på papir. 30 x 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2450/7524Lyngby
Anton Rooskens: “Kop, opus 139”. Sign. Rooskens 64 samt på bagsiden A. Rooskens. Gouache på papir. Bladstørrelse 32,5 x 39,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/7525Lyngby
Mogens Balle: "Skulptur XI" og Skulptur. Hhv. sølv og bronze. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7526Lyngby
Else Alfelt: "Maane-Landskab". Sign. Else Alfelt 49. Akvarel på papir. Lysmål 33 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/7527Lyngby
Karel Appel: "Tigre de Papier" fra serien "Circus", 1978. Sign. Appel VII/XX. Træsnit med carborundum i farver. Bladstørrelse 58 x 76. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7528Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP 1971. Mixed media på papir. Bladstørrelse 26 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7529Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Eventyrets By". Sign. CHP 1950. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 31 x 43.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7530Lyngby
Erik Thommesen: Model. Sign. Erik 1945. Blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7531Lyngby
Eugène Brands: "Rijzende zon". Sign. EB 79 samt sign. på bagsiden Brands 30 III 79-1 (cat. 6125). Gouache på papir. Bladstørrelse 64 x 82.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7532Lyngby
Serge Vandercam: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7533Lyngby
Henry Heerup: Uden titel. Usign. Antagelivis udført i sidste halvdel af 1940'erne. Rød sansten. 40 x 25 x 8.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7536Lyngby
Asger Jorn: "Auf wiedersehen" (På gensyn). Sign. Jorn 70, 13/34. Træsnit i farver. Bladstørrelse 86 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7537Lyngby
Mogens Balle: Uden titel. Sign. Balle 88. Stentøj med dekoration i relief og polykrom glausur. Diam. 51. H. 12,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/7538Lyngby
Henry Heerup: Møllesten dekoret med ansigt og sol. Usign. Granit, delvist bemalet. H. 9 Diam. 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7539Lyngby
Pierre Alechinsky: "Le layetier", 1989. Sign. Alechinsky, V/XX HC. Akvatinte radering i farver. Bladstørrelse 52 x 66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7541Lyngby
Eugène Brands: "Compositie met wit vlak", 1959. Sign. Brands 6.59. (Cat. nr. 2161). Olie på papir. Bladstørrelse 27,5 x 50.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7542Lyngby
Pierre Alechinsky: "Article suivis". Sign. Alechinsky, 1978, 20/75. Akvatinte radering i farver. Bladstørrelse 57 x 76.
Vurdering :
2450/7543Lyngby
Karel Appel: "Man & Bird", 1974. Sign. Appel, 6/50. Vævet tæppe. 180 x 250.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7544Lyngby
Theo Wolvecamp: Uden titel. Sign. Wolvecamp 89. Malt recto / verso. Gouache. på papir. Lysmål 30 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK -
2450/7545Lyngby
Pierre Alechinsky: Belgique Hydrographique. Sign. Alechinsky, 32/35. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/7546Lyngby
Asger Jorn, m.fl.: “CoBrA biblioteket”. Komplet hæftesamling. 13 stk sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 18 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7547Lyngby
Asger Jorn: “Jadefjøjten ...”, 1940. Sign. med dedikation. Hæfte med 11 litografier. 19 × 23. Mappen er ikke komplet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7548Lyngby
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Granit. H. 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7549Lyngby
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 85, særtryk. Litografi i farver. Lysmål 55 x 46.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7551Lyngby
Asger Jorn: "Pigen i ilden". Studie. 1938-1939. Sign. Asger J. Akvarel og blyant på pergament. Lysmål 21 x 17.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/7552Lyngby
Pierre Alechinsky: Fad af stentøj, dekoreret med polykrom glasur, 1988. Sign. Alechinsky. Diam. 34.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7553Lyngby
Eugène Brands: "Triangle coloré au fond cosmique". Sign. på bagsiden Brands 11.I.1989-1 (cat. 8564). Gouache på papir. Bladstørrelse 44 x 53.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7554Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 17/100. Litografi i farver. Lysmål 64 x 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/7555Lyngby
Karel Appel: "Een Appèl aan de verbeelding". 12-1-1950. Uitgave van de experimentele Group Holland (Cobra), Amsterdam. Sign. K. Appel. Offset. Lysmål 47 x 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7556Lyngby
Asger Jorn: "Mon château d'espagne". Sign. Jorn 53, 1/50. Radering. Lysmål 16 x 20.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7557Lyngby
Corneille: Figurer og katte. Sign. Corneille, '73-75. Gouache og tusch på litografi. Bladstørrelse 67 x 98.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7563Lyngby
Eugène Brands: Uden titel. Sign. EB. Gouache på papir. Bladstørrelse 38 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7564Lyngby
Pierre Alechinsky: "Chute bleue". Sign. Alechinsky, 1976, 52/60. Akvatinte radering i farver. Bladstørrelse 93 x 62.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7565Lyngby
Asger Jorn: “Mémoires”, 1959. Usign. Bog med omslag af sandpapir indeholdende illustrationer af Asger Jorn. 27,5 × 21,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7566Lyngby
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 81, prøvetryk. Litografi i farver. Lysmål 79 x 58.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7568Lyngby
Christian Dotremont: "Noués Comme Une Cravate", 1941. Boghæfte. Sign. med dedikation i kolofonen. 19 x 14.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7569Lyngby
Eugène Brands: Uden titel. Sign. Brands 64 samt sign. på bagsiden Brands 14.6.64 (cat. 3378). Gouache på papir. Bladstørrelse 46 x 56.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7570Lyngby
Asger Jorn: “Confusion diplomatique”. Sign. Jorn 69, EA. Litografi i farver. Lysmål 69 x 50.
Vurdering :
2450/7574Lyngby
Eugène Brands: Nature morte, 1990. Sign. E.B. Gouache på papir. Lysmål 48 x 55.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/7575Lyngby
Asger Jorn: “Ètres dans l'ombre”. Sign. Jorn 45, 46/50. Radering. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/7576Lyngby
Egill Jacobsen: To maskekompositioner. Begge sign. E. J. 83, Særtryk. Litografi i farver. Lysmål 27 x 19. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7579Lyngby
Eugène Brands: "De eerste ster in de avoud". Sign. EB samt sign. på bagsiden Brands 19 oktober 1979-1(cat. 6248). Gouache på papir. Lysmål 50 x 62.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7582Lyngby
Egill Jacobsen: Grøn maskekomposition. Sign. E. Jacobsen 1990. Serigrafi i farver. Lysmål 118 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: