-
2440/571Lyngby
Henrik Bloch: "Dekorations udkast til Aladdin". Sign. Henrik Bloch. Gouache på papir. Lysmål 52 x 68.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/572Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 280". Modul/hjørnesofa af bøg, hynder med lyst. Udført hos Getama. L. 220. (5)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/574Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/575Aarhus
Eugène de Sala: Opstilling. Sign. de Sala. Olie på plade. 60 x 45.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/577Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Nu er det nok II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/578Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3½-3 Jubilæumspendel" med skærme af kobber og opalglas. Louis Poulsen, 2014. Diam. 33.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/580Lyngby
Corneille: "L'amour au jour le jour", 1996. Sign. Corneille 96, 174/200. Serigrafi. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/581Aarhus
Robert Rauschenberg: Uden titel. Sign. Rauschenberg 80, 33/150. Offset i farver. Lysmål 80 x 59.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/583Lyngby
Anita Jørgensen: Komposition, 2015. Sign. Anita Jørgensen på blændrammen. Mixed media. 36 x 36. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/584Aarhus
Arne Jacobsen: “Svanen”. Hvilestol med helstøbt stel aluminium, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/586Lyngby
Michael Buthe: Uden titel. Sign. MB (nederst venstre hjørne). Mixed media på papir. Bladstørrelse 38 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/587Aarhus
Sven Dalsgaard: "Blå pakke", 1969. Kasse indpakket med blå plastik, bastsnor og tape. 69 x 43 x 24. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/589Lyngby
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 1997. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/590Aarhus
Georg Jensen: Opsats af hammerslået sterlingsølv, gennembrudt fodrand smedet med kugler i relief. H. 10,2.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/592Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på lærred. 59 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/593Aarhus
Jacob Kirkegaard: Membrane. Sign. JK 2021. Inkjet print. Bladstørrelse 30 x 42. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/595Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 110 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/596Aarhus
Morten Gersager Abel: Uden titel. Sign. Morten Gersager Abel 2010. Trælaminat på plade. H. 69. B. 144.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/598Lyngby
Michael Kvium: “Grædende foster”. Sign. Kvium 90, 47/50. Radering. Bladstørrelse 32 x 25. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/599Aarhus
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. på bagsiden Jørgen Nash. Gouache på papir. Lysmål 48 x 39.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/601Lyngby
Peter Bonde: Uden titel. Antageligt signeret på bagsiden. Collage på papir. Bladstørrelse 35 x 31. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/602Aarhus
Sven Dalsgaard: "Rasmussen II, Vestergade 49". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/604Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84, 16/25. Radering. Bladstørrelse 38 x 32. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/605Aarhus
Julie Høm: Lågkrukke af stentøj, modelleret med sommerfugl i relief. Sign. monogram. H. 10,5. Diam. 17,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/607Lyngby
Tal R: "The Suit". Sign. Tal R, 52/100. Silketryk i farver monteret på plade. Bladstørrelse 99,5 x 69,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/608Aarhus
Nis Schmidt: Komposition. Sign. monogram, jan 2007. Olie på lærred. 30 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/610Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/611Aarhus
Gerd Bøgelund: Bordskål af stentøj, indvendig modelleret i relief. Sign. monogram, Kgl. P. H. 10. Diam. 34,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/613Lyngby
Markan Christensen: Uden titel. Sign. Markan - 63. Olie på lærred. 80 x 120.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/614Aarhus
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. Kehnet Nielsen 97, 83/150. Litografi i farver. Lysmål 64 x 58.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/616Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Who cares", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 185.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/617Aarhus
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A. Frandsen 88, 2/10. Radering. Lysmål 37 x 100.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/619Lyngby
Michael Kvium: “Tankemodel”. Sign. Kvium 90, 302/425. Radering. Bladstørrelse 31×38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/620Aarhus
Kim Holm: To cylinderformede vaser af stentøj, dekoreret med lyse glasurer. Stemplet monogram. H. 27.5 og 31. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/622Lyngby
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. monogram 59. Olie på lærred. 60 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/623Aarhus
Albert Bertelsen: En liggende kvinde. Sign. monogram, 56. Olie poå papir monteret på plade. 29,5 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/625Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, 1985. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/626Aarhus
Lis Ehrenreich: Krukke af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. Unik. H. 17,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/628Lyngby
Nes Lerpa: "Blegvisidianvridning", 1986-90. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/629Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/631Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-77, 81/450. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/632Aarhus
Peter Bonde: "Persuasion". Sign. Peter Bonde 1990. Olie på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/634Lyngby
Antoni Tapies: "Sofa", 1982. Sign. Tapies, H.C. Ætsning. Bladstørrelse 62,5 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/635Aarhus
Lars Dan: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Dan 87-88. Olie på lærred. 128 x 107.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/637Lyngby
Markan Christensen: "Jysk Landskab", 1962. Sign. Markan - 62. Olie på lærred. 64 x 89.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/638Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 64.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/640Lyngby
Paul Stoltze: Landskab. Sign. P.S. Olie på lærred. 72 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/641Aarhus
Frans De Boer Lichtveld: Objekt. Usigneret. Jern. H. 65.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/643Lyngby
Peter Bonde: Fire kompositioner. Alle sign. og dateret. Mixed media på lærred. Størrelse varierer. To uindrammet. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/644Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3½-3". Pendel med stel af messing og skærme af ravfarvet glas. Louis Poulsen. Diam. 32,7.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/646Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel, 1987. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/647Aarhus
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 30/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/649Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden, 74/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/651Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): “La femme fatale”, 1993. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71×52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/652Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Højfjeldet". Sign. monogram. Mixed media på papir. Bladstørrelse 46 x 58. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/653Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Fugle ved havet". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 38 x 51. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/654Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/655Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. 39/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 64,5 × 49,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/656Aarhus
Jens H. Quistgaard: Messinggryde med fortinnet inderside. Med låg og baser af teak. (3)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/657Lyngby
Christian Schmidt-Rasmussen: Uden titel. Sign. Mixed media collage. Bladstørrelse 55 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/658Aarhus
Andrei Lajunen: "Stage I-IIII". Alle sign. verso Andrei Lajunen, 1/5. C-print monteret på aluminium. 62 x 60. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/659Aarhus
Carl Joseph Schwenn: Opstilling med frugter. Sign. Carl Schwenn, 1930. Olie på lærred. 80 x 94.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: