-
2440/501Lyngby
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt lertøj. Yderside med vertikale indridsninger i relief. Stemplet monogram, 2001. Unik. H. 12,9-13,3. B. 20. L. 23,5.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/502Lyngby
Andy Warhol: “Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Stemplet med certifikat. Serigrafi i farver. 96,5 x 96,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2440/504Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ og macassar. Front med dør, indvendigt med hylder og opbevaring.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/505Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/507Lyngby
Kirsten Sloth: Oval skål af stentøj. Dekoreret udvendigt med vertiakal stregdekor i okkerbrunt, sandfarvet og mørkebrunt. L. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/508Lyngby
Jens-Flemming Sørensen: Pyramide. Usign. Bronze på base af hvid marmor. H. 25. B. 40,5. D. 40,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/510Lyngby
Arje Griegst: “Hvid konkylie”. Serveringsfad af porcelæn med transparent glasur. Stemplet monogram, 14191. Kgl. P. L. 39.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/511Lyngby
Poul Anker Bech: "Fra en platform over havet". Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech 2008 med titel. Olie på lærred. 92 x 132.
Sælges
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Næste bud:
-
2440/513Lyngby
Ray Eames, Charles Eames: “Lounge chair”. Hvilestol og skammel af valnøddetræ, betrukket med beige skind. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/514Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/516Lyngby
Le Corbusier: “LC 4”. Chaiselong med stel af forkromet stål, base af sortlakeret metal. Betrukket med ponyskind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/517Lyngby
Sergei Sviatchenko: "The day the sun come out II". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 90.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/519Lyngby
Josef Frank: Daybed med ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret stof. Model 775. L. 200.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2440/520Lyngby
Peter Bonde: "Pop Eye", 2004. Sign. på bagsiden. Mixed media og olie på lærred. 130 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/522Lyngby
Mogens Lassen: “Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger. Diam. 85,5.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2440/523Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/525Lyngby
Børge Mogensen: Fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/526Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 11. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/528Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2440/529Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 11. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/532Lyngby
Corneille: Komposition fra serien “Les Adventure de Pinochhio”. Sign. Bemalet serigrafi på papir på lærred. 70 x 99.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/534Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 33”. Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/535Lyngby
Svend Saabye: Uden titel. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 116 x 200.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/538Lyngby
Ken Zier: "Lun weekend i august...", 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/541Lyngby
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Bech. Olie på lærred. 97 x 125.
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
-
2440/544Lyngby
Henry Heerup: Portræt af J. Walter. Sign. Heerup, 1936. Olie på lærred. 92 x 60.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/547Lyngby
Jais Nielsen: Landskab med vildt. Sign. Jais-46. Olie på lærred. 77x95.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/550Lyngby
Anne Vilsbøll: "Dream Bridge", 2000. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 133x96.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/553Lyngby
Kristian von Hornsleth: "F.Y.A.L." 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/556Lyngby
Corneille: “Eté Baroque I”. Sign. Corneille, 2002, HC V/X. Relief af polykromt bemalet træ. H. 36. B. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/559Lyngby
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw 37-38. Olie på lærred. 120 x 134.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/562Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/565Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/568Lyngby
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/571Lyngby
Henrik Bloch: "Dekorations udkast til Aladdin". Sign. Henrik Bloch. Gouache på papir. Lysmål 52 x 68.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/574Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/577Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Nu er det nok II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/580Lyngby
Corneille: "L'amour au jour le jour", 1996. Sign. Corneille 96, 174/200. Serigrafi. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/583Lyngby
Anita Jørgensen: Komposition, 2015. Sign. Anita Jørgensen på blændrammen. Mixed media. 36 x 36. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/586Lyngby
Michael Buthe: Uden titel. Sign. MB (nederst venstre hjørne). Mixed media på papir. Bladstørrelse 38 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/589Lyngby
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 1997. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/592Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på lærred. 59 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/595Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 110 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/598Lyngby
Michael Kvium: “Grædende foster”. Sign. Kvium 90, 47/50. Radering. Bladstørrelse 32 x 25. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/601Lyngby
Peter Bonde: Uden titel. Antageligt signeret på bagsiden. Collage på papir. Bladstørrelse 35 x 31. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/604Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84, 16/25. Radering. Bladstørrelse 38 x 32. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/607Lyngby
Tal R: "The Suit". Sign. Tal R, 52/100. Silketryk i farver monteret på plade. Bladstørrelse 99,5 x 69,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/610Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/613Lyngby
Markan Christensen: Uden titel. Sign. Markan - 63. Olie på lærred. 80 x 120.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/616Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Who cares", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 185.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/619Lyngby
Michael Kvium: “Tankemodel”. Sign. Kvium 90, 302/425. Radering. Bladstørrelse 31×38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/622Lyngby
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. monogram 59. Olie på lærred. 60 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/625Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, 1985. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/628Lyngby
Nes Lerpa: "Blegvisidianvridning", 1986-90. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/631Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-77, 81/450. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/634Lyngby
Antoni Tapies: "Sofa", 1982. Sign. Tapies, H.C. Ætsning. Bladstørrelse 62,5 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/637Lyngby
Markan Christensen: "Jysk Landskab", 1962. Sign. Markan - 62. Olie på lærred. 64 x 89.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/640Lyngby
Paul Stoltze: Landskab. Sign. P.S. Olie på lærred. 72 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/643Lyngby
Peter Bonde: Fire kompositioner. Alle sign. og dateret. Mixed media på lærred. Størrelse varierer. To uindrammet. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/646Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel, 1987. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/649Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden, 74/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: