-
2440/676
Mogens Balle: "Mellem årstiderne, 2, 3, 4". Sign. Balle, 41/100. Litografi. Lysmål hver 42 x 51. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/675
Karel Appel: “Faune nocturne”, 1960. Sign. Appel 1960, 32/125. Litografi i farver. Lysmål 54 x 66 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/674
Mogens Balle: "Mellem årstiderne I" og uden titel. Sign. To litografier. Lysmål 56 x 75 og 42 x 52. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/661
Anker Hoffmann: “Nina”. Sign. monogram AH 64, B7. Patineret bronze. H. inkl. sokkel 43.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/673
Hans Voigt Steffensen: "Landskab med sol". Sign. H. Voigt Steffensen 72, 16/100. Litografi. Lysmål 43 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2440/672
Jørgen Nash: Portræt. Sign. Jørgen Nash 1995, 120/300. Litografi. Lysmål 55 x 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/671
Jens Peter Helge Hansen: Uden titel. Sign. JPHH. Olie på lærred. 40 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/669
Anton Rooskens: To kompositioner. Sign. Rooskens, 67, 82/100. Litografi. Lysmål hver 29 x 38. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/668
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 53 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/667
Ljudmila Vodopic: "The image at concepts". Sign. Ljudmila Vodopic. Mixed media på lærred. 62 x 62.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/663
Sten Lykke Madsen: Uden titel. Sign. Sten. Keramisk relief monteret på plade. 23,5x31.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/666
Harald Leth: "Efteraars landskab, graa aften". Sign. HL. Olie på lærred. 14 x 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/665
Sten Lykke Madsen: Fabeldyr. Sign. Sten, Bing & Grøndahl. Polykromt dekoreret stentøj. H. 37.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/664
Eva Sørensen: Uden titel, 66. Objekt i to dele. Sign. Eva S. Keramik. Udført hos Kähler. H. 13. B. 19. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/662
Albert Bertelsen: Bjerglandskab med figur. Sign. Albert Bertelsen 83, 93/120. Litografi i farver. Lysmål 65 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/659
Carl Joseph Schwenn: Opstilling med frugter. Sign. Carl Schwenn, 1930. Olie på lærred. 80 x 94.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/658
Andrei Lajunen: "Stage I-IIII". Alle sign. verso Andrei Lajunen, 1/5. C-print monteret på aluminium. 62 x 60. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/649
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden, 74/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/640
Paul Stoltze: Landskab. Sign. P.S. Olie på lærred. 72 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/657
Christian Schmidt-Rasmussen: Uden titel. Sign. Mixed media collage. Bladstørrelse 55 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/656
Jens H. Quistgaard: Messinggryde med fortinnet inderside. Med låg og baser af teak. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2440/655
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. 39/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 64,5 × 49,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/654
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/653
Aage Gitz-Johansen: "Fugle ved havet". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 38 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2440/647
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 30/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/652
Aage Gitz-Johansen: "Højfjeldet". Sign. monogram. Mixed media på papir. Bladstørrelse 46 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/651
Erró (Gudmundur Gudmundsson): “La femme fatale”, 1993. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71×52. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/646
Nes Lerpa: Uden titel, 1987. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/644
Poul Henningsen: "PH 3½-3". Pendel med stel af messing og skærme af ravfarvet glas. Louis Poulsen. Diam. 32,7.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/643
Peter Bonde: Fire kompositioner. Alle sign. og dateret. Mixed media på lærred. Størrelse varierer. To uindrammet. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/641
Frans De Boer Lichtveld: Objekt. Usigneret. Jern. H. 65.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/634
Antoni Tapies: "Sofa", 1982. Sign. Tapies, H.C. Ætsning. Bladstørrelse 62,5 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/638
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/629
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/637
Markan Christensen: "Jysk Landskab", 1962. Sign. Markan - 62. Olie på lærred. 64 x 89.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2440/635
Lars Dan: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Dan 87-88. Olie på lærred. 128 x 107.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/631
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-77, 81/450. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2440/632
Peter Bonde: "Persuasion". Sign. Peter Bonde 1990. Olie på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/622
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. monogram 59. Olie på lærred. 60 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/616
Erik Bille Christiansen: "Who cares", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 185.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2440/628
Nes Lerpa: "Blegvisidianvridning", 1986-90. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/626
Lis Ehrenreich: Krukke af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. Unik. H. 17,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2440/625
Peter Bonde: Uden titel, 1985. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2440/620
Kim Holm: To cylinderformede vaser af stentøj, dekoreret med lyse glasurer. Stemplet monogram. H. 27.5 og 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/623
Albert Bertelsen: En liggende kvinde. Sign. monogram, 56. Olie poå papir monteret på plade. 29,5 x 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/619
Michael Kvium: “Tankemodel”. Sign. Kvium 90, 302/425. Radering. Bladstørrelse 31×38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/617
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A. Frandsen 88, 2/10. Radering. Lysmål 37 x 100.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/614
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. Kehnet Nielsen 97, 83/150. Litografi i farver. Lysmål 64 x 58.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/613
Markan Christensen: Uden titel. Sign. Markan - 63. Olie på lærred. 80 x 120.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/611
Gerd Bøgelund: Bordskål af stentøj, indvendig modelleret i relief. Sign. monogram, Kgl. P. H. 10. Diam. 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/605
Julie Høm: Lågkrukke af stentøj, modelleret med sommerfugl i relief. Sign. monogram. H. 10,5. Diam. 17,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/610
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/608
Nis Schmidt: Komposition. Sign. monogram, jan 2007. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/607
Tal R: "The Suit". Sign. Tal R, 52/100. Silketryk i farver monteret på plade. Bladstørrelse 99,5 x 69,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/604
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84, 16/25. Radering. Bladstørrelse 38 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/602
Sven Dalsgaard: "Rasmussen II, Vestergade 49". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/601
Peter Bonde: Uden titel. Antageligt signeret på bagsiden. Collage på papir. Bladstørrelse 35 x 31. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/599
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. på bagsiden Jørgen Nash. Gouache på papir. Lysmål 48 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/598
Michael Kvium: “Grædende foster”. Sign. Kvium 90, 47/50. Radering. Bladstørrelse 32 x 25. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/596
Morten Gersager Abel: Uden titel. Sign. Morten Gersager Abel 2010. Trælaminat på plade. H. 69. B. 144.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/595
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 110 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/593
Jacob Kirkegaard: Membrane. Sign. JK 2021. Inkjet print. Bladstørrelse 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK