2435/7559Lyngby
Fernand Léger, efter: Uden titel. Tryksign. F. Leger 20. 184/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 79 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/7560Lyngby
Elizabeth Peyton: "La Bayadere". Sign. Elizabeth Peyton, 12/30, 2017. Linoleumssnit. Bladstørrelse 42 x 30.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/7561Lyngby
Andy Warhol: "The American Indian Series, Ace Gallery", 1976. Sign. Andy Warhol. Offset plakat i farver. Lysmål 127 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/7562Lyngby
Asger Jorn: "Festival". Sign Jorn 69. Litografi i farver. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges, Paris. Lysmål 49,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7563Lyngby
Julie Nord: Uden titel. Sign. Julie Nord, 228/270. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7564Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7565Lyngby
Asger Jorn: “Résistance masculine” fra mappen “Schweizer Suite”. Sign. Jorn 53, 39/50. Bladstørrelse 38 x 27,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7566Lyngby
Per Kirkeby: "Træ, kærte, stilleben". Sign. PK 83, 11/60. Litografi i farver (to dele). Bladstørrelse 124 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7567Lyngby
Kasper Eistrup: "Mono". Sign. Kasper Eistrup, 2012, 83/195. Litografi i farver. Bladstørrelse 53 x 38.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/7568Lyngby
Richard Mortensen: "Bourgogne". Sign. Mortensen 56/90, 147/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 135 x 109. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/7569Lyngby
Tal R: "Hr. Animal". Sign. Tal. R. 97, 12/12. Radering i farver. Bladstørrelse 46 x 38.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2435/7570Lyngby
Claus Carstensen: "Nur die allerdümmsten Kälber wählen ihre Schläcter selber". Sign. Carstensen 15, 92/235. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/7571Lyngby
Knud Odde: Uden titel. Sign. Knud Odde 88, 1/5. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/7572Lyngby
Albert Mertz: Rød/blå komposition. SIgn. A. Mertz, 323/350. Litografi i farver. Lysmål 40 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/7573Lyngby
Salvador Dali: "The Zociac II". Alle sign. Dali, HC IX/L. Radering i farver. Bladstørrelse 35 x 26. (12)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/7574Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. P. Martensen 2018, 22/150. Litografi i farver. Bladstørelse 23 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/7575Lyngby
Kurt Trampedach: Uden titel. Sign. Trampedach 81, 21/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 61 x 83.
Vurdering :
2435/7576Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 25/99. Litografi i farver. Lysmål 57 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7577Lyngby
Arthur Köpcke: “White plays + mates in 3 moves - Read/work-piece no. 121”. Sign. i trykket A. Köpcke. Grafisk tryk med påsatte mønter. Lysmål 35×45. U.r
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/7578Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: "Kreisverkehr...", 1971/72. Tryksign. 00698/3000. Serigrafi i farver. Lysmål 49 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/7579Lyngby
Hans Scherfig: “Fællesskabet”. Sign. Scherfig 1972, 73/280. Litografi i farver. Lysmål 54 x 72.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7580Lyngby
Hans Scherfig: “Møde på savannen”. Sign. Scherfig 1968, 214/270. Litografi i farver. Lysmål 72 × 54.
Vurdering :
2435/7581Lyngby
René (Renato) Paresce: Opstilling med fisk, frugter og glas, 1920'erne. Sign. R. Paresce, 16/30, med dedikation A. et E. Fischer.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7582Lyngby
Mathias Malling Mortensen: Komposition. Sign. MMM 20, 4/12. Linoleumstryk i farver. Trykt hos Atelier Hjorth-Rohde. Bladstørrelse 46 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/7587Lyngby
Povl Christensen: "H.C Andersens Rejsekammeraten, 31 koldnålsraderinger af Povl Christensen". Bladstørrelse 50,5 x 38. I original mappe.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: