2450/7603Lyngby
Henry Heerup: "Jeg kysser dig veninde", 1977. Sign. Heerup, 103/150. Litografi i farver. Lysmål 48 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7604Lyngby
Asger Jorn: "Pour la forme...", 1958. Usign. Litografisk omslag. 27,5 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7605Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition, 1970. Sign. Alechinsky, essai. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7606Lyngby
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 88. Håndkoloreret litografi i farver. Bladstørrelse 28 x 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7607Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Jerusalems Syv Porte nr. 5". Litografi i farver. Bladstørrelse 88 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7609Aarhus
Corneille: "Dialogue d'oiseaux". Sign. Corneille 76, 148/150. Litografi i farver. Lysmål 74,5 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7610Lyngby
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. EJ 86, 22/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7612Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Fire kompositioner fra “Fantasiens Slot”. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 32 × 24. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7613Lyngby
Pierre Alechinsky: "Sasperé". Sign. Alechinsky 1988, 4/20 HC. Radering, akvatinte og pochoir på Japan papir. Bladstørrelse 70 x 70.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud:
2450/7615Lyngby
Pierre Alechinsky: "Astrologue en fuite", 1973. Sign. Alechinsky, 15/90. Akvatine i farver. Lysmål 45 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7616Lyngby
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 84, særtryk. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7619Aarhus
Asger Jorn, Virtus Schade: Asger Jorn. Kbh 1965. 4to. Med 4 orig. litografier. 232/750. Forlagsbind.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7620Aarhus
Corneille: Figurer og fugle. Sign. Corneille 2000, 19/120. Terragrafi i farver. Lysmål 61 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7621Aarhus
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. EJ 85, særtryk 16/20. Litografi i farver. Lysmål 51 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7624Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Fem kompositioner fra “Fantasiens Slot”. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 32 × 24. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7625Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 115/150. Litografi i farver. Lysmål 30 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7626Lyngby
Henry Heerup: Todelt figur, kvinde. Usign. 1950erne. Rød sten. H. incl. base 11. L. 18.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/7628Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. i trykket samt med blyant chp 44. Litografi. Lysmål 25 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7629Aarhus
Henry Heerup: “Svanemor”. Sign. Heerup. Litografi i farver. Bladstørrelse 48 x 57.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/7631Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Venus noire". Sign., 36/60. Håndkoloreret kobbertryk. Bladstørrelse 68 x 95.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/7632Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. To kompositioner. Tryksign. Jorn og Jorn 56. Litografi i farver. Lysmål hver 25×42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7636Lyngby
Corneille: Kvinde og fugle. Sign. Corneille '83. Håndkoloreret litografi på papir monteret på lærred. 70 x 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7638Aarhus
Pierre Alechinsky: Tre kompositioner. Sign. Alechinsky, II/XXV, e.a. Litografi i farver. Lysmål 31 x 23. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7641Lyngby
Corneille: “Femmes et oiseaux.” Otte kompositioner. Sign. Corneille 80. Litografier i farver. I original kassette.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7644Aarhus
Carl-Henning Pedersen: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/7645Aarhus
Karel Appel: Uden titel, 1969. Sign. Appel 69, 68/75. Litografi i farver. Lysmål 48 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7650Lyngby
Tage Mellerup: Uden titel. Sign. Mellerup. Koldnålsradering. Lysmål 21 x 32.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/7652Lyngby
Mogens Balle: To kompositioner. Begge sign. Træsnit. Størrelse varierer. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7655Aarhus
Karel Appel: Figurkomposition. Sign. Appel. Håndkoloreret litografi. Lysmål 60 x 80.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/7657Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 84, 59/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 64,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7658Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 55 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7659Aarhus
Pierre Alechinsky: “Panoche”. Sign. Alechinsky 2003, 34/90. Litografi i farver. Lysmål 37 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7660Aarhus
Asger Jorn: Uden titel. Fire kompositioner. Usign. Litografier. Bladstørrelse hver 23 x 22. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/7661Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 83, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7662Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Nattergalen”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H.C. Litografi. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7663Aarhus
Egill Jacobsen: Orange maske. Sign. E.J. E.A. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 120 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/7664Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7665Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 85, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7666Aarhus
Corneille: Kvinde og kat. Sign. Corneille 84, 59/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 64,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7667Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/7668Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 84, 59/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 × 64,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/7670Aarhus
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 30/90. Litografi. Lysmål 64 x 41.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/7671Aarhus
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille, 53/150. Serigrafi i farver på lærred. 95 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7672Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7674Aarhus
Asger Jorn: “Vierge obstinée”, 1953. Sign. Jorn 1952, prøvetryk. Radering og akvatinte. Lysmål 19 x 15.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/7757Aarhus
Pierre Alechinsky, Gilbert Lascault: "Arrondissement". Sign. Bladstørrelse 31 x 47,5. Samt bogomslag og sider. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: