2440/515
Finn Juhl: “Pelikanen”. Lænestol med ben af sortlasseret eg, betrukket med orange og sort uld. House of Finn Juhl.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2440/514
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/510
Arje Griegst: “Hvid konkylie”. Serveringsfad af porcelæn med transparent glasur. Stemplet monogram, 14191. Kgl. P. L. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/513
Ray Eames, Charles Eames: “Lounge chair”. Hvilestol og skammel af valnøddetræ, betrukket med beige skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2440/512
Arne Haugen Sørensen: Figurkomposition. 1968. Sign. AHS 68. Olie på lærred. 47 x 34.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2440/511
Poul Anker Bech: "Fra en platform over havet". Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech 2008 med titel. Olie på lærred. 92 x 132.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
2440/506
Josef Frank: Lænestol og skammel med ben af bøg, betrukket med blåt møbelstof. Svenskt Tenn. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2440/508
Jens-Flemming Sørensen: Pyramide. Usign. Bronze på base af hvid marmor. H. 25. B. 40,5. D. 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2440/507
Kirsten Sloth: Oval skål af stentøj. Dekoreret udvendigt med vertiakal stregdekor i okkerbrunt, sandfarvet og mørkebrunt. L. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/509
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2440/502
Andy Warhol: “Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Stemplet med certifikat. Serigrafi i farver. 96,5 x 96,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2440/501
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt lertøj. Yderside med vertikale indridsninger i relief. Stemplet monogram, 2001. Unik. H. 12,9-13,3. B. 20. L. 23,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2440/505
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2440/504
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ og macassar. Front med dør, indvendigt med hylder og opbevaring.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2440/503
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2440/500
Asger Jorn: "Entrée de Secours", 1971. Alle sign. Seks raderinger i farver. Lysmål hhv. 34 x 30, 42 x 32 og 43 x 32. (6)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt