-
2440/976
Ole Ahlberg: "On the Beach", 2022. Sign. Ahlberg, 11/75. Gicléetryk i farver. Lysmål 65 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/975
Mogens Koch: To fritstående bogkasser af palisander. Udført til F. Hingelberg, Århus. H. 87. L. 87. B. 43,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/974
Dansk design: Bonboniere af blåt glas med montering og låg af sterlingsølv. 20. årh.s midte. H. 10. L. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/973
Jens H. Quistgaard, m.fl.: Fonduegryde og fad af emaljeret støbejern samt et sæt fonduebestik. Udført hos hhv. Dansk og Stelton. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2440/972
Børge Mogensen: Lænestol med ben af valnød, betrukket med brunt skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/971
Søren Andersen: Uden titel. Sign. SA. Pastel på papir. Lysmål 28 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/970
Albert Bertelsen: To kompositioner. Begge sign. Træsnit og offsettryk. Lysmål 42 x 48 og 29 x 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/969
Joana Vasconcelos: "Titulo-Life". 2016. Sign. Joana Vasconcelos. Print i farver. Bladstørrelse 30 x 21. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2440/968
Joachim Koester: Uden titel. 2020. Sign. på bagsiden. Litografisk tryk. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2440/967
Martin Bradley: "Strollgang". Sign. Martin Bradley, 7/99. Litografi i farver. Lysmål 57 x 74.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2440/966
Poul Agger: Komposition. Sign. Poul Agger 76, 4/1170. Litografi. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2440/965
Jens Nielsen: Sydlandsk parti og fugle i landskab. Sign. Jens. Akvarel og oliekridt på papir. 25 x 19 og 44 x 30. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2440/964
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/963
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Ax". Sofabord af bøg, mahogni og teak. Fritz Hansen. H. 56. L. 91,5. B. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/962
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af eg, betrukket med lys grå uld. 1950-60'erne. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/961
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med tre låger med udskæringer. 1970'erne. H. 131. B. 195. D. 54.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/960
Poul Henningsen: "PH 3½-3". Pendel af forkromet metal, skærme af flerlags opalglas. Louis Poulsen. Diam. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/959
Hans J. Wegner: Arkivskab af eg, front med jalousi, bag hvilke rum og udtræksbakke. H. 75. B. 47. D. 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/958
Poul Henningsen: “PH Globe”. Pendel bestående af to glaskupler samt skærme af cellofan.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/952
Poul M. Volther: “Corona”. Skammel stel af stål, monteret på firpas fod, sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/957
Jørgen Nash, Lis Zwick: Fem kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Variable mål. Uindrammet. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/956
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/955
Per Kramer: Alfabet. Sign. Per Kramer 1982, nr. 4/10 med dedikation. Mixed media. Lysmål 100 x 70.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/954
Max Seidenfaden: Skulpturel vase. Sign. Max Seidenfaden. Patineret aluminium. Unik. H. 24,5. L. 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/953
Poul M. Volther: “Corona”. Drejestol med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/951
Par dørgreb af patineret messing og teak. 1930-40'erne. L. 36. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/950
Pierre Wemaëre: Uden titel. Sign. P. Wemaëre, 25/75. Tre litografier i farver. Lysmål hver 49 x 35. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/949
Ubekendt kunstner, 21. årh.: Uden titel. Usign. Mixed media. H. 140. L. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/948
Tage Ravn: Uden titel. Sign. T. Ravn. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/945
Dansk design: Et par udendørs væglamper af patineret kobber. H. 25. B. 28. D. 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2440/947
Dansk møbeldesign: Et par sideborde af bejdset bøg med hylder af valnød. 1940'erne. H. 62. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/946
Dansk møbeldesign: Armstol med stel af palisander, betrukket i sæde og ryg med blåt skind. 1950-60'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/942
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol betrukket med cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/944
Trine Drivsholm: Ellipseformet vase af klart, matteret glas indlagt med smalle striber i blåt og hvidt glas. L. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/943
Per Lütken: "Dråben". Stor vase af transparent blåt glas. Sign II S. Udført hos Holmegaard. H. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/941
Arne Jacobsen: "Myren". Skalstol betrukket med cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/940
Dansk møbeldesign: Dobbeltseng af teak med indbyggede natborde. 1950-60'erne. Madrasmål 202 x 85. H. 73. L. 210. B. 261.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/939
Finn Juhl: “Technocrat”. Skrivebord af teak, ben af stål med teakindlæg. Front med to skuffer, heraf en til arkivmapper.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/938
Dansk møbeldesign: Fritstående skrivebord af teak, plade med kehlet bagkant, front med skuffer. H. 71. B. 155. D. 74,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/937
Yngve Ekström: "Lamino". Et par lænestole af bøg, betrukket med gråt lammeskind. Swedese. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/936
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Seks stabelstole med stel af bøg. Udført og mærket hos Sorø Stolefabrik. 1950'erne. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/935
Dansk møbeldesign: Taburet med stel af teak, betrukket i sæde med lyst bouclé. 1960'erne. H. 57. L. 63.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/934
Ole Wanscher: Rektangulært sofabord af palisander med svungen sarg. Udført hos A. J. Iversen. H. 57. L. 130. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/928
Arne Vodder, tilskrevet: Armstol med stel af teak, betrukket i sæde og ryg med rødbrunt skind. Udført hos Vamo.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/933
Hans J. Wegner: “PP 27”. Sofabord af massiv ask med to opklappelige plader. PP møbler. H. 57. L. 82/154. B. 82.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/932
Arne Jacobsen: “Syveren”. Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og hjul. Betrukket med orange uld. Fritz Hansen.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2440/931
Skandinavisk møbeldesign: Et par sideborde af massiv fyr. 1970'erne. H. 46. L. 53. B. 44. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/901
Louis Poulsen: To lampestel af bruneret metal, zink og messing. Udført hos Louis Poulsen. H. 35,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/930
Børge Mogensen: “Folkestolen”. Et sæt på seks stole af bøg med flettet papirgarn. Model J 39. Udført for FDB. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/929
Alfred Christensen: Lænestol med stel af bøg, hynder med gult uld. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/927
Severin Hansen Jr.: Et par sideborde af palisander. Haslev Møbelsnedkeri. 1960'erne. H. 50. L. 57. B. 37. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/926
Hans J. Wegner: "J 16". Gyngestol af eg med sæde af flettet papirgarn, løse hynder med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2440/925
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel og armlæn af bøg, betrukket med grønt uld. 1940'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/924
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af eg, betrukket med stribet uld. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/923
Verner Panton: "Pantonova - Convex". Lænestol med stel af stål, løs hynde med brunt skind. Udført hos Montana.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/922
Freddie Dybris: Uden titel. Sign. Dybris, 88. Gouache på papir. Lysmål 17 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/921
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire låger med rektangulære fyldninger. 1970'erne. H. 90. L. 208. D. 52.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/920
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Sign. PK. Granit. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/919
Ubekendt møbeldesign: Sammenklappelig dækstol med stel af bøg, sæde og ryg med fransk flet. L. 140.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/913
Philippe Starck: "Dr. Sonderbar". Lænestol med stel af forkromt stål. Designet 1983. Udført og mærket hos XO.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/918
Knud Færch: "Rodello". Et par lænestole af hvidlakeret træ, løs hynde med rosa uld. Udført hos Källemo. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK