-
2440/913
Philippe Starck: "Dr. Sonderbar". Lænestol med stel af forkromt stål. Designet 1983. Udført og mærket hos XO.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/918
Knud Færch: "Rodello". Et par lænestole af hvidlakeret træ, løs hynde med rosa uld. Udført hos Källemo. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/917
Poul Nørreklit: Spisebord af stål og hvid formica med én tillægsplade. Selectform. H. 69. L. 160/220. B. 90,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/916
Dansk møbeldesign: Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med mønstret velour. 1940'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/915
Andreas Friis: Sydlandsk havneparti. Sign. Friis, 69. Olie på plade. 45 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/909
Peter Voigt: "Bag masken", 2024. Sign. Peter Voigt med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/914
Axel O. Röck: Skænk af eg, front med otte låger. Otterup Møbelfabrik. H. 120. B. 200. D. 50,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/902
Poul Henningsen: "PH reservedele". Tre skærmholdere og omløber. Udført hos Louis Poulsen. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2440/912
Italiensk møbeldesign: Rullebord af messing og metal med plader af glas. 1950'erne. H. 75. L. 75,5. B. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/911
Jørgen Ditzel, Nanna Ditzel: Lænestol med stel af eg, sæde og ryg med lyst møbelstof. Søren Willadsen, Vejen.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/910
Preben Wölck: Portræt af en kvinde. Sign. Preben Wölck Madsen, 1958. Tusch og bly på papir. Lysmål 59 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2440/908
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 144/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2440/907
Henry Rosengren Hansen: Spisebord af palisander med to tillægsplader. H. 72. B. 100. L. 164/258. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/906
Vilhelm Lauritzen: “Radiohuspendel”. Pendel af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/905
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 63. Litografi i farver. Lysmål 31 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2440/893
Pierre Guariche: "Equilibrium". Standerlampe af messing, stand af sortlakeret metal, skærm af stof.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2440/904
Dansk møbeldesign: Et par lave skænke af eg. Fronter med blålakerede detaljer og messinggreb. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/903
Dansk design: Standerlampe af messing med plisseret skærm, trepasfod med sko af palisander. 1950'erne. H. 162.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/900
Pierre Alechinsky: "Jantes et jambes". Sign. Alechinsky, 75/150. Litografi. Bladmål 38,5 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/891
Mogens Voltelen: “Københavnerstolen”. Hvilestol med svungent stel af sortlakeret træ. Armlæn, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/899
Johannes Larsen: "Cubo". Siddemøbel betrukket med rødt uld. Model 272. France & søn. Ca. 1967.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/898
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/897
Jørgen Nash: "Munch" fra serien "En trojka i Paris". Sign. Jørgen Nash 1981, 158/250. Litografi i farver. Bladmål 84 x 60.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2440/881
Corneille: Rød fugl. Sign. Corneille 77, 90/90. Litografi i farver. Lysmål 30 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/896
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/895
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 315/330. Litografi i farver. Bladmål 50 x 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/894
Mogens Koch: Reolvæg af massiv elm, bestående af tre bogreoler og tre sokler. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2440/889
Bernt: Taburet af kirsebærtræ, sæde med fransk rørflet. Udført hos snedkermester Wørts.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/892
Poul Henningsen: “PH-5” Bordlampe af messing med skærme af hvid-, rød- og blålakeret metal.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/890
Ejnar Iversen: Uden titel. Sign. Ejnar Iversen, 78. Collage. Hver 16 x 12. Monteret i en ramme. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2440/888
Ernst Kühn: Et sidebord af mahogni. Front med to skuffer med messinggreb, samt en underliggende hylde. H. 56. B. 50. D. 32.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/884
Wilfredo Lam: Uden titel. Sign. monogram, e.a. Litografi. Bladmål 50 x 32,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/887
Børge Mogensen: Skrivebord af teak. Front med syv skuffer og to udtræksplader med greb af messing. H. 69,5. L. 165. B. 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2440/886
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/885
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/883
Emil Gregersen: "Appelsin" og "Opstilling". Sign. E. G. og Emil G. Olie på lærred monteret på plade og olie på plade. 18 x 25 og 28 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/882
José Madureira Vasconcellos: "Salome I". Sign. Vascocnellos. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/873
Knud Erik Færgemann: "Landskab, Vendsyssel". Sign. KEF. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/880
Dansk design: Stor pendel af messing med skærm af akryl. H. 60. Diam. 105.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/879
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2440/878
Poul Henningsen: “Kuglen”. Et par pendler med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/877
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med gulbrun glasur. Sign. E.St.N, Saxbo. H. 12,5 og 14,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/872
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 22 x 36,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/876
Poul Steen Schmidt: "Madam Blås lyse øjeblik", 2015. Sign. monogram 2015. Olie på lærred. 50 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/875
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Kystlandskab. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2440/874
Niels Erik Skovballe: 35". Sign. Nes 17 juni 2010. Olie på plade. 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/871
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. F. P. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/870
Poul Kjærholm: “PK-52A”. A table with black lacquered steel frame and black stained oak top. H. 72. L. 141,5. B. 85.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/869
Svend Aage Holm Sørensen: Standerlampe af sortlakeret metal med mosaikker af blåt glas, opsat på base af sortmalet træ.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/868
Robert Dudley: "BL7". Et par væglamper af forkromet metal. Skærm af beige farvet metal. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2440/867
Dansk møbeldesign: Et par kubusformede borde af mahogni. H. 35. L. 34. B. 35. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/866
Piet Hein: Et sæt på fem barstole af forkromet stål med fod af aluminium. Betrukket med hhv. sort og brunt skind. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/865
Dansk møbeldesign: Reolvæg af massiv oregon pine, bestående af syv hylder, 14 vanger og 41 mellemstykker.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/863
Marianne Westman: Vase af stentøj, dekoreret med transparent blågrøn glasur. Sign. MW. Rörstrand. H. 14,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2440/851
Kurt Østervig: Sæt på tre indskudsborde af palisander. To borde ilagt sort formica. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2440/864
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/857
Pierre Paulin: "Pacha". Sofa med stel af lakeret træ. Betrukket med grønt velour. H. 65. L. 231. D. 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2440/862
Birte Iversen: Lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/861
O. Schjøll & B.K. Handest: Kiste af teak med messingbeslag, monteret med strop af kernelæder. H. 42. L. 86. B. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/860
Arne Jacobsen: “AJ”. Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/859
Svensk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyrretræ. H. 42. L./B. 110.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/858
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: “Tulip”. Armstol med trepas drejestel af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK