2450/7500Aarhus
Asger Jorn: "Entrée de Secours", 1971. Alle sign. Seks raderinger i farver. Lysmål hhv. 34 x 30, 42 x 32 og 43 x 32. (6)
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Næste bud:
2450/7503Aarhus
Ejler Bille: Organisk form. Sign. E. Bille 5/6 samt med bronzestøberstempel. Bronze. L. 48,5.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2450/7509Aarhus
Carl-Henning Pedersen: H.C. Andersen Suiten. Sæt på 24 litografier i farver. Alle sign. Bladstørrelse hver 76 x 56.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7514Aarhus
Reinhoud d'Haese: "On ne fait que passer". Sign. Reinhoud, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 66. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7520Aarhus
Pierre Alechinsky: "Ligne BVV", 1983. Sign. Alechinsky, 75/90. Litografi i farver med radering. Bladstørrelse 65 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7534Aarhus
Asger Jorn: "Sommerreise", 1970. Sign. Jorn 70, 24/34. Træsnit i farver på japanpapir. Lysmål 62,5 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7535Aarhus
Pierre Alechinsky: “La culie ne fait pas le collage”. Sign. Litografi i farver med raderet midterfelt. Bladstørrelse 64 × 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7540Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Helhest". Sign. CHP 1995, 3/50. Patineret bronze. H. eksl. base 11.
Vurdering :
20.000–22.000 DKK Næste bud:
2450/7550Aarhus
Pierre Alechinsky: “Ce que j'en dis”, Paris 1961. Sign. Alechinsky 61, 54/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 44 x 56.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/7558Aarhus
Asger Jorn: “Euclide Coincé”. Sign. Jorn 71, 31/100. Radering i farver. Lysmål 51 x 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7559Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Gul fugl". Sign. chp, Zermatt 1986. Akvarel på papir. Bladstørrelse 51 x 66.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2450/7560Aarhus
Henry Heerup: "Begravelsen". Sign. Heerup. Olie på masonit. 50 x 71.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2450/7561Aarhus
Ejler Bille: Uden titel. Alle sign. Ejler Bille, VI/XXX. Fem serigrafier i farver. Lysmål 58 x 76 og 70,5 x 57. (5)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7562Aarhus
Egill Jacobsen: "Fem farvemasker", 1992. Alle sign. E.J, 45/80. Fem litografier i farver. Lysmål 76 x 47. (5)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7567Aarhus
Asger Jorn: Uden titel, 1940. Sign. Asger J. Radering. Lysmål 10,5 x 8.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/7571Aarhus
Tage Mellerup: "Foraar", 1947. Sign. T. Mellerup med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 66 x 43.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/7572Aarhus
Pierre Alechinsky: "Arrondissement". Sign. Alechinsky, 62/99. Litografi i farver. Lysmål 24 x 29,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/7573Aarhus
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 72, EA 6/15. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/7577Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Usigneret. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 59,5 x 44,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7578Aarhus
Asger Jorn: "Troldtøj". Sign. Jorn 55, 109/200. Litografi i farver. Lysmål 47 x 68.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7580Aarhus
Corneille: Kvinder, fugl og hund. Sign. Corneille 98, 72/125. Litografi i farver. Lysmål 65,5 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7581Aarhus
Asger Jorn: “Jubilation Larmoyennageuse”. Sign. Jorn 69, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 58,5 x 41.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/7587Aarhus
Asger Jorn: Komposition fra “Jubilæumsserien”. Sign. Jorn 63, 35/50. Litografi i farver. Lysmål 60 x 44.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/7596Aarhus
Pierre Alechinsky, Gilbert Lascault: "Arrondissement". Sign. Litografi. Bladstørrelse 31 x 47,5. Samt bogomslag. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/7597Aarhus
Corneille: "L'oiseau rose". Sign. Corneille 84, 96/150. Litografi i farver. Lysmål 65,5 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7598Aarhus
Else Alfelt: Uden titel. Sign. i trykket samt med blyant Else Alfelt 44. Litografi. Lysmål 19,5 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7600Aarhus
Asger Jorn: Uden titel. Sign. i trykket A.J. 44 samt med blyant Asger J. Litografi. Lysmål 24 x 19.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/7609Aarhus
Corneille: "Dialogue d'oiseaux". Sign. Corneille 76, 148/150. Litografi i farver. Lysmål 74,5 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7612Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Fire kompositioner fra “Fantasiens Slot”. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 32 × 24. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7619Aarhus
Asger Jorn, Virtus Schade: Asger Jorn. Kbh 1965. 4to. Med 4 orig. litografier. 232/750. Forlagsbind.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7620Aarhus
Corneille: Figurer og fugle. Sign. Corneille 2000, 19/120. Terragrafi i farver. Lysmål 61 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7621Aarhus
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. EJ 85, særtryk 16/20. Litografi i farver. Lysmål 51 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7624Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Fem kompositioner fra “Fantasiens Slot”. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 32 × 24. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7628Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. i trykket samt med blyant chp 44. Litografi. Lysmål 25 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7629Aarhus
Henry Heerup: “Svanemor”. Sign. Heerup. Litografi i farver. Bladstørrelse 48 x 57.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7638Aarhus
Pierre Alechinsky: Tre kompositioner. Sign. Alechinsky, II/XXV, e.a. Litografi i farver. Lysmål 31 x 23. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7643Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Vase af stentøj. Sign. Chp 1994 Kgl. P. CLXIII, 163. Royal Copenhagen. H. 32. Diam. 35.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7644Aarhus
Carl-Henning Pedersen: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/7645Aarhus
Karel Appel: Uden titel, 1969. Sign. Appel 69, 68/75. Litografi i farver. Lysmål 48 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7653Aarhus
Anton Rooskens: ”Birdman”, 1972. Sign. Rooskens. Akryl på papir. Lysmål 46 x 55.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2450/7654Aarhus
Mogens Balle: Komposition, 1959. sign. MB. Olie på lærred. 46 x 39 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/7655Aarhus
Karel Appel: Figurkomposition. Sign. Appel. Håndkoloreret litografi. Lysmål 60 x 80.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/7657Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 84, 59/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 64,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7658Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 55 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7659Aarhus
Pierre Alechinsky: “Panoche”. Sign. Alechinsky 2003, 34/90. Litografi i farver. Lysmål 37 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7660Aarhus
Asger Jorn: Uden titel. Fire kompositioner. Usign. Litografier. Bladstørrelse hver 23 x 22. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7661Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 83, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7662Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Nattergalen”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H.C. Litografi. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7663Aarhus
Egill Jacobsen: Orange maske. Sign. E.J. E.A. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 120 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7664Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7665Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 85, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7666Aarhus
Corneille: Kvinde og kat. Sign. Corneille 84, 59/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 64,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7667Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7668Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 84, 59/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 × 64,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7669Aarhus
Pierre Wemaëre: Uden titel. Sign. P. W. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/7670Aarhus
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 30/90. Litografi. Lysmål 64 x 41.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/7671Aarhus
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille, 53/150. Serigrafi i farver på lærred. 95 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7672Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7673Aarhus
Mogens Balle: Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7674Aarhus
Asger Jorn: “Vierge obstinée”, 1953. Sign. Jorn 1952, prøvetryk. Radering og akvatinte. Lysmål 19 x 15.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7675Aarhus
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Akryl på papkasse. 42,5 x 22 x 11.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: