-
2440/590
Georg Jensen: Opsats af hammerslået sterlingsølv, gennembrudt fodrand smedet med kugler i relief. H. 10,2.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/577
Erik Bille Christiansen: "Nu er det nok II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2440/589
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 1997. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 27.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2440/587
Sven Dalsgaard: "Blå pakke", 1969. Kasse indpakket med blå plastik, bastsnor og tape. 69 x 43 x 24. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/586
Michael Buthe: Uden titel. Sign. MB (nederst venstre hjørne). Mixed media på papir. Bladstørrelse 38 x 29.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/583
Anita Jørgensen: Komposition, 2015. Sign. Anita Jørgensen på blændrammen. Mixed media. 36 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/584
Arne Jacobsen: “Svanen”. Hvilestol med helstøbt stel aluminium, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/578
Poul Henningsen: "PH 3½-3 Jubilæumspendel" med skærme af kobber og opalglas. Louis Poulsen, 2014. Diam. 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/572
Hans J. Wegner: "GE 280". Modul/hjørnesofa af bøg, hynder med lyst. Udført hos Getama. L. 220. (5)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2440/581
Robert Rauschenberg: Uden titel. Sign. Rauschenberg 80, 33/150. Offset i farver. Lysmål 80 x 59.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/580
Corneille: "L'amour au jour le jour", 1996. Sign. Corneille 96, 174/200. Serigrafi. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/575
Eugène de Sala: Opstilling. Sign. de Sala. Olie på plade. 60 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2440/568
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/574
Kehnet Nielsen: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/571
Henrik Bloch: "Dekorations udkast til Aladdin". Sign. Henrik Bloch. Gouache på papir. Lysmål 52 x 68.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2440/569
Stanislaw Wysocki: Figur. Sign. Stan Wys, 1/2 AP, 2002. Skulptur af delvist poleret bronze. H. 96.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2440/566
Yan Zortichak: Uden titel. Utydelig sign. 1994. Polykromt indfarvet prismeglas og granit. H. 28. L. 38.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2440/565
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/559
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw 37-38. Olie på lærred. 120 x 134.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/563
Arne Vodder: Lænestol med ben af palisander, betrukket med brunt skind. Udført hos Ivan Schlechter. 1960-70'erne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2440/562
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/560
Ubekendt kunstner, 20. årh., kopi efter Olaf Rude: Kubistisk opstilling. Usign. Olie på lærred monteret på masonit. 68 x 58.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2440/557
Bruno Mathsson: "Jetson". Et par lænestole af forkromet stål, betrukket med brunt skind. Udført hos DUX. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2440/556
Corneille: “Eté Baroque I”. Sign. Corneille, 2002, HC V/X. Relief af polykromt bemalet træ. H. 36. B. 48.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/554
Keld Moseholm: Figurgruppe. Sign. KMJ 16-25. Patineret bronze. H. 14. L. 13,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2440/553
Kristian von Hornsleth: "F.Y.A.L." 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/551
Illum Wikkelsø: Tre-personers sofa med ben af palisander, betrukket med brunt skind. Model V. 11. L. 225.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2440/550
Anne Vilsbøll: "Dream Bridge", 2000. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 133x96.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/548
Louis Marcussen (Ovartaci): "Rygefantom”. Sign. Ovartaci.... Figur af bemalet metal og papmaché, udformet som cigaretrør/pibe. L. 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2440/547
Jais Nielsen: Landskab med vildt. Sign. Jais-46. Olie på lærred. 77x95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/545
Børge Mogensen: "Kupé". To-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Model 2192. L. 154.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2440/544
Henry Heerup: Portræt af J. Walter. Sign. Heerup, 1936. Olie på lærred. 92 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/542
Peter Brandes: Fad af lertøj, dekoreret med polykrom glasur. Sign. Brandes V, 93. L. 43,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/535
Svend Saabye: Uden titel. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 116 x 200.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2440/529
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 11. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/541
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Bech. Olie på lærred. 97 x 125.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
2440/534
Poul Kjærholm: “PK 33”. Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2440/539
Jens Birkemose: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 98 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/538
Ken Zier: "Lun weekend i august...", 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2440/536
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden T. Lausten. Olie på lærred. 90 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/533
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2440/531
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på otte stole af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Fritz Hansen. (8)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
2440/532
Corneille: Komposition fra serien “Les Adventure de Pinochhio”. Sign. Bemalet serigrafi på papir på lærred. 70 x 99.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2440/530
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med profileret stamme og fod af aluminium, sort skind. Fritz Hansen.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
2440/526
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 11. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2440/528
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2440/525
Børge Mogensen: Fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2440/527
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af kirsebær, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Furniture. L. 158.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2440/524
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside med vertikale riller i relief. Sign. monogram, 122. H. 9. Diam. 23.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/523
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2440/519
Josef Frank: Daybed med ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret stof. Model 775. L. 200.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2440/522
Mogens Lassen: “Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger. Diam. 85,5.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2440/521
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af kirsebær, rødbrunt skind. Fredericia Furniture, 2000. L. 221.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2440/520
Peter Bonde: "Pop Eye", 2004. Sign. på bagsiden. Mixed media og olie på lærred. 130 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2440/518
Harald Nielsen: "Pyramide". Ovalt fad af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 600 B. Vægt 785 gr.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2440/517
Sergei Sviatchenko: "The day the sun come out II". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/516
Le Corbusier: “LC 4”. Chaiselong med stel af forkromet stål, base af sortlakeret metal. Betrukket med ponyskind. L. 155.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2440/515
Finn Juhl: “Pelikanen”. Lænestol med ben af sortlasseret eg, betrukket med orange og sort uld. House of Finn Juhl.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2440/514
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2440/510
Arje Griegst: “Hvid konkylie”. Serveringsfad af porcelæn med transparent glasur. Stemplet monogram, 14191. Kgl. P. L. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/513
Ray Eames, Charles Eames: “Lounge chair”. Hvilestol og skammel af valnøddetræ, betrukket med beige skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2440/512
Arne Haugen Sørensen: Figurkomposition. 1968. Sign. AHS 68. Olie på lærred. 47 x 34.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK